Dolina spełnienia

2013-11-05
Magdalena Moltzan-Małkowska

W świecie kurtyzan

2025

Amy Tan znów porusza sie w dobrze sobie znanych rejonach. Opisuje zderzenie kultur- amerykańskiej i chińskiej i ewolucję tych stosunków na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jak zwykle ukazuje trzy pokolenia kobiet, które musza walczyć z przeciwnościami losu oraz nieprzyjaznym otoczeniem. Historie babki, matki i cóki przplatją się ze soba. Polifonocznośc narracji pozwala na poznanie wróżnych punktów widzenia.
Z jednej strony mamy Lulu Minturn, białą właścicielkę prestiżowego domu kurtyzan w Szanghaju, która ma córkę- mieszańca Violet. Matka troszczy się o nią, ale wspomina też utraconego syna, w końcu decyduje się wrócić do Ameryki. Violet nie chce podzielić losu innych dzieci wychowujących się zw domu uciech. Niestety zły los rozdziela ją z matką i chcąc nie chcąc porzucona w obcym kraju, niezdolna do obrony przed zakusami rajfurki, przyucza sie do zawodu kurtyzany pod okiem Czarodziejskiej Tykwy.
Wzdycha do dawnego wielbiciela mamy, o nazwisku Fairweather, by to on byl jej pierwszym. Uczy się opowiadać romantyczne historie, śpiewać kunsztowne pieśni, zabawiać gości.Tykwa przedstawia tajniki zawodu, ale czytelnik zaznajomiony z powieściami Anchee min uzna te elementy za wtórne i nieciekawe. Violet zdobywa uznanie, ale czeka na tego jedynego, chce mieć normalną rodzinę, i musi walczyć z poczuciem obcości, wykorzenieniem, brakiem celu w życiu. Czy jest w stanie odnaleźć matkę? W poszukiwaniu własnej tożsamości skupia się na listach i dzienniku matki, by pojąć jaki splot okoliczności rzucił ją do Chin, i dlaczego żyła tak, jak żyła.
Czy Violet ma szansę na szczęście, do czego posunie się by zapewnić godziwy byt? Jakie będą losy jej zrodzonej z wielkiej miłości córki Flory, podstępnie zabranej jej przez amerykańską rodzinę męża?
Najbardziej zafascynowało mnie tło historyczne. Mamy abdykację cesarza w 1912 r, prze,miany kulturowe i obyczajowe, wojnę, walkę o przetrwanie na ubogiej prowincji, także konflikty zbrojne, prześladowania ludzi o mieszanej krwi bądź Chińczyków przez japońskiego najeźdźcę. Opisane jest życie w dzielnicy nędzy oraz czerwonych latarni- wnikliwy portret tamtych czasów.

Chiny czasy XX wieku, opowiadająca o historię Violet dziewczynki, która miała matkę pracującą w burdelu.
Z początku traktowałam książkę z rezerwą, chciałam odłożyć, jednak po pewnym czasie mnie zainteresowała, zaskoczyła.
Bardzo dobra fabuła, wartka akcja, natomiast trzymała powieść w napięciu do ostatnich stron.
To opowieść o miłości, życiu, w czasach wojny i chińskiej biedy.
"Dolina spełnienia" to niezwykła, piękna, mądra, a także wzruszająca książka warta przeczytania chętnie przeczytałam spędziłam cudowne chwile przy lekturze wciąga całkowicie.

To opowieść o miłości, życiu, w czasach wojny i chińskiej...

Najgorsza powieść mojej ulubionej autorki - straszliwe czytadło bez wdzięku i humoru wcześniejszych powieści autorki.
Zawikłane losy matki, córki "działających" jako kurtyzany, ich miłosne problemy itp. Jak dla mnie mało wiarygodne i średnio interesujące za to przewidywalne do bólu.
Na dodatek zmiana sensu tytułu - w oryginale winno być "Dolina Zdumienia"
(do tego też odwołuje się w treści tytuł obrazu malowanego przez jednego z bohaterów).

Na dodatek zmiana sensu tytułu - w oryginale winno być "Dolina Zdumienia"
(do tego też...

Czasem sięgam po nieznane mi książki, nieznanych mi autorów, tylko na podstawie listy bestsellerów NY. Tak było z "Valley of Amazement".

8 lat zajęło Amy Tan napisanie tej książki, a ja czułam się tak, jakbym czytała ją przez 8 lat i nie mogła skończyć. Po przeczytaniu opisu treści powyżej czułam jakbym czytała kompletnie inną książkę, a właściwie zlepek książek: najpierw poradnik dla aspirujących prostytutek, potem miałkie love story, potem dramat z porwaniami, pobiciami i morderstwami w tle, a na końcu rozwlekłą i bardzo skomplikowaną sagę rodzinną.

Podejrzewam, o czym autorka chciała napisać. O nieszczęśliwych kobietach, które w drodze do szczęścia przeszły wiele i o Chinach (politycznie i kulturowo) początków XX wieku aż do połowy tegoż wieku. Co wyszło? Z polityki raptem kilka zdań, o kulturze też parę, za to o prostytutkach (oj, przepraszam, kurtyzanach) setki stron.

Z treści książki wyłoniła się wielce cyniczna wizja ludzi. Oto kobiety mają do zaoferowania tylko i wyłącznie swoje ciało lub mętne brzdąkanie na lutni czy innym badziewiu, a mężczyźni tylko pieniądze. Kobiety od dziecka są przyuczane do zadowalania mężczyzn, bo tylko do tego się nadają, potem sprzedają swoje dziewictwo (w wieku 14-15 lat),a potem dupczą się za kasę do 25 roku życia i próbują albo uzbierać na emeryturę albo na chama zostać żoną bogacza (pierwszą, drugą, piętnastą, to nie ma w sumie znaczenia). Muszą zdążyć, bo jak skończą 25 lat to są już stare, obrzydliwe i mogą zostać jedynie burdel mamami. Zawód prostytutki jest zawodem szanowanym i każdy chce potem taką za żonę, mimo że co noc bywał u niej inny facet. Za to faceci mogą mieć ile żon chcą, mogą chodzić do burdeli co noc, bo to normalne. Jeśli mają kasę. Jeśli nie mają, nikogo nie interesują.

