Czcigodny Kacyk Nanga

Tłumaczenie: Zofia Kierszys
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A Man of the People
Bartek d

Najwybitniejszy współczesny pisarz afrykański Kolejna powieść autora Nie jest już łatwo, jak się niebawem okazało, stała się prorocza wobec dramatycznych wydarzeń w roku 1966. Kiedy niedługo po publikacji książki na północy Nigerii doszło do zamachu stanu, a jego przebieg był prawie dokładnie taki sam, jak ten fikcyjny opisany przez Achebe w powieści, centralne władze wojskowe zaczęły...

Najwybitniejszy współczesny pisarz afrykański

Kolejna powieść autora Nie jest już łatwo, jak się niebawem okazało, stała się prorocza wobec dramatycznych wydarzeń w roku 1966. Kiedy niedługo po publikacji książki na północy Nigerii doszło do zamachu stanu, a jego przebieg był prawie dokładnie taki sam, jak ten fikcyjny opisany przez Achebe w powieści, centralne władze wojskowe zaczęły podejrzewać pisarza o udział w spisku, w wyniku czego jego rodzina musiała uciekać na tereny rządzone przez lud Igbo.

Tak naprawdę jednak ta przypadkowa zbieżność jest wynikiem niezwykłej wnikliwości i zmysłu analitycznego Chinuy Achebe, który pokazuje w powieści barwne życie społeczności szukającej własnej drogi między dwoma światami, ale także targające nią korupcję i przemoc. Wykorzystująca satyryczny kostium fabuła rozgrywa się w nienazwanym państwie afrykańskim, który właśnie uzyskał niepodległość. Nauczyciel Odili Samalu z wioski Anata rywalizuje o miejsce w parlamencie ze skorumpowanym ministrem kultury Nangą, co staje się dla autora pretekstem do przeprowadzenia uniwersalizującej analizy skomplikowanych problemów społecznych w afrykańskich krajach postkolonialnych.

„Satyra gorzka, ale równocześnie pełna humoru… Kto wie, czy nie najlepsza książka, jaka powstała dotąd w Afryce”.

Anthony Burgess, autor Mechanicznej pomarańczy

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Oficjalna recenzja
Monika książek: 939

Satyra na sprawujących władzę

Ponoć po zamachu stanu w Nigerii , niedługo po opublikowaniu książki „Czcigodnego kacyka Nanga”, władze zaczęły podejrzewać Chinua Achebe o udział w spisku. No bo jak inaczej mógłby przewidzieć chęć obalenia rządzących, którzy sprawowali władzę w sposób samowolny? Zapoznawszy się z fabułą książki, aż dziw bierze, że zmarły niedawno największy nigeryjski pisarz, musiał wraz z całą rodziną uciekać aż na tereny rządzone przez lud Igbo, by uniknąć represji ze strony władz. Dlaczego? Bo tak naprawdę wszystko, co zostało opisane w „Czcigodnym kacyku Nanga” z powodzeniem można przełożyć na jakiekolwiek państwo i jakiekolwiek władze.

Fabuła książki rozgrywa się w bliżej nieokreślonym państwie afrykańskim. Może to być Nigeria, może to być równie dobrze każdy kraj. Skorumpowane władze, niedouczeni ministrowie, pełniący swoje funkcje bez żadnego kierunkowego przygotowania, politycy patrzący tylko na swój własny interes i to, by korzystnie wypaść w oczach wyborców przed wyborami. Brzmi znajomo? No cóż, nie trzeba zbyt daleko szukać, na polskim politycznym podwórku obserwujemy z grubsza to samo.

M.A. Nanga jest ministrem kultury, choć na kulturze zbytnio się nie zna. Poznajemy go oczami jego dawnego ucznia, Odili Samal, który z początku jawi nam się jako przyjaciel dawnego nauczyciela. Zaproszony do domu ministra ma widoki na to, by skorzystać z pomocy mentora, w swojej dalszej karierze naukowej. Ale wkrótce staje się jednym z jego największych wrogów, a za cel obiera zdobycie poparcia i odebranie wyborców kacykowi Nandze. Jego pobudki są po części czysto prywatne, ale jednak i dobro kraju leży mu na sumieniu. Bo jak tu nie żałować i nie starać się niczego zmienić, skoro naszym krajem rządzą tacy ludzie? Biedna czarna matka! Tak długo czekała, żeby synek dorósł, umożliwił jej spokojne dostatnie życie i wynagrodził jej lata hańby i opuszczenia. I oto syn, z którym wiązała tyle nadziei, okazuje się kacykiem Nangą.

