Tango raz jeszcze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Queremos tanto a Glenda
opowiadania
Natalia

Dziesięć króciutkich utworów, przypominających stare fotografie, które przypadkiem wysypały się z pudełka. Właściwie nie tyle chodzi o same fotografie, co związane z nimi uczucia i wspomnienia. To trochę tak, jakby właściciel obrazków starał się w kilkudziesięciu zdaniach opowiedzieć o nich przypadkowemu obserwatorowi. Utwory ulotne i zwiewne sąsiadują tu z mrocznymi i przygnębiającymi. Ma...

Utwory ulotne i zwiewne sąsiadują tu z mrocznymi i przygnębiającymi. Ma to pewien urok, ale… Do arcydzieł tej książki jednak bym nie zaliczył.

zeebi | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Po dobrych kilku latach przerwy powróciłem do Cortazara. Okazuje się, że niegdysiejsza fascynacja przetrwała próbę czasu i jego proza wciąż budzi we mnie coś niesamowitego, porusza do głębi. Na pewno niedługo odświeżę sobie kolejne jego książki.
"Tango raz jeszcze" to zbiór opowiadań nierównych. Są słabsze i lepsze, a może po prostu różne: mniej i bardziej dynamiczne, wesołe i smutne, krótsze i dłuższe, trudniejsze i te mniej skomplikowane... Niech każdy wybierze swoje ulubione.

Meszuge | 2014-03-11
Przeczytana: 17 stycznia 2010

Nanga | 2012-03-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: marzec 2012

Być może nie jest to zbiór najlepszych opowiadań Cortazara, jednakże wszystkie są wciąż niezwykle klimatyczne i esencjonalne. Doskonałe do przypomnienia sobie stylu pisarza, doskonałe na krótkie z nim ponowne spotkanie. Dobrze porównane w jednej opinii do ćwiczeń, wprawek, etiud. Można w nich podejrzeć nieco warsztat autora, drogę twórczą, pewne zbitki/notatki/mapy myślowe.

Kasia Kulik | 2015-06-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Julio Cortázar to znany argentyński autor powieści i opowiadań. Ogromną popularność przyniosła mu powieść eksperymentalna „Gra w klasy”, która znalazła swoich zwolenników jak i zarówno przeciwników. Nie wiem, kogo jest więcej – jedni uważają, że „Gry” nie da się wyczytać absolutnie nic, czy to czytamy ją po kolei, czy według wskazówek autora, inni, że książka jest absolutnie genialna bez względu na kolejność czytania jej. Ale nie o „Grze w klasy” chcę tutaj mówić! :) Ja, pomimo całej popularności „Gry w klasy” z twórczością Argentyńczyka zetknęłam się dopiero teraz przy okazji zbioru króciutkich opowiadań „Tango raz jeszcze”. Pewnie i na tą maleńką książeczkę nie trafiłabym szybko, gdyby nie moja była wychowawczyni z liceum, która dała mi ją, wiedząc, że bardzo cenię prozę iberoamerykańską. A więc do rzeczy – czym jest i co znajdziemy w zbiorze opowiadań „Tango raz jeszcze”?
tango_raz_jeszcze„Tango raz jeszcze”, jak już powiedziałam, jest to zbiór dziesięciu krótkich tekstów o...

artdeco92 | 2012-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Miałam do tej książki kilkanaście podejść. Nie żeby była trudna (choć można się zagubić w meandrach bezprzestankowego strumienia narracji), ale jakoś wybitnie mi Cortazar nie podpadł. Coś jednak cały czas mnie zmuszało do powrotu. Może znane nazwisko (- no jak to, nie przeczytać Cortazara?!). Kilka opowiadań mi się podobało, szczególnie te z ostatniej części. Ale...mimo mojej miłości do literatury iberoamerykańskiej - Julio niekoniecznie.

Piotr Prachnio | 2013-01-15
Przeczytana: 04 stycznia 2013

za opowiadania: Wycinki z prasy, Wstęga Moebiusa, Tekst w notatniku.

Inka | 2014-02-08

Arcydzieło :-)

GabrielL Kamiński | 2011-07-23
Przeczytana: listopad 1983

Słabszy wybór jego jednych z ostatnich opowiadań. Taka sobie wprawka Julia w przerwie między jedną podróżą a drugą do wnętrza siebie

olicaDiablica | 2010-08-09

nie zachwyciły mnie - może po latach spojrzałabym na nie inaczej

Sylwia | 2016-11-10