Zawieście czerwone latarnie

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Da hong de deng long gao gao gua, przekł: Raise the red lantern
978-83-926064-1-3
Agnieszka

Trzy wspaniałe nowele, przedstawiające skomplikowane relacje międzyludzkie na tle chińskiej prowincji lat dwudziestych („Zawieście czerwone latarnie”), trzydziestych („1934 przemija”) i pięćdziesiątych („Rodzina opium”) XX wieku, zanim kraj ten kompletnie przeorała rewolucja kulturalna. Su Tong wnika słowem, jak sztyletem, w najtrudniejsze tematy, pokazując świat prostytucji, ubóstwa,...

Su Tong wnika słowem, jak sztyletem, w najtrudniejsze tematy, pokazując świat prostytucji, ubóstwa, narkotycznego uzależnienia. Przedstawione przez niego historie odczytujemy jednak, mimo różnic kulturowych, jak coś bliskiego i zrozumiałego, bo miłość, rodzina, konkubinat, zdrada – wszędzie są identyczne, a autor przemawia do nas za pomocą uczuć, które potrafi odmalować tak precyzyjnie i czysto, jak udaje się jedynie najwybitniejszym.

Gosia | 2016-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Gdybym oceniała tylko tytułowe opowiadanie Su Tonga "Zawieście czerwone latarnie", ocena byłaby dużo lepsza. Kiedyś widziałam film o tym samym tytule i muszę przyznać, że był świetny. Niedawno widziałam go znowu i to skłoniło mnie do przeczytania pierwowzoru literackiego.
Niestety całość nie wypada dobrze. O ile pierwsze opowiadanie przyciąga swoją odmiennością kulturową, społeczną i obyczajową, to dwa kolejne odpychają nadmiarem wulgaryzmów, nagromadzeniem brudu, głupoty, przemocy, zboczonych zachowań. Realia społeczne Chin sprzed i nieco w trakcie rewolucji wydają się przerysowane i przez to nieco sztuczne. Nie pomaga też użycie wielu metafor w tym wydawałoby się prostym do przekazania obrazie obyczajowości chińskiej lat 30-tych i 40-tych XX wieku.
Myślę, że spodziewałam się jednak lepszej lektury.

Mizu | 2011-05-08
Przeczytana: 2011 rok

Genialna książka. Z jednej strony dosadna, brutalna. Z drugiej natomiast strony rzeczywistość ciągle przeplata się z czymś mistycznym, nieuchwytnym...

Tina | 2015-03-02

Choć książka niewątpliwie dobrze opisuje pewne aspekty życia codziennego Chin w latach 30. XX wieku, nie przypadła mi jednak do gustu. Wszystkie trzy opowiadania są bardzo wulgarne w sposób, który przyprawiał mnie o mdłości. Nie należę do osób konserwatywnych, czy też stojących na straży cnoty i wiary, jednak sam sposób opisu po prostu mi się nie podobał. Miałam wrażenie, że nagle wszyscy Chińczycy rządzeni byli w tamtym czasie przez chuć. Może nie potrafię zrozumieć takiego stylu przekazu, a może to najzwyczajniej nie "moja półka".

shuch | 2013-08-11

Nie rozumiem dlaczego "Rodzina opium" zbiera tak złe recenzje. Dla mnie było to najlepsze opowiadanie, poruszające wiele problemów społecznych w Chinach i dość przekonująco (i przejmująco) opisujące życie na wsi. To, że różnice kulturowe wywołują niedowierzanie i niesmak to chyba dobrze, bo właśnie je miały te historie uświadomić czytelnikom.

"Zawieście czerwone latarnie" również jest ciekawe, chociaż mi bardziej podobały się "Kwiaty śliwy w złotym wazonie", w których występowały podobne motywy. W tym zestawieniu krótka nowela Su Tonga nieco traci.

"1934 przemija" jest najsłabszą częścią, zwyczajnie trochę nudną.

Moim zdaniem to dobry kawałek historii i realiów zupełnie innych od nam znanych. Warto pamiętać, że także o polskiej wsi można napisać książkę, od której momentami skręca z niesmaku jak chociaż "Konopielka".