Powieść napisana jest w sposób satyryczny, co zupełnie nie przypomina najbardziej znanej i wręcz klasycznej dla nigeryjskiej literatury powieści Achebe – „Wszystko się rozpada”. „Czcigodny kacyk Nanga” jest książką zgoła inną. Czyta się ją szybko, z lekką wesołością. Choć autor opisuje kulturę afrykańską (do czego pretekstem jest urząd ministra kultury) , powieść nie jest pompatyczna. Przez wszystkie zwyczaje, obrzędy i problemy szkolnictwa czy kultury przedzieramy się w sposób zupełnie naturalny, jako wplecione w zabawną fabułę szczegóły. Jest to lektura lekka, choć zawiła politycznie. Ważność jej, jak wszystkich powieści Nigeryjczyka, jest niepodważalna. Jej korzyścią jest przede wszystkim uniwersalność, oraz fakt, że książkę można czytać z wielu różnych powodów. Dla poznania kultury afrykańskiej, dla jej politycznego aspektu, ale również po prostu dla samej fabuły, która choć prosta, stanowi świetną satyrę na rządzących. W każdym razie polecam.

Monika Samitowska-Adamczyk

Marysieńka | 2016-12-12
Przeczytana: 07 października 2016

Nie wzięłam z domu nic do czytania w podróży więc czekając na pociąg wstąpiłam do księgarni. Przebierając w przecenionych pozycjach trafiłam na te powieść. Nie mam na swoim koncie zbyt wielu książek afrykańskich autorów więc postanowiłam dodać tę pozycję. "Czcigodny kacyk Nanga" Chinua Achebe to powieść napisana nieco archaicznym językiem, przynajmniej takie jest jej tłumaczenie. Zwroty, zdania trochę staroświeckie - to moje pierwsze spostrzeżenie. Jednak najważniejsze jest to, że czytając o Nigerii lat czterdziestych czy pięćdziesiątych odniosłam nieodparte wrażenie, że pewne zjawiska dotyczą wszystkich państw i społeczeństw bez względu na ich położenie geograficzne. Korupcja, oszustwa wyborcze, upadek moralności - są wszędzie od wschodu po zachód, od północy po południe, wszystkie państwa, na wszystkich kontynentach są tak samo zainfekowane. Najbardziej uczciwy człowiek staje w końcu przed dylematem - ulec czy nie, pozostać uczciwym czy się zeszmacić, sprzedać. Może nie jest to...

czytulinka | 2015-05-19

Fantastyczna książka, Achebe jak nikt potrafi zwięźle i zgrabnie ująć szeroką myśl. Jesteśmy oczywiście w Nigerii, w czasie, kiedy niedawno zyskała suwerenność i nowe elity władzy formują nowy kraj i nowe polityczne zwyczaje. Nie ulegajcie jednak stereotypom, że to historyjka o Afryce, której już nie ma, jest daleko od nas, i jest tak odmienna, że trudno ją zrozumieć i poczuć. Korupcja, kolesiostwo, załatwianie, lobbowanie, zmniejszanie znaczenie i wyśmiewanie elit intelektualnych, gromadzenie dóbr materialnych, to wszystko przecież dzieje się nadal i nie tylko gdzieś na biednym południu kuli ziemskiej. Młody adept obserwuje to wszystko i próbuje jakoś się w tej rzeczywistości, w miarę zgodnie ze sobą, usadowić. Książka, jak na Achebę dość oryginalna, ponieważ tym razem pozbawiona zupełnie poważnego i nienachalnie moralizatorskiego tonu. Przepełniona natomiast ironią, zgrabną uszczypliwością i finezyjnym czarnym humorem z jakimi opowiada o polityce i zepsuciu ludzi to wyborna...

mariabns | 2017-10-16
VilyaQ | 2017-04-10