W tym mieście nie ma złodziei

Tłumaczenie: Zofia Chądzyńska
Wydawnictwo: Czytelnik
Los funerales de la Mama Grande
Calendula

Opowiadania:
- Wtorkowe popołudnie
- Dzień jak inne
- W tym mieście nie ma złodziei
- Cudowny wieczór Baltazara
- Wdowa Montiel
- Dzień po sobocie
- Sztuczne róże
- Śmierć i pogrzeb Mamy Grande

Monika | 2012-10-09
Przeczytana: 09 października 2012

Książki - niewypały zdarzają się chyba każdemu z nas. Dla mnie takim niewypałem jest właśnie ta mała książeczka.
Nie moja bajka, nie moja wrażliwość.

Agnieszka | 2016-03-04
Przeczytana: 28 lutego 2016

Marquez bardzo dobrze czuje formę opowiadania, to świetnie widać w tym zbiorze, tym bardziej, że obok siebie znajdują się tu zróżnicowane teksty: opowiadania dłuższe - "fabularne" oraz takie, które są bardziej obrazami niż historią. To proza łatwa w odbiorze, odrealniona tylko odrobinę, tu też znać mistrzostwo, towarzyszy nam przy czytaniu wrażenie że to co dziwne "magiczne" dzieje się tuż za rogiem, na skaju naszego widzenia, tylko krajobraz przed nami uparcie udaje coś zwyczajnego.
Przyznaję, że wolę marquezowskie "opowiadania obrazy", dlatego gdybym miała wskazać na mój ulubiony utwór w tym zbiorku padłoby pewnie na otwierające go "Wtorkowe popołudnie". To ponure płótno w ciepłych barwach dusznego otoczenia, z budzącym jednocześnie grozę i żal, wyrazistym portretem starej kobiety i ukrytą w cieniu buzią okradzionego z dzieciństwa dziecka.
Natomiast cechą pisarstwa Marqueza, która mi mocno przeszkadza jest gorycz. Nie taka uzasadniona wydarzeniami tylko leżąca w ich podstawie,...

MadameShepard | 2014-03-17

Zbiorek prześlicznych opowiadań, związanych fabułowo z książką "Sto lat samotności", a akcja ich wszystkich dzieje się w Macondo. Znajome są postacie, okolice i klimat. Wszystko mocno doprawione magią i tajemniczością, piękne i proste.

GabrielL Kamiński | 2011-07-23
Przeczytana: 04 października 1971

Zacząłem poznawać Margueza właśnie od tego zbioru opowiadań i dlatego teraz codziennie wracam w świat wyobraźni

Leśna_czytelnia | 2013-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2013