Dziadek i Niedźwiadek

2009-05-01
polska historia niedźwiedź-żołnierz

Fajnie się czyta!

Fajnie się czyta!

To książka dla dzieci. Pozycja ta jest lekturą w młodszych klasach SP i dzięki temu wspólnie z synem ją przeczytałam
Uwielbiam pióro Łukasza Wierzbickiego. Wcześniej miałam okazję czytać a w zasadzie słuchać zachwycającej Afryki Kazika, która również jest lekturą
Czytałam również Drzewo o słowiańskiej mitologii i również polecam

Jestem szczęśliwa że takie wartościowe, pięknie napisane pozycje jak Dziadek i niedźwiadek są lekturami. To jest książka, która bawiąc uczy w zupełnie nienachalny, niewymuszony sposób. To jest taka książka, dzięki której można polubić czytanie. Dzięki tej lekturze utrwalamy pamięć o tych, o których nie powinniśmy zapomnieć. Mnie ogromnie to wzrusza, a przy tym jest po prostu dobrze napisane
O niedźwiedziu Wojtku chyba każdy słyszał (?) Tutaj jego historia jest opowiedziana w sposób prosty dla dzieci do jakich ta książka jest adresowana, ale jednocześnie z ogromnym szacunkiem do faktów
Ogrom uznania, za słowo wstępne, słowniczek, zdjęcia. Może te faktograficzne fragmenty nie są aż tak ważne dla dzieci z klas 1-3 ale dla mnie jako rodzica były niezwykle cenne

Przeczytana po wypożyczeniu z biblioteki ale na pewno trafi na nasze domowe półki. Podobnie jak wszystkie książki tego autora

Czytałam również Drzewo o słowiańskiej mitologii i również polecam

Jestem szczęśliwa że takie wartościowe,...

Bardzo fajne podejście do przedstawienia dziecku historii - tej prawdziwej. Choć fabuła prześlizguje się po wojennych tematach prawie ich nie poruszając, a skupiając się na losach sympatycznego niedźwiedzia Wojtka, to jednak o nich wspomina i sygnalizuje czytelnikom pewne ważne sprawy. To dobry wstęp do tego, by kiedyś, za kilka lat, jak dziecko do tego dorośnie, temat rozszerzyć i zacząć uzupełniać. "A pamiętasz jak czytaliśmy Dziadka i niedźwiadka?".
Z dorosłego punktu widzenia książka nie jest jakaś porywająca, ale ma się podobać dzieciom, nie mnie, więc moja opinia nie ma znaczenia. Doskonałą recenzję za to może wystawić mój siedmioletni syn, słuchający z zaciekawieniem i niecierpliwością, i oznajmiający, zaraz po przeczytaniu ostatniego rozdziału, że jest gotowy otworzyć książkę na pierwszej stronie i zacząć czytać jeszcze raz, od początku.
Myślę, że chętnie sięgniemy po inne książki z tej serii.

„Dziadek i niedźwiadek” to wprost niewiarygodna historia pewnego niedźwiedzia, który podczas II wojny światowej był żołnierzem w Armii Andersa. Zwykły niedźwiadek z płóciennego worka stał się bohaterem, uczestnikiem jak dotąd najważniejszej wojny w dziejach ludzkości. Wspierał polskich żołnierzy w najcięższych czasach, udowadniając tym samym, że zwierzęta są naprawdę wspaniałymi przyjaciółmi. Wojtek z Iranu przez Irak, Palestynę, Egipt oraz Włochy dzielnie towarzyszył 22. Kompanii Transportowej. Nosząc ciężkie skrzynie z amunicją czynnie uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino. Książka napisana przez Wierzbickiego ma formę dziadkowej opowieści, który podczas spaceru po edynburskim zoo wspomina swej wnuczce dzieje i bohaterskie czyny żołnierza Wojtka. W historii tej występują liczne postacie historyczne, a także wiele zwierząt. Publikacja ta jest ciekawym i edukacyjnym przedstawieniem dzieciom tematów związanych z wojna samą w sobie. Gorąco polecam.

Lektura szkolna mojego dziecka po którą sięgnęłam z ciekawości. Napisana prostym i przyjemnym językiem dla dziecka, wszystkie trudniejsze słowa wyjaśnione co uważam za duży plus, trochę z humorem, warta przeczytania. Z miła checia siegam po lektury szkolne mojego dziecka. Ja wychowałam się na Plastusiowym pamiętniku, nowelach Prusa, Sienkiewicza, wierszach Brzechwy, Tuwima, Konopnickiej (Na jagody),Anię z Zielonego Wzgórza uwielbiam.

Wspaniała i urocza książka opowiadająca bardzo ciekawy fragment historii Polski. Mimo że książka skierowana jest dla najmłodszych czytelników, myślę, że nawet dorosłemu się ona spodoba. Bardzo mnie ciekawi historii Wojtka, więc jest to kolejna książka o nim, po którą sięgam. Pierwsza była skierowana dla dorosłych i niestety nie do końca mi się spodobała, ta natomiast jest idealna! Opowiada różne przygody, które żołnierze przeżywali wraz z Misiem. Wszystko utrzymane w lekkich i przeznaczonych dla uszu dziecka klimatach. Mimo że czas wojny nie jest niczym przyjemnym, Dziadek i niedźwiadek jest wspaniałą i lekką lekturą.

Ukradłem siostrzeńcowi i bardzo dobrze się bawiłem przy lekturze :) Lekka łatwa i przyjemna opowieść z perspektywy bezpośrednich towarzyszy naszego Misia. Jest zabawnie, bywa wzruszająco. Dobra rzecz dla małych i dla tych większych też.

Nie jest to rodzaj literatury dziecięcej skierowanej zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. O ile jako dziecko, sam dzięki tej książce poznałem niedźwiedzia Wojtka, o tyle jako dorosłego, lektura bardzo mnie nudziła.

Kolejna pozycja Autora, która jest przystępna i bardzo ciekawa. Opowiada o autentycznej historii Niedźwiedzia Wojtka i wciąga w nią czytelnika już od pierwszych stron. Lektura przyjemna dla Małych i Dużych :-)

Wspaniała pozycja dla dzieci do samodzielnej lektury bądź wspólnego czytania z rodzicem, w przystępny sposób przybliżająca autentyczną historię Wojtka - niedźwiedzia brunatnego, który towarzyszył polskim żołnierzom z Armii Andersa podczas działań wojennych, m.in. w bitwie o Monte Cassino.
Zwierzę, będące początkowo jedynie maskotką 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego, bardzo szybko stało się niemal pełnoprawnym towarzyszem broni polskich żołnierzy, któremu powierzano tak odpowiedzialne czynności jak choćby transport skrzyń z amunicją.
Książka wzbogaca wiedzę dzieci i zdecydowanie rozbudza zainteresowanie historią. Ocala od zapomnienia legendarną postać niedźwiedzia - żołnierza, a może przede wszystkim uczy miłości i szacunku do zwierząt. Dostarcza też wielu okazji do uśmiechu, ukazując beztroskie harce misia i jego zabawne perypetie.
Polecam! Moi uczniowie są nią zachwyceni.

• Dla dzieci
  • Biblioteka