Sto odcieni bieli

Wydawnictwo: Muza
8373195351

Młoda, zakochana Induska Nalini przyjeżdża za mężem do Anglii. Kiedy on wkrótce zostawia ją samą z dziećmi w obcym kraju, bez pieniędzy, kontaktów i znajomości języka, Nalini postanawia zacząć nowe życie. Wierzy w magiczną moc gotowania i swoimi kuchennymi czarami sprawia, że życie wielu otaczających ją osób zmienia się na lepsze. W powietrzu przesyconym zapachem egzotycznych owoców i przypraw ona sama także powoli dojrzewa do wybaczenia. Jednak jest ktoś, kto z uporem odmawia poddania się dobroczynnemu wpływowi indyjskich potraw jej własna córka Maja, która prawdy potrzebuje bardziej niż miłości. Ale czy jedna może istnieć bez drugiej? I czy córka może wiecznie uciekać od matki, a matka pogodzić się z utratą córki?

Dla mnie każda książka zaczyna się od okładki. Dlatego właśnie nie mogłam się powstrzymać, by wam tutaj nie pokazać książki w niemieckim wydaniu, którego szata graficzna jest o wiele ładniejsza niż wydania polskiego. Cieplejsza i bardziej wymowna. To ona właśnie spowodowała, iż w ogóle po tę książkę sięgnęłam.

I jak? Niby taka mała, niepozorna książeczka, a zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Bo to przepiękna opowieść, pachnąca prażonymi przyprawami, o magii w kuchni i magii w życiu.

Możliwe, że wcale ta powieść tak bardzo by mi nie przypadła do gustu, gdybym sama stała w innym punkcie mojego życia. Nie polubiłam Mayi, jednej z bohaterek. A opisy niekiedy wydawały mi się trywialne. A jednak ta kaiążka tak naprawdę nie jest o Nalini i jej dzieciach, ani nawet o indyjskim jedzeniu czy smutnym życiu w Londynie. To przede wszystkim delikatna ale bardzo mądra lekcja o wybaczaniu, sobie i innym. O dostrzeganiu i docenianiu oraz wdzięczności. O miłości, która uwalnia. O wewnętrznej...

neta | 2013-10-17
Na półkach: 2009, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lutego 2009

Wyjątkowo wyraźnie pachnąca to książka!
Pachnąca dalekimi krajami, indyjskim jedzeniem, egzotycznymi owocami i przyprawami.
Naprawdę nie polecam czytania tej opowieści na pusty żołądek, bo w trakcie na bank trzeba będzie pomaszerować do kuchni czegoś poszukać, a lodówka może nie spełnić wygórowanych już wtedy wymagań ;)

keys | 2012-06-28

Bardzo ciekawa, wciągająca historia hinduskiej rodziny a zwłaszcza zderzenie kultur. Polecam

mandżuria | 2010-12-15

„Sto odcieni bieli” Preethi Nair to ładna, indyjsko-angielska bajka, nad którą unosi się mocny aromat indyjskich przypraw i potraw. Bohaterkami są dwie kobiety, matka i córka, które los przenosi z ukochanych Indii do chłodnego Londynu. Nalini wychodzi za mąż za człowieka należącego do wyższej warstwy społecznej i początkowo żyje na południu Indii jak królowa. Powoli jednak zaczyna odczuwać, że zostaje w swojej miłości sama i kiedy mąż prosi, żeby razem z małymi dziećmi, Mają i Saćinem, przeprowadziła się za nim do Londynu, postanawia spełnić jego prośbę. Zostawia swoją matkę, znajomych oraz ukochaną ojczyznę i przeprowadza się do nieznanego kraju. Niestety, jej oczekiwania i nadzieje szybko okazują się płonne i Nalini zostaje sama w Londynie, w którym nie potrafi się odnaleźć. Jej dzieci natomiast dość szybko przystosowują się do nowych warunków i, co typowe dla drugiej generacji emigrantów, nie zależy im na umacnianiu więzi z ojczystymi Indiami. Zwłaszcza Maja, dziewczynka uparta...

Simcha | 2011-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Książka o czymś na pozór trywialnym, a tak naprawdę niezmiernie ważnym - szukaniu siebie.
Jest to również ogromna lekcja wybaczania, doceniania tego, co się posiada oraz patrzenia na życie z wielu perspektyw - nie tylko ze swojej. Polecam.

orchidea | 2012-08-06
Przeczytana: 27 lipca 2009

Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki.
Siadając do niej nie spodziewałam się aż tak wiele, a tym czasem przeszła moje oczekiwania.
Wspaniała opowieść dwóch indyjskich kobiet : Maji i jej matki- Nalini o tym, jak żyły w Indiach i o tym, jak odnalazły się w Anglii, o ich stosunkach rodzinnych, o braku szczęścia do mężczyzn.

Jest to również opowieść intensywnie pachnąca cynamonem, imbirem, mango, szafranem, karakumą i papryczkami chilli. Gotowanie jest tu magiczne, ma leczniczą moc.

Ale przede wszystkim jest to opowieść o tym, jak bardzo jesteśmy skomplikowani jako ludzie. Prawda jest zawsze jedna, ale każda sytuacja da się opisać z wielu perspektyw, wielu płaszczyzn: moralnej, emcjonalnej itp. Codziennie zmierzamy się z prawdą. Dlatego właśnie ta powieść jest bardzo mądra i "życiowa".
Zachęcam do lektury
CYTATY:

"Moja matka mawiała, że przebaczenie ma magiczny wpływ na duszę i może zdziałać cuda. Twierdziła, że jesli złamane serce zdobędzie się na wybaczenie, rodzi sie...

Yasmine | 2012-10-12
Przeczytana: 10 października 2012

Nie spodziewałam się po niej wiele, ale bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. To nie jest ckliwa historyjka rodem z Bollywood, ale naprawdę fajnie napisana powieść obyczajowa.

a_linq | 2012-03-10
Przeczytana: 01 marca 2012

Literatura z cyklu Hinduski na Zachodzie. Dla czytelników debiutujących w tym obszarze może stać się źródłem niezwykłej przyjemności. Ja chyba jestem rozpuszczona przez książki Divakaruni, szczególnie Mistrzyni przypraw czy też Tłumaczkę snów.

Przeczytałam z radością, zapomniałam w trzy dni! W sumie rozczarowanie. Ale to ocena kogoś, kto się trochę stał snobem i wiele wymaga. Życzę przemiłej lektury!

Ewek | 2011-11-08

Przepiękna książka. Mądra, ciepła, wspaniała. Wracam do niej bardzo często, zawsze kupuję w prezencie. Opowieść o miłości, zrozumieniu, prawdzie, szczęściu - to książka, którą trzeba przeczytać.

Zohan | 2015-07-09

Bardzo podobała mi się ta książka; polecam osobom, które są na życiowym zakręcie, nie mają na siebie pomysłu i potrzebuję przeczytać coś, co podniesie ich na duchu i udowodni, że jeśli się chce, to można góry przenosić.