Córka rzeki

Tłumaczenie: Anna Zielińska
Wydawnictwo: Świat Książki
饥饿的女儿 / Daughter of the River
837311954X

Hong Ying urodziła się w latach 60., tuż po wielkiej klęsce głodu. Dorastała w nadbrzeżnych slumsach - ciasnych, przeludnionych, pozbawionych elementarnych wygód. Uczyła się na pamięć cytatów z myśli przewodniczącego Mao. Kiedy skończyła 18 lat, w jej życiu zaczęły następować gwałtowne zmiany. Przełomem stało się spotkanie z nauczycielem historii, który nie tylko zapoznał ją z mechanizmami...

Kiedy skończyła 18 lat, w jej życiu zaczęły następować gwałtowne zmiany. Przełomem stało się spotkanie z nauczycielem historii, który nie tylko zapoznał ją z mechanizmami życia społecznego, lecz także wprowadził w tajniki zakazanej miłości. Jednocześnie Hong Ying, usiłując zrozumieć, dlaczego zawsze czuła się w domu osobą niepożądaną, natrafiła na ślad mrocznej tajemnicy rodzinnej, którą zawsze przed nią skrywano.

Książka trafiła w moje ręce właściwie przypadkiem, ale czy żałuję? Nie.
"Córka rzeki" to autobiografia napisana bardzo zgrabnie i przyjemnie się ją czyta. Co prawda raczej nie interesuję się Chinami, właściwie nic o tym kraju nie wiem, a tym bardziej już o czasach Mao i "Czerwonej książeczki", więc tym bardziej z przyjemnością zanurzyłam się w lekturę i dziwi mnie tak niska ocena i mała popularność.

Hong Ying opowiada o swoim dzieciństwie w chińskich slumsach nad rzeką Jangcy, z ogromną dokładnością opisując rodzinne zwyczaje, uciążliwe warunki. Nie szczędzi przy tym opisów o wypróżnianiu się, fizyczności, głodzie; o różnicy w jakości życia ludności ze slumsów i tych, którzy żyli w miastach.
Wydawałoby się, że Hong Ying będzie prowadziła takie samo życie, jak jej rodzice, na granicy głodu, z wieloma potomkami, nieszczęśliwie. Jednak poznaje nauczyciela historii, który diametralnie zmienia jej postrzeganie świata.

Autorka bardzo dobrze ukazała czasy Mao Tse-Tunga, o których...

ArtMagda | 2015-12-04

powieść młodej pisarki Hong Ying, to pasjonująca autobiografia, która łączy w sobie brutalny realizm z ciepłem i poezją. Ujawnia przy tym prawdziwe oblicze chińskiego "socjalistycznego dobrobytu", by ostatecznie udowodnić, że człowiek o rozbudzonej świadomości może odmienić własny los...

Hong Ying urodziła się w latach sześćdziesiątych, tuż po wielkiej klęsce głodu w Chinach. Dorastała w nadbrzeżnych slumsach - ciasnych, przeludnionych, pozbawionych elementarnych wygód. Uczyła się na pamięć cytatów z myśli przewodniczącego Mao.

Kiedy skończyła 18 lat, w jej życiu zaczęły następować gwałtowne zmiany. Przełomem stało się spotkanie z nauczycielem historii, który nie tylko zapoznał ją z mechanizmami życia społecznego, lecz także wprowadził w tajniki zakazanej miłości. Jednocześnie Hong Ying, usiłując zrozumieć, dlaczego zawsze czuła się w domu osobą niepożądaną, natrafiła na ślad mrocznej tajemnicy rodzinnej, którą przez lata skrzętnie przed nią skrywano.

Kilka ciekawych...

takisobiejac | 2014-04-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Przyznam się szczerze, że nie rozumiem niskiej oceny tej książki.
Nie wiem jak użytkownicy Lubimy Czytać wyobrażają sobie idealną autobiografię, ale patrząc na średnią ocen to "Córka rzeki" nie jest ich ulubioną pozycją czytelniczą.
A dla mnie dzieło Hong Ying jest bliskie ideału w swojej kategorii literackiej. Całość psuje nieco zbyt ogólnie opowiedziane lata studenckie i okres wagabundy autorki. Ale to jedynie mglisty cień nieśmiało kładący się na bardzo dobrej książce.
Hong Ying zrobiła coś, na co odwagi (a może chęci?) nie miało wielu innych ludzi opisujących swoje życie, a mianowicie poinformowała nas o rzeczach bardzo intymnych, typu sprawy wypróżniania się, zabezpieczania się w czasie okresu u kobiet, usuwania odchodów z nieskanalizowanego siedliska itp. A przecież ile mamy autobiografii w których ludzie nie chodzą za potrzebą, gdzie kobiety nie miewają miesiączek a mężczyźni niekontrolowanych wzwodów. Absurd. Tu na szczęście opisane jest wszystko i każdy z domowników, a...

