Okładka książki Dziadek i Niedźwiadek

Pointa
historyczna
typ
papier
7.79 (38 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Książka autora Afryki Kazika, pod honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Armii Polskiej.Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajkaaGorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników

Mogę się o wiele założyć, że książka Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego trafi na szkolną listę lektur. Dlaczego? To proste – autor, opowiadając bajkę, daje lekcję Historii! Zastanawia mnie tylko, czy ten awans będzie z pożytkiem dla omawianej tu książki czy też raczej ją pogrzebie. Niestety, dzieciom nadal trudno jest uwierzyć, że coś, co zostało opatrzone hasłem „lektura” czy „kanon”, może być w ogóle ciekawe.

Dziadek i niedźwiadek to książka nie tylko ciekawa, ale i – nie waham się tego powiedzieć – ważna w dziejach literatury dziecięcej. Opowiada ona historię niedźwiedzia, który wraz z 22. Kompanią Transportową przebył cały szlak bojowy. Otrzymał imię Wojciech, co oznacza tego, „który potrafi cieszyć się w czasie wojny”. I rzeczywiście obecność zwierzaka sprawiała żołnierzom wiele radości, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę ich szczególną sytuację – wojenna zawierucha, z dala od domu, od bliskich… Z kolejnych rozdziałów dowiadujemy się, że Wojtek był łasuchem, ale lubił też k...

Evik | 2012-05-07
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Książka opisuje autentyczną historię niedźwiedzia Wojtka, który w czasie wojny przebywał z żołnierzami armii generała Andersa. Żołnierze odkupili misia od napotkanego chłopca za paczkę sucharów i scyzoryk jednego z żołnierzy. Nie u wszystkich ten zakup wywołał entuzjazm.
Wojtek przewędrował z żołnierzami cały szlak bojowy - Iran, Irak, Palestynę, Egipt i Włochy. Początkowo pił ze smoczka zrobionego przez żołnierzy. Dzięki troskliwej opiece szybko rósł i mężniał. Uwielbiał podróżować szoferką.
Aby wejść na statek płynący do Europy (na statek wojenny wstęp mieli tylko żołnierze) było miś stanął przed komisją poborową. I tak został szeregowym ;)
Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino, pomagał w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską (ponoć żadnej nie upuścił). Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach.

Książka jest o wojnie, ale nie tylko o wojnie. Jest to książka o przyjaźni, jaka może połączyć człowieka ze zwierzęciem. Obecność Wojtka...

Ramon | 2011-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Bardzo solidna pozycja. Świetnie wydana (okładka, papier, ilustracje, duża czcionka), znakomicie opracowana i zredagowana. Obawiałem się, że skoro rzecz dotyczy wojny, to niekoniecznie uzyska moją aprobatę. Niepotrzebnie. Przygody wcale nie są krwawe, bitwa o Monte Cassino to tylko kilka akapitów.

Nie zachwycam się zbytnio, ponieważ nie wydaje mi się, że jest to książka, do której będziemy wracać (ani syn, ani tym bardziej ja). Ale innych minusów naprawdę nie widzę.

Co ciekawe, gdy generał Anders spoglądał na dolinę zasłaną ciałami poległych żołnierzy, polskich i niemieckich, i powiedział, że trzeba tu będzie zbudować cmentarz dla polskich żołnierzy, mój synek skomentował: "A dla niemieckich nie?".

beataj | 2010-11-06

Miś, który przeszedł z naszą Armią długa drogę i przeżył niejedną przygodę, stał się wielkim bohaterem mojego syna. A autor - jednym z ulubionych autorów :)
Czekamy na kolejne książki...

MyCuteCurlyBoy | 2013-03-31
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo ciekawa książka dla najmłodszych czytelników. Polecam serdecznie ,bo mi samej bardzo się spodobała.

Lenkaite | 2013-02-06
Przeczytana: październik 2012

Prawdziwa historia opowiedziana przez dobrego gawędziarza :))) wzruszająca i wartościowa dal dorosłego i małego czytelnika.

aniakwiatek | 2013-04-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

To jedna z moich ulubionych książek. Bardzo mi się spodobała!

Fistaszek_23 | 2012-11-17

Bardzo ta książka mi się spodobała. Cieszyłam się faktem, że historia niedźwiadka wydarzyła się naprawde. Polecam:)

agutek | 2011-05-23

git książeczka:)