Przeciwieństwo losu

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Interesującej Prozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Opposite of Fate
83-7337-745-X
biografie
Wiedenka

Urodzona w rodzinie, która wierzyła w przeznaczenie, Amy Tan szukała alternatywnych sposobów na znalezienie sensu w świecie. W "Przeciwieństwie losu", swej pierwszej niebeletrystycznej książce, autorka opowiada o tym, jak udało jej się uciec od oczekiwań i przekleństw przeszłości i zbudować własny los. Czy są to wspomnienia kłótni z matką, opisy wizyt na targu w Szanghaju czy perypetie z...

Czy są to wspomnienia kłótni z matką, opisy wizyt na targu w Szanghaju czy perypetie z opublikowaniem "Klubu Radości i Szczęścia" - zawsze zyskujemy możliwość bliskiego kontaktu z autorką bestsellerów, której życie jest równie magiczne i dające nadzieję, jak opowiadane przez nią historie. Amy Tan oferuje nam antidotum na współczesne zmęczenie i brak pewności, rozważając sposób, w jaki dzieją się rzeczy - w jej życiu i poza nim - nieodmiennie jednak wracając do kwestii losu i jego przeciwieństw: możliwości dokonywania wyboru, uroków i czarów, wpływów, poglądów oraz szczęśliwych przypadków, które nas wszystkich kształtują. Na "Przeciwieństwo losu" składają się fragmenty pamiętnika, wywiady, wspomnienia z dzieciństwa i młodości, historie i legendy rodzinne, polemiki z recenzjami, portrety osób, które wiele dla niej znaczyły. Amy Tan przedstawia w nich skomplikowane dzieje swojej rodziny, zastanawiając się, w jaki sposób wpłynęły one na jej życie.

Bed | 2011-08-01
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2011

Książka jest nietypowo napisaną autobiografią, z ciekawą formą. Każdy rozdział mógłby być odrębnym opowiadaniem, które łączy osoba autorki. W jednej części możemy poznać Amy dziewczynkę, w następnej to już pisarka, w kolejnej wracamy do Chin by poznać koleje losu jej babki i prababki, by potem znów wrócić do USA i poznać jej przyjaciół z uczelni. Taki sposób pisania zaciekawia. Amy Tan deliberuje nad wieloma tematami; nad rolą pisarki w literaturze amerykańskiej, nad przeznaczeniem, nad kwestią rasizmu a nawet stereotypami dotyczącymi Chińczyków. Pisarka zastanawia się dlaczego ogół widzi ich jako miłych i uprzejmych skoro są tacy jak wszyscy. Jej bliscy w sumie nie rozumieją takich problemów. Nieraz słyszeli, że o Amerykanach inne krążą stereotypy a pewnie oni woleliby słyszeć, że są mili i uprzejmi.:) Nawiasem mówiąc nie wiedziałam, że Chińczyk nie może powiedzieć tak lub nie, może stąd te pozory uprzejmości.
Amy zamieściła w powieści wiele ciekawostek o próbach pisarskich,...

Dor | 2017-04-06

Bardzo wiarygodna historia życia pisarki, która przecież jeszcze nie skończyła pisać, więc wszystko przed nami.
Dobrze, że ją przeczytałam.... kiedyś lektura "Ratując ryby od utonięcia" bardzo mnie zainteresowała. eraz trafiłam na niebeletrystyczną historię spisaną przez Amy Tan i dobrze, bo wiem, że chętniej przeczytam jej pozostałe powieści.

Salma | 2011-08-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jak dotąd przeczytałam jedynie "Córkę nastawiacza kości" autorstwa Tan. Na ogół nie czytam wspomnień autorów, których powieści nie poznałam. Po książkę sięgnęłam jedynie przypadkiem - z okazji przeprowadzki - to ona była na wierzchu w jednym z kartonów z książkami. Zaczęłam czytać i oczywiście Tan od razu mnie wciągnęła - swoim lekkim językiem i spokojnym tonem, bezkompromisowością w wyrażaniu sądów. W podtytule - "Księga rozważań" - i faktycznie, luźno połączone rozważania na rozmaite tematy, poprzeplatane z opracowanymi komentarzami autorki czyta się z rozwagą, doceniając każde słowo. Wątki autobiograficzne splecione są w formę ciekawej opowieści. Bynajmniej nie jest to kolejna nudna biografia. Tan skupia się tu raczej na odczuciach, osobistych refleksjach nad poszczególnymi wątkami z życia, niż na rozwlekłym opisywaniu faktów. Z zainteresowaniem przeczytałam również o procesie powstawania jej powieści, w związku z czym - jak tylko wykopię jej książki z "przeprowadzkowych"...

ola_z_zielonej | 2016-02-26
Przeczytana: 23 kwietnia 2016
Paulina | 2014-03-27
Evyy | 2014-02-12
niebieska-sukienka | 2014-01-21
Na półkach: Przeczytane, Dawno temu...