Noxi | 2012-09-09
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Największe zastrzeżenia mam do polskiego wydania. Transkrypcja chińskich terminów nie jest jednolita i brakuje przypisów czyniących tekst łatwiejszym w odbiorze dla polskiego czytelnika. Także tytuł nie jest zbyt adekwatny, bo:
1) nie jest dokładnym tłumaczeniem z chińskiego (chiński tytuł "Żony i konkubiny"),
2) jest chwytem marketingowym - nawiązuje do filmu na podstawie tej noweli,
3) książka zawiera jeszcze dwie inne nowele.
Tytuł jest o tyle bezsensowny, że w filmie wątek czerwonych latarni został wyeksponowany, a w opowiadaniu nie miał większego wpływu na bohaterów. Cóż, rynek rządzi się swoimi prawami.
Wszystkie trzy nowele pokazują brutalne realia kolejno lat 20., 30. i 40. w Chinach. Dla czytelnika niezaznajomionego z historią i kulturą tego kraju całość może wydać się wulgarna, a motywy postaci pozbawione sensu. Dlatego polecam przede wszystkim tym, których kontakt z Chinami nie kończy się na jedzeniu i podróbkach.
W kulturze konfucjańskiej najważniejsza jest...

kinga | 2012-03-03
Przeczytana: 28 lutego 2012

Tong Su prezentuje nam trzy historie, pierwsza, najlepsza w tym zbiorze to "Zawieście czerwone latarnie", kolejna - "Rok 1934" jest już nieco gorsza, niekiedy nudna i trzecią - "Rodzina opium", która była dla mnie męcząca i nużąca.

Chyba nie umiałam odkryć walorów pisarstwa chińskiego autora, bo z opinii, które czytałam na jego temat wynikało, iż jest to jeden z lepszych pisarzy azjatyckich. "Rok 1934" i "Rodzina opium" to były opowiadania-tortury. Czytając, nie mogłam się doczekać, kiedy się skończą. Było oczywiście kilka fragmentów dobrych, które przykuły moją uwagę, ale ogólnie nie najlepiej tę przygodę wspominam. Być może brakuje mi właściwego rozeznania w sprawach kultury i tradycji chińskiej wsi z jej wszystkimi zwyczajami i bogatą historią, bo nie wyniosłam z tych opowiadań nic głębszego. Dowiedziałam się natomiast tylko o brudzie, przemocy, nienawiści i wszystkim tym, co najgorsze. Nie ma blasków, są tylko cienie...

Pierwsza opowieść - "Zawieście czerwone latarnie", o...

Edi_Edi | 2012-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2012

Rzadko zdarza mi się tak męczyć z książką :( I chyba nie jest to kwestia różnic kulturowych, bo przeczytałam już niejedną książkę wschodnich autorów i z żadną się tak nie męczyłam :(
Pierwsze, tytułowe opowiadanie przeczytałam bez większych problemów, ale im dalej tym gorzej. Przy trzecim poddałam się.

WisemantheWise | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Widziałem film "Zawieście czerwone latarnie" już wiele lat temu i oczywiście chciałem poznać też papierowy pierwowzór. Niestety ogół moich wrażeń nie jest zbyt pozytywny. Z trzech nowel oczywiście tytułowa jest najlepsza chociaż moim zdaniem historia lepiej przekazana została właśnie w filmie Zhanga Yimou. Nowela jest krótka i jest też kilka różnic między ekranizacją. Pozostałe dwie nowele ukazują realia Chin sprzed i po rewolucji Mao Zedonga jednak napisane zostały zbyt surrealistycznie, trudnym językiem, z użyciem dziwnych metafor co niestety nie ułatwia czytania.

puertorico | 2018-07-17
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Tytuł książki mnie przyciągnął, bo od dawna chciałam obejrzeć film o tym tytule. Tak się do mnie uśmiechała na półce w bibliotece. Dopiero w domu przeczytałam opinie. Książka jest podzielona na trzy opowiadania. Pierwsze( tytułowe) jest bardzo dobre, ale kolejne mi nie podeszły, są raczej historią rodziny. Tak więc jeśli chcecie przeczytać, można poprzestać na pierwszym opowiadaniu.

Aleksandra | 2011-09-04
Na półkach: Przeczytane, Azja, Do obejrzenia

Zawsze wiedziałam, że różnice mentalne pomiędzy Europą, a Azją są ogromne. Nie sądziłam jednak, że znajdę książkę pokazującą to tak dosadnie.

Kiedy w bibliotece znalazłam 3 egzemplarze "Zawieście czerwone latarnie" pomyślałam, że musi być dość popularna, skoro posiadają ją w większej ilości. Lektura przed obejrzeniem filmu wydała mi się dobrym pomysłem, dlatego wybrałam jedną z nich i ruszyłam do bibliotekarki.

Pierwsza historia to pierwowzór filmu z 1991 roku. Opowiada o dziewczynie imieniem Lotos, która po śmierci ojca zostaje oddana przez rodzinę do domu bogatego pana Chenga, jako jego czwarta żona. Jest to jej decyzja, wynikająca z wrodzonej niechęci do pracy. Przeważnie główne bohaterki w tego typu sytuacjach buntują się i są nieszczęśliwe lub podekscytowane i pełne nadziei. Lotos to bezbarwny wyjątek. Nie jest bohaterką ani pozytywną, ani negatywną. Trudno ją lubić, ponieważ jest rozpieszczona, egoistyczna i zbyt pewna siebie, łatwo wpada w depresje, ostatecznie w obłęd, a...