Śmierć Artemia Cruz

Wydawnictwo: Czytelnik
La muerte de Artemio Cruz
rewolucja meksykańska, Meksyk
bookworm

Powieść rozliczeniowa Fuentesa o zdradzie ideałów rewolucji meksykańskiej 1910 roku. Jej bohater na łożu śmierć przeprowadza rachunek sumienia, poszukując przyczyn swego moralnego upadku. Fuentes podejmuje w swej powieści namiętną krytykę korupcji i politycznej manipulacji. Czyni to w nader oryginalnej formie — narrację prowadzi z trzech punktów widzenia: „ja”, „ty” i „on”, mieszając czas opowieści w retrospekcjach i twórczo wykorzystując strumień świadomości. Jego niezwykła metoda zapisu została przejęta przez innych pisarzy latynoskich.

Dariusz Karbowiak | 2011-04-17

Książka mówiąca o śmierci człowieka, fragmenty życia przewijają się jak stare pocztówki, jak rozsypany obrazek z trudem układanych puzzli.

mm8371 | 2013-05-26

O władzy,pieniądzach,korupcji...i co człowiek może dla nich zrobic.

illmer | 2016-09-20
bomba | 2015-09-11
niedopra | 2015-06-28
maryypol | 2014-08-20
Fuentes na cenzurowanym

Jak wynika z opublikowanych przez FBI dokumentów władze USA przez ponad dwie dekady ściśle monitorowały zmarłego w 2012 roku meksykańskiego autora Carlosa Fuentesa. Uważano go za komunistę i sympatyka Fidela Castro, przynajmniej dwukrotnie odmawiając wizy wjazdowej.