Aura

Okładka książki Aura
Carlos Fuentes Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza Iberoamerykańska literatura piękna
40 str. 40 min.
1974-01-01
40 min.
Kalina Wojciechowska
Aura literatura meksykańska

Opowiadanie bardzo oddziałuje na zmysły. Zaskakując narracja, dzięki której jesteśmy w stanie niemal natychmiast wcielić się w postać głównego bohatera. Połknęłam w mgnieniu oka.

w moim życiu, tak jak i w Waszym zapewne, książkiWażne zaczynją się od normalnychSłów.
tym razem było tak samo. i zawsze jest tak samo. zawsze, ponieważ to nie pierwsze i nie ostatnie czytanie aury.
wszystko w niej zaczyna się od stolika w słońcu, kawy i słowa ogłoszenie, które rzuca Ci się w oczy.
wszystko w aurze jest w aurze skąpane. a przede wszystkim to jak autor się w niej do Ciebie, czytelniku zwraca. och przepraszam czytelnikiem w niej nie jesteś. kim jesteś sprawdź.
dla mnie ta aura trwać może wiecznie. dlaczego, sprawdź.

wszystko w aurze jest w aurze skąpane. a przede wszystkim to jak autor się...

Książek Carlosa Fuentesa dotychczas nie czytałem, ale będą w bibliotece zauważyłem małą książeczkę pod tytułem Aura, której opis wydawał mi się arcyciekawy. Łacząca historie o miłości z tajemnicą i niesamowitym klimatem. Dlatego trafiła na moja listę do przeczytania i mogę stwierdzić, że się nie zawiodłem w żadnym razie. Nasz bohater przybywa do domu, gdzie podejmuje się pracy nad pamiętnikami. Tylko tyle zdradzę, bo nie chcę psuć nikomu radości płynącej z lektury.
Dostajemy książkę, gdzie Autor pomału wprowadza coś tajemniczego do życia postaci występujących tutaj w robiącym mroczne wrażenie domostwie. Czytając miałem wrażenie, że zapożyczono wiele z powieści gotyckiej. Czym się to objawia ? Wystarczy wspomnieć dom, który początkowo robi wrażenie zwykłego, jakich wiele, ale czym dalej śledzimi historie nabiera coraz bardziej złowieszczego wyglądu. Ponure i mroczne korytarze, coś czające się w półmroku i ogólnie praktycznie osadzono w scenerii, gdzie króluje mrok zaczyna potęgować gęstniejący coraz bardziej upiorny klimat rodem z powieści grozy. Mieszkający w nim postacie oprócz może bohatera są jakieś tajemnicze i skrywające wiele tajemnic. Motyw miłości pojawiający sie tutaj nabiera charakteru sięgającą ponad czas i śmierć. Przemijająca, ale trwająca nadal pomimo upływu czasu. Autor wykorzystuje motyw do jeszcze lepszego budowania dramatu rozgrywającego się w domu i zagęszczania atmosfery panującej tam . Umiejscowienie w starym domostwie akcji będącym świadkiem wielu wcześniejszych wydarzeń uważam za świetny pomysł. Określona przestrzeń i mała ilość postaci prowadzi do wykreowania po części dramatu rozgrywającego się tam, ale nie pozbawionego niesamowitości. Ma to swoje wady i zalety, ale w tym przypadku taki wybór zaliczam na plus. Klimat świetnie budowany przez cały utwór, co prowadzi do trzymającej w swoich mackach przez cały czas czytelnika od samego początku aż do pasującego i zaskakującego finału. Uwielbiam czytać takie książki i ciesze się z sięgnięcia po Aurę.
Akcję książki poprowadzono niespiesznie, ale również nie jest to żadna wada, ale zaleta powieści. Nie nudziłem się w każdym razie podczas lektury, a sama opowieść mnie zaintrygowała i wciągnęła. Czytelnik wkracza w niesamowity świat, dziwaczny i niepokojący. Sama książka została napisana językiem przystępnym i oszczędnym. Zostawiającym czasem pola do domysłów dla czytającego. Po takiej małej książeczce nie spodziewałem się, że dostanę świetną historie nie tylko o miłości, ale pełną niesamowitego i dusznego klimatu. Lekturę małej książki jaką jest Aura uważam za trafiony wybór, bo spędziłem miło czas podczas czytania i nie mogłem się oderwać aż nie skończyłem. Każdy kto sięgnie nie zawiedzie się. Dla lubiących historie miłosne, obyczajowe, opowieści niesamowite i grozy to pozycja obowiązkowa, bo naprawdę warto przeczytać i poświęcić jej kilka godzin. Po prostu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Napisana w starym stylu i stawiająca na klimat niż makabrę spodobała mi się bardzo. Na pewno kiedyś chętnie sięgnę po inne utwory Autora, który wskoczył na moją listę.
Polecam z czystym sumieniem wszystkim.

