Aura
Aura
bookworm

Felipe Montero, młody historyk (wykształcony m.in. na Sorbonie) podejmuje pracę u Pani Consuelo - ma opracować wspomnienia jej męża, generała Llorente. W starym, na wpół zrujnowanym, domu oprócz staruszki mieszka tylko jej młoda krewniaczka - Aura. Felipe jest zafascynowany dziewczyną, zaczyna śnić erotyczne sny i marzy, że uwolni Aurę z ponurej atmosfery domostwa. Równocześnie obie kobiety zaczynają zachowywać się dziwnie...

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1974

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/

konrad | 2015-05-22
Przeczytana: maj 2015

Książka rewelacyjna! Mógłbym na tym zakończyć, ponieważ największym problemem jest opis - tej w zasadzie - noweli. Odpowiecie mi: dlaczego? Dlatego, że dzieło otwiera strasznie dużo furtek z pytaniami, interpretacjami znaczeń, których nie chcę tutaj podawać by nie "torować" Was podczas czytania, a sam chciałbym z kimś podyskutować - skonfrontować uczucia itd.

Oczywiście, jest tutaj głównie o miłości - tej ponadczasowej, wiecznej, jak i tej cielesnej - ulotnej; o jej poszukiwaniu - tego doskonałego wymiaru "ars armandi". Obok towarzyszą uczucia i namiętności nazwijmy to "poboczne", lecz i tak samo istotne i splecione z nią: tożsamość, przemijanie i chyba też próba oszukania śmierci - w związku z tym.

Kobieta - miłość jest tu niejako symbolem przeznaczenia, duchem, marą poruszycielem zdarzeń. Rzucony przez bogów na ziemię - niczym w pradawnych mitach - ma tu swoją rolę do odegrania. Słuszne są analogie do starożytnych tragedii, ale - co istotne - jest też chrześcijańska mistyka...

pijana_z_niemocy | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Krótka opowieść, ale jakże wciągająca. Fuentes zabiera nas do innej rzeczywistości. Dziwaczne wrażenia mam po tej lekturze. Na początku sposób w jaki narrator pokazuje nam sytuację bardzo mi się nie podobał, ale muszę przyznać, że właśnie dzięki niemu wpadamy w te opowieść aż po głowę.

Noemi | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2013

Intrygujące opowiadanie. Dosyć niespodziewany rozwój akcji, chociaż można domyślić się zakończenia - ale może dlatego mnie nie zaskoczyło, że wcześniej ktoś mi już zdołał "Aurę" streścić.
Czyta się szybko, jednak trudno otrząsnąć się z dziwacznej atmosfery opowiadania, prawie dusznej, tajemniczej, ale i w pewnym momencie nieprzyjemnej.
Niemiło czytało mi się o kotach, jeśli chodzi o pewne tajemnicze powiązania ich z pewnymi aspektami postaci, także jestem zaskoczona... ale nie chcę nic zdradzać, więc interpretację pozostawię każdemu z osobna.

Mía | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

... otwarte oczy zanurzysz w posrebrzonych włosach kobiety, która znów cię otoczy ramionami, kiedy chmury zasłonią księżyc i ciemność skryje was oboje, na pewien czas rozproszy się w powietrzu wspomnienie młodości, wspomnienie, które przyoblekło się w ciało.

rudawstążka | 2013-08-23

Krótkie, wciągające opowiadanie, którego odrobinę niepokojąca atmosfera zapada w pamięć.

olaf2009 | 2015-07-09
Przeczytana: 27 lipca 2015

Dziwna książka - pod każdym względem.

książek: 1941
Luna | 2016-10-07