Pod słońcem szatana

Tłumaczenie: Zofia Milewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Dzieł Wyborowych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Sous le soleil de Satan
83-211-1036-3
świętość, szatan, Bernanos

Sławny za życia, dzisiaj praktycznie niewznawiany. Georges Bernanos należał do najwybitniejszych pisarzy katolickich XX w. Jakie są przyczyny, że dzisiaj znalazł się w cieniu? Czy jego twórczość może być nadal inspirująca?Georges Bernanos zdobył sławę już swoją pierwszą powieścią „Pod słońcem szatana” (1926). Miała ona ogromne powodzenie i zapewniła mu pewne miejsce wśród pisarzy francuskich, szybko też została przetłumaczona na inne języki. Kiedy dzisiaj czyta się tę książkę, trudno się oprzeć wrażeniu, że to nie powieść Bernanosa się „zestarzała”, lecz Europa odeszła od chrześcijańskich korzeni. Siła pisarstwa Bernanosa brała się z bezkompromisowego traktowania grzechu, a kto by dzisiaj w dobie, kiedy samo pojęcie grzechu wyrugowano ze społecznego języka, chciał słuchać gorzkich prawd?

Książka, pozornie niespójna, składa się z dwóch osobnych opowieści. Pierwsza romansową fabułą niczym się nie wyróżnia spośród czytadeł. 16-letnia Mouchette zachodzi w ciążę, oszukana i odrzucona przez kochanka zabija swojego amanta. Późniejsze jej losy to dalsze pogrążanie się w upadku, ilustracja tego, jak zmysłowe namiętności prowadzą do zguby. W drugiej opowieści Bernanos daje popis swojego artystycznego kunsztu. Potrafi w przekonujący sposób, odbiegający od schematów hagiograficznych, przedstawić wykreowaną postać świętego. Proboszcz z Lumbres to bohater targany sprzecznościami, toczący heroiczny bój ze złem. Zło u Bernanosa jest zupełnie nagie, odrażające i uosobione przez szatana. Diabeł jest dla proboszcza z Lumbres postacią realną. Pomimo iż osobowe zło jest potężne, przez co zarzucano pisarzowi manicheizm, pozostaje on zawsze wierny katolickiej doktrynie. Choć świętość wiąże się z dramatyczną walką, Bernanos nie wątpi w ostateczne zwycięstwo Chrystusa

Patrycja | 2015-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Książka opowiada historię człowieka świętego, dobrego, wnoszącego w życie innych szczęście, który sam jednak był nieszczęśliwy.
Bardzo poruszająca. Bardzo filozoficzna. Ta książka, pomimo niewielu wydarzeń i zwrotów akcji, przemówiła do mnie jakimś głębszym, spokojniejszym, emocjonalnym przekazem.

haust | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 11 września 2014

Lektura trudna, będąca wyzwaniem dla niewprawnego czytelnika, bowiem zwrotów akcji tutaj niewiele (w zasadzie wskazałbym dwa, ale za to jakie!), a cała reszta to istny spis argumentów, że wiara może być udręką, a droga do świętości torturą. Jestem daleki od czarno-białego postrzegania świata, co powoduje, że irytowało mnie nieustanne grożenie palcem przy użyciu napuszonego i arbitralnego tonu tej pisarskiej wypowiedzi. Dodatkowo niestety chwilami odnosiłem wrażenie, iż autor znęca się nade mną rozbudowanymi opisami stanów wewnętrznych bohaterów, niezwykle natchnionych i pełnych teologicznych (jak sądzę...) prawd. Proza wpisuje się w nurt literatury religijnej, faworyzującej poczynania postaci oddanych Bogu, jakby z góry przewidzianych do świętości - taką postacią jest Ksiądz Donissan, często nazywany przyszłym świętym z Lumbres, przy jednoczesnym piętnowaniu - chociaż to naprawdę zbyt delikatne słowo - grzechu (w tej roli mamy rozpustną, opętaną grzechem szesnastoletnią Żermenę...

poznanianka | 2012-09-19
Przeczytana: 04 września 2012

Tytuł dość intrygujący, zwłaszcza w zestawieniu z informacją, że autor był pisarzem tzw. katolickim. A po przeczytaniu książki można zacząć się zastanawiać po co ktoś pisze taką powieść. I czy to dobrze czy źle, że się do niej zajrzało...?
Jak najprędzej spieszę, aby odpowiedzieć samej sobie na zadane pytanie. Otóż, trudno stwierdzić. Dla jednych będzie niezrozumiała, zbyt abstrakcyjna albo może bardziej przepełniona absurdem, jakąś beznadziejną ironią losu. Bo jak inaczej można określić historię, w której nie ma jednoznacznego zakończenia, tak naprawdę nic nie wiadomo na pewno w dodatku nie da się ostatecznie osądzić czy główny bohater kierowany był przez Boga czy przez tytułowego szatana.
Ale istnieje też odmienna droga interpretacji. I ta opiera się na założeniu, że powieści nie muszą być oczywiste, proste i kończące się szczęśliwym rozwiązaniem akcji. Wspomniana ironia losu, czy jak kto inny woli złośliwa premedytacja Boga, niekoniecznie musi być wszystkim, może być tylko...

Grim Reaper | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Po przeczytaniu tej powieści, uświadomiłem sobie, że jestem dzieckiem Facebooka - mój attention span jest drastycznie krótszy od tego w czasach autora Pod słońcem szatana. Czytanie przypominało mi nieco ciężki i nudny żywot protagonisty. Mimo tego, książka dziwnie wciąga; kolejne nużące opisy wewnętrznej szamotaniny świętego doprowadzają na skraj usunięcia pliku z Kundelka, ale jakiś imperatyw każe klikać w prawą część ekranu. Nie polecam, ale też nie odradzam!

yootsuu | 2015-07-26
Przeczytana: 14 czerwca 2015

zmęczyła mnie ta książka. o ile pierwsza połowa i późniejsze fragmenty z nią związane są ciekawe, to im dalej w las, tym ciemniej. sposób przedstawienia dobra i zła, wiary i natury ludzkiej niezbyt do mnie trafił. irytowały mnie nieciekawe postacie i to, jak autor wszystko rozwlekał. może to wina tego, że czytałam książkę w pośpiechu, w stresującym i nerwowym czasie, ale na pewno nie chcę do niej wracać. wydaje mi się, że 'Pod słońcem szatana' NIE należy do tych nielicznych uniwersalnych książek, które się nie starzeją i przechodzą próbę czasu.

wrublik7 | 2013-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2012
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

trochę w pewnym momencie nudnawa, lekko hacząca drażliwe tematy, ale da się preczytać

Kura | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Domęczyłam... Intrygujący tytuł i ciekawe pierwsze 30 stron, później totalna nuda.

Marianna | 2016-11-04
darusia195 | 2016-08-17