rozwiń zwiń

Oto Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.05.2021

Na konferencji online Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” ogłosiła wyniki Plebiscytu Złota Dwudziestka, zorganizowanego z okazji 20-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Serwis lubimyczytać.pl jest Partnerem wydarzenia.

Oto Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”

Czytelnicy, oddając blisko 14 000 głosów, wybrali spośród 60 tytułów nominowanych do Plebiscytu przez Kapitułę Złotej Listy Fundacji 20 ulubionych książek dla dzieci i młodzieży pióra polskich autorów, które wydano od 2001 roku.

Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” według liczby głosów:

1. Grzegorz Kasdepke – „Detektyw Pozytywka”
2. Andrzej Maleszka – „Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło”
3. Wojciech Widłak – „Pan Kuleczka”
4. Piotr Socha – „Pszczoły”
5. Renata Piątkowska – „Która to Malala?”
6. Adam Wajrak – „Wielka księga prawdziwych tropicieli”
7. Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz – „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”
8. Łukasz Wierzbicki – „Dziadek i niedźwiadek”
9. Roksana Jędrzejewska-Wróbel – „Florka. Z pamiętnika ryjówki”
10. Barbara Kosmowska – „Pozłacana rybka”
10. ex aequo Michał Rusinek – „Wierszyki domowe”
12. Grzegorz Kasdepke – „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”
13. Olga Tokarczuk – „Zgubiona dusza”
14. Barbara Gawryluk – „Dżok. Legenda o psiej wierności”
15. Joanna Fabicka – „Rutka”
16. Barbara Kosmowska – „Gwiazda z pierwszego piętra”
17. Iwona Chmielewska – „Pamiętnik Blumki”
18. Joanna M. Chmielewska – „Niebieska niedźwiedzica”
18. ex aequo Tomasz Samojlik – „Żubr Pompik. Tropy na śniegu”
20. Marcin Kozioł – „Tajemnica przeklętej harfy”.

Prezentacja Złotej Dwudziestki autorstwa Mikołaja Kamlera:

Spotkanie otworzył pierwszy spot kampanii pt.: „Tato, czy ty umiesz czytać” z 2001 roku, z przewrotnym humorem zachęcający nieprzekonanych jeszcze rodziców do czytania dzieciom. Z czasem błyskotliwy humor wielu reklam fundacji stał się jej znakiem rozpoznawczym, podobnie jak powszechnie dziś znane hasło: „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”.

Prezes Fundacji Irena Koźmińska, odnosząc się do 20 lat działań w ramach kampanii czytania, mówiła o jej początkach, zbudowanych głównie na entuzjazmie szybko rosnącego grona ludzi. Podkreślała, że czytanie dzieciom to najlepszy sposób wspierania ich rozwoju – „najlepszy, bo najprzyjemniejszy, poza tym najbardziej skuteczny – i najtańszy”.

Przywołując liczne projekty fundacji, przypomniała ideę i zasady Złotej Listy książek polecanych do czytania dzieciom, wspierającej kampanię czytania. „Na Złotej Liście znajdują się książki wybitne – mądre, rozwijające, piękne literacko” – podkreślała.

Zaprosiła też na wydarzenia nadchodzącego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbędzie się w tym roku od 26 maja do 1 czerwca pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów”, a jego częścią będą spotkania z nagrodzonymi autorami plebiscytu.

„Już nigdy nie powiem, że nie lubię poniedziałków. Uwielbiam poniedziałki od tej pory!” – mówił szczęśliwy Grzegorz Kasdepke, którego książki znalazły się na 1 i 12 miejscu w głosowaniu. Pisarz kontynuował:

W mojej domowej bibliotece książki dla dzieci są zmieszane z książkami dla dorosłych. Jeżeli chcemy, by nasze dzieciaki czytały Herberta, musimy najpierw nauczyć je czytać Chotomską czy Papuzińską.