ChanLee | 2017-01-23
Na półkach: 2017, Chiny, Przeczytane

Jako biografia czuję niedosyt. Wiele zostało przemilczane, szczególnie życie autorki na studiach, sytuacja jaka miała miejsce na placu Niebiańskiego Spokoju. Bardzo chciałabym znać jak ona wtedy to widziała, jak się czuła, jak to naprawdę było. Autorka skupiła się raczej na swoim dzieciństwie, wchodzeniu w dorosłość i pierwszej namiętności do o wiele starszego od siebie mężczyzny. Dzieciństwo, które od samego początku było dla niej koszmarem. Od głodu w wieku niemowlęcym po odrzucenie przez rodzeństwo w czasach nastoletnich. Dzieciństwo Hong nie powinno nikogo zaskakiwać. Tak się działo pośród ludzi niższego stanu. To cholernie smutna historia dziewczyny, która nie mogła się pogodzić ze swoim pojawieniem się na tym padole, a tajemnica rodzinna ciążyła nad nią przez całe lata dziecięce i jeszcze dalej. Wcale więc mnie nie dziwi jej opór do własnych rodziców, rodzeństwa i wszystkich do których czuła jakąś bliższą relację. Czuła się oszukana i poniżona. Miała prawo zrezygnować z...

Mariola Król | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Hong Ying (inaczej Mała Szóstka) opisuje swoje życie w slumsach bardzo, bardzo szczegółowo, aż do bólu. Ten obraz jest przerażający: głód, ciasnota, wyzyskiwanie pracowników, warunki sanitarne urągające godności człowieka.
Dziewczyna zadręcza się i próbuje rozwikłać tajemnicę swych narodzin. Urodziła się w czasie wielkiego głodu (lata 1959-61), kiedy dochodziło nawet do kanibalizmu i zabijania z premedytacją swoich dzieci. (Według różnych szacunków z głodu umarło 20-40 mln osób). W tym czasie urodzenie i przeżycie noworodka graniczyło z cudem. Organizmy kobiet były tak wyniszczone, że często ciąży nie donaszały. A gdy nawet urodziły dziecko, to nie miały je czym wykarmić. Mała Szóstka dorasta w przeświadczeniu, że matka jej nie kocha i jest zawadą w rodzinie. Jedynie ojciec daje jej odczuć, że jest dzieckiem dla niego ważnym i kochanym. Wkrótce po 18 urodzinach dowiaduje się, że była właśnie dzieckiem zrodzonym z prawdziwej wielkiej miłości. Natomiast człowiek, który ją wychowuje i...

Ladydi1309 | 2014-07-20

Świetna, odważna i wciągająca biografia. Napisana w umiejętny sposób dzięki czemu historii Hong Ying nie sposób zapomnieć. Czytając książkę i śledząc losy autorki potrafimy jej w pełni współczuć, utożsamić się z nią jej bólem i niezrozumieniem otaczającej ją kultury i porażającej biedy.

karolajna | 2014-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

mam bardzo mieszane uczucia dotyczące tej książki.
sama fabuła średnio mnie wciągnęła, jednak uwielbiam czytać o innych kulturach i z tego powodu złapałam ją z półki w bibliotece.
fabuła jest naprawdę średnia, książkę ratuje, moim zdaniem, opis codziennego życia w ówczesnych Chinach, sytuacji politycznej, a także jej prawdziwość.
jak kogoś interesuje temat - warto przeczytać, od mniej-więcej połowy akcja się rozkręca i można powiedzieć, że robi się ciekawie.
ogólnie książka jest ok, na pewno zapada w pamięć i sporo można się dowiedzieć, ale jakoś mnie nie wciągnęła.

Anezka | 2016-01-29
Na półkach: Książki, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 stycznia 2016

"-Najpierw przyjemność, a potem ból, więc przestań wrzeszczeć! - Tę obraźliwą uwagę słyszało się najczęściej. - Jak masz ochotę płakać, to wypłacz się na ramieniu swego chłopaka. Rzygać mi się chce, kiedy patrzę na taką dziwkę jak ty!
Tak przemawiała lekarka do swoich pacjentek w trakcie zabiegu; nie dawano narkozy ani żadnych środków znieczulających."

str. 235

zielonykot | 2016-01-06

Pochłonęłam na wakacjach w Grecji :) Świetna książka.Zostaje w pamięci.Polecam.

Karina | 2016-07-19

W tak niewielu słowach opisany ogrom ludzkiego cierpienia.