Dama z jednorożcem

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Lady and the Unicorn
Dama, jednorożec

To było zamówienie jego życia. Jean Le Viste, piętnastowieczny wielmoża, będący doradcą Króla, chce uczcić wzrost swojej pozycji na Dworze, zlecając Nicolasowi des Innocents wykonanie projektów sześciu gobelinów. Utalentowany i ambitny miniaturzysta pozbywa się wszelkich wątpliwości, dotyczących tego zamówienia, gdy poznaje piękną córkę klienta, Claude. Próbując ją uwieść, coraz bardziej wikła się w cienką sieć zależności między małżonkami Le Viste, ich dziećmi oraz służbą. To były całkowicie nowatorskie projekty Georges de la Chapelle, znany brukselski tkacz, podejmuje się największego wyzwania w swojej zawodowej karierze. Nigdy wcześniej tyle nie ryzykował. Nagle wraz z rodziną staje się częścią wymyślonego świata miłosnych intryg i coraz bardziej daje się weń wciągnąć w swojej rozgrywce z wyzwaniem oraz niesfornym paryskim malarzem. To, co powstało, zmieniło ich życie.

Visenna | 2014-02-16
Przeczytana: 06 lutego 2014

Zaintrygowana i zachwycona delikatnością i maestrią Chevalier w opisie złożoności oraz bogactwa uczuć przedstawionych w "Dziewczynie z perłą", sięgnęłam po niedługim czasie po "Damę z jednorożcem".

Pisarka ma niezwykły dar obnażania przed czytelnikami dusz swoich bohaterów. Chociaż nie spotkałam w „Damie…” jednostki tak wyjątkowej, jak Griet z „Dziewczyny z perłą”, to i tak warto było zanurzyć się w świecie artystów, którzy przyczynili się do powstania pięknych piętnastowiecznych gobelinów z jednorożcem jako jednym z dominujących motywów. Oczywiście – jak w przypadku mistrzowskiej „Dziewczyny…” – książka jest tylko improwizacją na temat osób, miejsc i wydarzeń, które mogłyby mieć coś wspólnego z powstawaniem tych dzieł sztuki.

Ciekawą galerię postaci otwiera autor projektów na gobeliny, Nicolas des Innocents, paryski miniaturzysta i… niepoprawny kobieciarz, który co chwila chciałby „wyobracać” (jak to jest ujęte w powieści) jakieś kobiece ciałko. Z początku fuknęłam...

ira | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Dałam pani Chevalier kolejną szansę i nie żałuję.
Historia swoim klimatem przypomina mi nieco "Tajemnicę Madonny" Unswortha, którą bardzo sobie cenię (choć bez nawiązań do współczesności), i dowiedziałam się sporo na temat procesu powstawania gobelinów.
Zakończenie mnie rozbawiło, pani Genevieve rozegrała sprawę cudownie. ;-)

allison | 2011-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Ciekawa, momentami wzruszająca, momentami nieco rubaszna powieść obyczajowo-historyczna z wątkami miłosnymi na pierwszym planie.
Nastrój przypomina "Dziewczynę z perłą", a narracja - powieść "Spadające anioły".

Małgorzata48 | 2012-05-05
Przeczytana: 2009 rok

Przed lekturą tej powieści sięgnęłam po "Słownik mitów i tradycji kultury” Władysława Kopalińskiego, aby zobaczyć, jaka jest etiologia terminu „jednorożec”. Otóż było to zwierzę bajeczne, będące symbolem niewinności, mające jeden róg pośrodku głowy. W średniowieczu przedstawiano go z łbem i korpusem konia, nogami jelenia i lwim ogonem. Jako jedyne zwierzę to odważało się zaatakować słonia. Aby go pojąć myśliwi przyprowadzali młodą dziewicę w pobliżu jego legowiska, a zwierz przybiegał i kładł się i jej stóp. Bajka o nim powstała zapewne z dala od morza, wśród szczurów lądowych, którzy śrubowato żłobkowany siekacz narwala brali za róg jednorożca. Ciekawostka : dwa jednorożce były figurami heraldycznymi podtrzymującymi dawny herb królewski Szkocji, a drugim zwierzęciem na tym herbie pozostał do dziś lew. Nieprzyjaźń między lwem a jednorożcem symbolizowała stosunki anglo-szkockie.
Zajrzałam także pod hasło „Dama z jednorożcem”, otóż jest to cykl sześciu gobelinów...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: czerwiec 2008

Jest to kolejna powieść historyczna autorki „Dziewczyny z perłą”, tym razem przedstawiającą losy ludzi, którzy brali udział w powstaniu serii tych gobelinów. Prywatnie podeszłam do tej powieści z nastawieniem „Zobaczymy, czy będzie lepsza niż „Dziewczyna…” czy powieli schematy” i muszę przyznać, że zostałam mile zaskoczona. Może nie była to książka powalająca i poruszająca, ale na pewno napisana lekko, czyta się przyjemnie, no a do tego jeszcze realia historyczne, w jakich została osadzona akcja powieści, przedstawione pieczołowicie, starannie. Inaczej niż niektórzy autorzy, Chevalier nie nudzi opisami, nie zasypuje czytelnika szczegółami, nie koncentruje się na detalu, oddając raczej szerszy obraz dawnej rzeczywistości, a przez to ten świat przedstawiony wydaje się być bardzo naturalny- jakby opisywał go człowiek „stamtąd”, a nie człowiek z „teraz”. Wielkie wrażenie robi opis pracy tkacza, po prostu Az mnie wgniotło w fotel. No i duży plus za oryginalną, nieprzewidywalną fabułę –...

inga | 2010-10-15
Przeczytana: 15 października 2010

przeczytałam w ciągu jednej bezsennej nocy. bardzo szybko i przyjemnie mi minęła. nie przestałam dopóki nie skończyłam.

Joanna | 2015-07-26
Na półkach: Kupię, Przeczytane

Kolejna książka po "Dziewczynie z perłą" tej samej autorki, po którą sięgnęłam zauroczona poprzednią pozycją. I znów się nie zawiodłam. Autorka misternie snuje swoją opowieść jak osnowę gobelinów, które są motywem wyjściowym do historii ludzi uwikłanych w sieć uczuć i emocji. Całość splata się w bardzo piękny obraz z dość przewidywalnym, ale nie mniej bolesnym zakończeniem. Polecam.

| 2011-02-27
Przeczytana: czerwiec 2010

Ta książka średnio mi się podobała. Nie zachwyciła mnie, ale czytało się ją lekko. Bohaterzy byli jacyś tacy nieokreśleni i zwyczajni, na pewno zależy tu co kto lubi. Mimo wszystko polecam jako coś do przeczytania w między czasie.

lumbarda | 2012-04-23
Przeczytana: 2006 rok

Dobra książka, ze świetnym tłem historycznym, ciekawymi postaciami, wciągającą akcją...

BetiFiore | 2013-01-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam w oryginale. Przepiekna książka!