Krótka opowieść, ale jakże wciągająca. Fuentes zabiera nas do innej rzeczywistości. Dziwaczne wrażenia mam po tej lekturze. Na początku sposób w jaki narrator pokazuje nam sytuację bardzo mi się nie podobał, ale muszę przyznać, że właśnie dzięki niemu wpadamy w te opowieść aż po głowę.

Dziwna książka - pod każdym względem.

Dziwna książka - pod każdym względem.

Książka rewelacyjna! Mógłbym na tym zakończyć, ponieważ największym problemem jest opis - tej w zasadzie - noweli. Odpowiecie mi: dlaczego? Dlatego, że dzieło otwiera strasznie dużo furtek z pytaniami, interpretacjami znaczeń, których nie chcę tutaj podawać by nie "torować" Was podczas czytania, a sam chciałbym z kimś podyskutować - skonfrontować uczucia itd.

Oczywiście, jest tutaj głównie o miłości - tej ponadczasowej, wiecznej, jak i tej cielesnej - ulotnej; o jej poszukiwaniu - tego doskonałego wymiaru "ars armandi". Obok towarzyszą uczucia i namiętności nazwijmy to "poboczne", lecz i tak samo istotne i splecione z nią: tożsamość, przemijanie i chyba też próba oszukania śmierci - w związku z tym.

Kobieta - miłość jest tu niejako symbolem przeznaczenia, duchem, marą poruszycielem zdarzeń. Rzucony przez bogów na ziemię - niczym w pradawnych mitach - ma tu swoją rolę do odegrania. Słuszne są analogie do starożytnych tragedii, ale - co istotne - jest też chrześcijańska mistyka widoczna w symbolach i metaforach. Są trzej aktorzy, ale ja naliczyłem się też i chórzystów. Tak są - tylko trzeba ich poszukać :)

O fabule i wrażeniach tyle. Muszę kończyć, bo to nie miejsce na słowotoki, ale widzicie jaką pojemność znaczeniową zawiera 40-ści parę stronic! Przynajmniej dla mnie.

Warsztat autorski zachwycił mnie bardzo. Słowa tworzą atmosferę grozy, tajemniczości. Opisy są do przesady dokładne, co kontrastuje i zaskakuje z uczuciem zagubienia w akcji - nie wiadomo, co jest snem, marą, a co nie! Opisy nie dają Ci pola do popisu wyobraźni, ale za to za pomocą słów czujesz wszystkimi zmysłami!
Specyficzne jest użycie narracji 2 osoby liczby pojedynczej, co na początku może być męczące, ale ma to swój cel. To Ty jesteś Felipe?

Tajemniczość, groza, oniryczność, romantyczne zacieranie granic, a jednocześnie mariaż z realizmem. To jest to.

P.S. Długie mi to wyszło, ale to dlatego, że szukam takich tekstów, co nie jest łatwe. Wrócę do "Aury", na pewno...

Oczywiście,...

... otwarte oczy zanurzysz w posrebrzonych włosach kobiety, która znów cię otoczy ramionami, kiedy chmury zasłonią księżyc i ciemność skryje was oboje, na pewien czas rozproszy się w powietrzu wspomnienie młodości, wspomnienie, które przyoblekło się w ciało.

Krótkie, wciągające opowiadanie, którego odrobinę niepokojąca atmosfera zapada w pamięć.

Intrygujące opowiadanie. Dosyć niespodziewany rozwój akcji, chociaż można domyślić się zakończenia - ale może dlatego mnie nie zaskoczyło, że wcześniej ktoś mi już zdołał "Aurę" streścić.
Czyta się szybko, jednak trudno otrząsnąć się z dziwacznej atmosfery opowiadania, prawie dusznej, tajemniczej, ale i w pewnym momencie nieprzyjemnej.
Niemiło czytało mi się o kotach, jeśli chodzi o pewne tajemnicze powiązania ich z pewnymi aspektami postaci, także jestem zaskoczona... ale nie chcę nic zdradzać, więc interpretację pozostawię każdemu z osobna.

Niemiło czytało mi się o kotach,...

Dodaj cytat z książki Aura