Zawieście czerwone latarnie

Wydawnictwo: MG
Da hong de deng long gao gao gua, przekł: Raise the red lantern
978-83-926064-1-3
Agnieszka

Trzy wspaniałe nowele, przedstawiające skomplikowane relacje międzyludzkie na tle chińskiej prowincji lat dwudziestych („Zawieście czerwone latarnie”), trzydziestych („1934 przemija”) i pięćdziesiątych („Rodzina opium”) XX wieku, zanim kraj ten kompletnie przeorała rewolucja kulturalna. Su Tong wnika słowem, jak sztyletem, w najtrudniejsze tematy, pokazując świat prostytucji, ubóstwa,...

Su Tong wnika słowem, jak sztyletem, w najtrudniejsze tematy, pokazując świat prostytucji, ubóstwa, narkotycznego uzależnienia. Przedstawione przez niego historie odczytujemy jednak, mimo różnic kulturowych, jak coś bliskiego i zrozumiałego, bo miłość, rodzina, konkubinat, zdrada – wszędzie są identyczne, a autor przemawia do nas za pomocą uczuć, które potrafi odmalować tak precyzyjnie i czysto, jak udaje się jedynie najwybitniejszym.

Gosia | 2016-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Gdybym oceniała tylko tytułowe opowiadanie Su Tonga "Zawieście czerwone latarnie", ocena byłaby dużo lepsza. Kiedyś widziałam film o tym samym tytule i muszę przyznać, że był świetny. Niedawno widziałam go znowu i to skłoniło mnie do przeczytania pierwowzoru literackiego.
Niestety całość nie wypada dobrze. O ile pierwsze opowiadanie przyciąga swoją odmiennością kulturową, społeczną i obyczajową, to dwa kolejne odpychają nadmiarem wulgaryzmów, nagromadzeniem brudu, głupoty, przemocy, zboczonych zachowań. Realia społeczne Chin sprzed i nieco w trakcie rewolucji wydają się przerysowane i przez to nieco sztuczne. Nie pomaga też użycie wielu metafor w tym wydawałoby się prostym do przekazania obrazie obyczajowości chińskiej lat 30-tych i 40-tych XX wieku.
Myślę, że spodziewałam się jednak lepszej lektury.

Mizu | 2011-05-08
Przeczytana: 2011 rok

Genialna książka. Z jednej strony dosadna, brutalna. Z drugiej natomiast strony rzeczywistość ciągle przeplata się z czymś mistycznym, nieuchwytnym...

Tina | 2015-03-02

Choć książka niewątpliwie dobrze opisuje pewne aspekty życia codziennego Chin w latach 30. XX wieku, nie przypadła mi jednak do gustu. Wszystkie trzy opowiadania są bardzo wulgarne w sposób, który przyprawiał mnie o mdłości. Nie należę do osób konserwatywnych, czy też stojących na straży cnoty i wiary, jednak sam sposób opisu po prostu mi się nie podobał. Miałam wrażenie, że nagle wszyscy Chińczycy rządzeni byli w tamtym czasie przez chuć. Może nie potrafię zrozumieć takiego stylu przekazu, a może to najzwyczajniej nie "moja półka".

shuchong | 2013-08-11

Nie rozumiem dlaczego "Rodzina opium" zbiera tak złe recenzje. Dla mnie było to najlepsze opowiadanie, poruszające wiele problemów społecznych w Chinach i dość przekonująco (i przejmująco) opisujące życie na wsi. To, że różnice kulturowe wywołują niedowierzanie i niesmak to chyba dobrze, bo właśnie je miały te historie uświadomić czytelnikom.

"Zawieście czerwone latarnie" również jest ciekawe, chociaż mi bardziej podobały się "Kwiaty śliwy w złotym wazonie", w których występowały podobne motywy. W tym zestawieniu krótka nowela Su Tonga nieco traci.

"1934 przemija" jest najsłabszą częścią, zwyczajnie trochę nudną.

Moim zdaniem to dobry kawałek historii i realiów zupełnie innych od nam znanych. Warto pamiętać, że także o polskiej wsi można napisać książkę, od której momentami skręca z niesmaku jak chociaż "Konopielka".

kinga | 2012-03-03
Przeczytana: 28 lutego 2012

Tong Su prezentuje nam trzy historie, pierwsza, najlepsza w tym zbiorze to "Zawieście czerwone latarnie", kolejna - "Rok 1934" jest już nieco gorsza, niekiedy nudna i trzecią - "Rodzina opium", która była dla mnie męcząca i nużąca.