Nie byłam w stanie polubić głównych bohaterek. Same o sobie mówią bez przerwy, jakie to one inteligentne, zaradne i niesamowite, a w rzeczywistości cynicznie oddają się za pieniądze, a ludzi oceniają wyłącznie przez pryzmat pieniędzy, które mają i prezentów, które od nich dostają. Takie trochę orientalne galerianki.

Nie chcę wierzyć w świat, gdzie miłość opiera się na fizyczności i pieniądzach. Dlatego ciężko mi polecić tą książkę, pomimo że czuję wyraźnie, że miała być super ambitna. Jak dla mnie nie wyszło.

DOLINA SPEŁNIENIA - 200 000 sprzedanych egzemplarzy!!! Przeczytałam jeden z nich, na szczęście wypożyczony z biblioteki. W treści powieści Amy Tan użyła zdania, które w mojej ocenie doskonale odzwierciedla całą historię "Nuda jak flaki z olejem" (dokładnie na str. 182). Za dużo tych szczegółowych, kulturowych opisów, które przyprawiają czytelnika o "opadanie powiek" i "ziewanie".A że mam już tak - że jak zacznę czytać to muszę skończyć - to i dobrnęłam do finału.703 strony powieści pisane przez 8 lat nie zaliczyłabym do bestsellerów. U mnie trafia na najniższą półkę.

"Dolina spełnienia" to pierwsza powieść Amy Tan, którą przeczytałam. Niestety, nie będzie to moja ulubiona książka. Los kobiet w Chinach na przestrzeni wielu lat wydaje się "rozciągnięty" ponad miarę. Niewątpliwie czytelnik znajdzie w niej opis życia dam do towarzystwa i informacje o ówczesnym społeczeństwie (przynajmniej jego części). Pozna losy trzech pokoleń kobiet, które łączy chęć bycia sobą i ciernista droga do tytułowego spełnienia. Sądzę, że w swojej biblioteczce znajdę kilka innych powieści, które spełniają moje oczekiwania, pokazując świat tamtej epoki i kultury. Nie poddam się jednak po pierwszym rozczarowaniu i czekam na lekturę kolejnej książki Amy Tan - "Córkę nastawiacza kości".

Zabierałam się za tę książkę z kilkoma nadziejami. Po pierwsze Chiny to kultura zupełnie inna od tej, którą znam, egzotyczna, wierna wiekowym tradycjom, które nie zawsze potrafię zrozumieć. To wszystko sprawia, że jest fascynująca i miałam ochotę trochę ją poznać. Po drugie kurtyzany i ich życie owiane były aurą tajemniczości. Czasami usłyszałam gdzieś coś, ale nadal był to dla mnie teren nieodkryty, ale przez swoją tajemniczość - fascynujący. Po trzecie słyszałam sporo pozytywnych opinii o dotychczasowych książkach autorki, dlatego ostatecznie sięgnęłam po "Dolinę..."

Co dostałam? Początkowo to co chciałam, opis zwyczajów panujących w domu kurtyzan, tajniki wprowadzania "do zawodu", wszystko podane w sposób dość smaczny i barwny. Przeplatało się to ze zwyczajami chińskimi. Niestety później na dobre rozkręciły się perypetie głównej bohaterki. Mogę je podsumować w jednym porzekadle "jak nie urok to ... ". Ilość tragedii przewyższyła nawet brazylijską telenowelę. A do tego kolejnym upadkom towarzyszyły coraz dosadniejsze opisy scen łóżkowych.

Przez drugą połowę książki przebrnęłam, ale nie miałam już zbyt dużej przyjemności z czytania. Pewnie kogoś losy bohaterki poruszą, a "momenty" doprowadzą do szybszego bicia serca i rumieńców.

Liczyłam na coś więcej...

"Dolina Spełnienia" początkowo nie wzbudziła mojego zaufania. Podchodziłam do niej z rezerwą i rzeczywiście pierwsze strony nie zaskarbiły sobie mojej sympatii. Cała zabawa zaczyna się w chwili, gdy kończy się sielankowe życie głównej bohaterkii. Warto na to poczekać, gdyż potem jest już tylko lepiej. To książka wielowątkowa, historię opowiada wielu narratorów. Poznajemy od podszewki nie tylko życie chińskich kurtyzan, ale też emocje, jakie nimi rządziły, uczucia, których pragnęły i powody, dla których trudniły się zawodem. Obok dokładnych opisów praktyk kurtyzan, znajdujemy piękną opowieść o relacji trzech pokoleń kobiet, córek i matek, których życie naznaczone jest piętnem rozłąki. Poznajemy mężczyzn zupełnie różnych i role, jakie odegrali w ich życiach.
"Dolina spełnienia" to piękna, choć momentami infantylna historia, którą ciężko jest odłożyć, gdy już zacznie się czytać.

Książka rewelacyjna .

Książka rewelacyjna .

Zakończenie bardzo ciekawe, wszystko się wyjaśnia. Polecam fanom bardzo dobrych, długich powieści.

• 2015
  • Azja
  • Takie trochę bardziej babskie ;)
  • Przeczytane w Englishu

Amy Tan Dolina spełnienia Zobacz więcej