Andrzej Maleszka, którego książka znalazła się na drugim miejscu plebiscytu, podkreślił, że: „Dzieciaki czasu bez pandemii pamiętają bardzo niewiele. Głównym zadaniem wszystkich, którzy tworzą dla dzieci, jest budowanie wyobraźni, otwieranie dziecka na świat, który będzie, albo na ten świat, którego nie widać z okien własnego domu. Ja myślę, że dobre książki, mam nadzieję, że wśród nich jest mój cykl powieściowy Magiczne drzewo, pomogły dzieciom znaleźć bramę do innego czasu. Pomogły wyobrazić sobie, że za chwilę będzie już inny czas, że ten czas nie jest końcem czegokolwiek, że dalej jest inny świat, cudowny, interesujący, który będzie dla nich światem po pandemii”.

Barbara Kosmowska, autorka dwóch powieści i trzech opowiadań z tomu „Gorzka czekolada”, które znalazły się w Złotej Dwudziestce, podkreślała, że „dzieli się sukcesem z osobami, które znalazły się w nominowanej sześćdziesiątce, a zabrakło ich w szczęśliwej dwudziestce”, których książki czyta, którymi się zachwyca i wie, że zachwycają się nimi też dzieci.

Liczba oddanych głosów na książki ze Złotej Dwudziestki. 

Plebiscytowi towarzyszył konkurs na recenzję ulubionej książki spośród 60 nominowanych przez Kapitułę Złotej Listy. Poziom recenzji był bardzo wysoki. Nagrodzonych zostało 19 prac, – 9 otrzymało pierwszą nagrodę, na drugim i trzecim miejscu znalazło się po 5 recenzji.

Wyniki Konkursu na recenzję.

Recenzje, które zdobyły pierwsze miejsce, w środę 13 maja zostaną umieszczone na calapolskaczytadzieciom.pl przy opisach zrecenzowanych książek.

Organizator Plebiscytu: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Partner Plebiscytu: Lubimyczytać.pl.


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna 13.05.2021 09:34
Czytelniczka

Jeśli chodzi o "Godzinę pąsowej róży", to widziałam film. Świetny był. Jeszcze czarno - biały. Dobrze, że pojawiają się ciekawe nowości dla dzieci, ale na pewno warto też wracać do starych klasyków jak "Ania z Zielonego Wzgórza", "O czym szumią wierzby" itd.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Myszka 12.05.2021 11:22
Czytelniczka

Książki Maleszki lubię i moje starsze wnuki też je czytają, a dla młodszych jest kilka pozycji, lecz ja wybrałabym pewnie inne. Trzeba zachęcać dzieci do czytania, bo gdy patrzę na wypożyczenia z biblioteki, to większość dzieci tylko czyta lektury i to na konto mamy lub babci

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 12.05.2021 09:41
Czytelniczka

Brakuje mi tu sporo kultowych książek dla dzieci z czasów mojego dzieciństwa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga 12.05.2021 11:30
Czytelniczka

Bo w liście nominowanych ich nie było, niestety

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Grażyna K 12.05.2021 12:46
Czytelniczka

Brano pod uwagę książki wydane PO 2001 roku :) Jak dla mnie są tu same świetne książki :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 12.05.2021 14:16
Czytelniczka

Tak, macie rację - teraz zauważyłam. Mam nadzieję, że te książki są równie fajne, jak te, które czytałam w dzieciństwie i które rozmiłowały mnie w czytaniu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Grażyna K 12.05.2021 14:52
Czytelniczka

Oj są! Chociaż mam wrażenie, że nie dorównują tym z dawnych lat... "Karolcia", "Oto jest Kasia", "Godzina pąsowej róży"... Książki ponadczasowe! A jeśli chodzi o te współczesne - cóż, być może za jakiś czas pójdą w zapomnienie :( Oczywiście mam nadzieję, że przetrwają próbę czasu... :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AgaGaga 11.05.2021 20:20
Czytelniczka

A spot pamiętam, świetny był.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 11.05.2021 20:13
Czytelnik

Niech dzieci czytają

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 11.05.2021 15:05
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post