Chyba nie umiałam odkryć walorów pisarstwa chińskiego autora, bo z opinii, które czytałam na jego temat wynikało, iż jest to jeden z lepszych pisarzy azjatyckich. "Rok 1934" i "Rodzina opium" to były opowiadania-tortury. Czytając, nie mogłam się doczekać, kiedy się skończą. Było oczywiście kilka fragmentów dobrych, które przykuły moją uwagę, ale ogólnie nie najlepiej tę przygodę wspominam. Być może brakuje mi właściwego rozeznania w sprawach kultury i tradycji chińskiej wsi z jej wszystkimi zwyczajami i bogatą historią, bo nie wyniosłam z tych opowiadań nic głębszego. Dowiedziałam się natomiast tylko o brudzie, przemocy, nienawiści i wszystkim tym, co najgorsze. Nie ma blasków, są tylko cienie...

Pierwsza opowieść - "Zawieście czerwone latarnie", o...

Noxi | 2012-09-09
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Największe zastrzeżenia mam do polskiego wydania. Transkrypcja chińskich terminów nie jest jednolita i brakuje przypisów czyniących tekst łatwiejszym w odbiorze dla polskiego czytelnika. Także tytuł nie jest zbyt adekwatny, bo:
1) nie jest dokładnym tłumaczeniem z chińskiego (chiński tytuł "Żony i konkubiny"),
2) jest chwytem marketingowym - nawiązuje do filmu na podstawie tej noweli,
3) książka zawiera jeszcze dwie inne nowele.
Tytuł jest o tyle bezsensowny, że w filmie wątek czerwonych latarni został wyeksponowany, a w opowiadaniu nie miał większego wpływu na bohaterów. Cóż, rynek rządzi się swoimi prawami.
Wszystkie trzy nowele pokazują brutalne realia kolejno lat 20., 30. i 40. w Chinach. Dla czytelnika niezaznajomionego z historią i kulturą tego kraju całość może wydać się wulgarna, a motywy postaci pozbawione sensu. Dlatego polecam przede wszystkim tym, których kontakt z Chinami nie kończy się na jedzeniu i podróbkach.
W kulturze konfucjańskiej najważniejsza jest...

WisemantheWise | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Widziałem film "Zawieście czerwone latarnie" już wiele lat temu i oczywiście chciałem poznać też papierowy pierwowzór. Niestety ogół moich wrażeń nie jest zbyt pozytywny. Z trzech nowel oczywiście tytułowa jest najlepsza chociaż moim zdaniem historia lepiej przekazana została właśnie w filmie Zhanga Yimou. Nowela jest krótka i jest też kilka różnic między ekranizacją. Pozostałe dwie nowele ukazują realia Chin sprzed i po rewolucji Mao Zedonga jednak napisane zostały zbyt surrealistycznie, trudnym językiem, z użyciem dziwnych metafor co niestety nie ułatwia czytania.

Edi_Edi | 2012-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2012

Rzadko zdarza mi się tak męczyć z książką :( I chyba nie jest to kwestia różnic kulturowych, bo przeczytałam już niejedną książkę wschodnich autorów i z żadną się tak nie męczyłam :(
Pierwsze, tytułowe opowiadanie przeczytałam bez większych problemów, ale im dalej tym gorzej. Przy trzecim poddałam się.

Aleksandra | 2011-09-04
Na półkach: Przeczytane, Azja, Do obejrzenia

Zawsze wiedziałam, że różnice mentalne pomiędzy Europą, a Azją są ogromne. Nie sądziłam jednak, że znajdę książkę pokazującą to tak dosadnie.

Kiedy w bibliotece znalazłam 3 egzemplarze "Zawieście czerwone latarnie" pomyślałam, że musi być dość popularna, skoro posiadają ją w większej ilości. Lektura przed obejrzeniem filmu wydała mi się dobrym pomysłem, dlatego wybrałam jedną z nich i ruszyłam do bibliotekarki.

Pierwsza historia to pierwowzór filmu z 1991 roku. Opowiada o dziewczynie imieniem Lotos, która po śmierci ojca zostaje oddana przez rodzinę do domu bogatego pana Chenga, jako jego czwarta żona. Jest to jej decyzja, wynikająca z wrodzonej niechęci do pracy. Przeważnie główne bohaterki w tego typu sytuacjach buntują się i są nieszczęśliwe lub podekscytowane i pełne nadziei. Lotos to bezbarwny wyjątek. Nie jest bohaterką ani pozytywną, ani negatywną. Trudno ją lubić, ponieważ jest rozpieszczona, egoistyczna i zbyt pewna siebie, łatwo wpada w depresje, ostatecznie w obłęd, a...

Ripley | 2014-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Mała książeczka a tak pełna treści. Pełna magii i symboliki. Może nieco trudna w odbiorze i momentami wulgarna co chyba wynika z przepaści jaka dzieli nasze kultury. Napisana bardzo poetyckim językiem, z pełną gamą porównań, opisów przyrody, co pomaga wpaść w ten dziwny i nieznany nam świat.