Czy wojna jest dla dziewczyn?

Cykl: Wojny dorosłych - historie dzieci
Wydawnictwo: Literatura
9788376720661
jusola

Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów.

Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/czy-wojna-jest-dla-dziewczyn.html

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/czy-wojna-jest-dla-dziewczyn.html

Beata | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Wojna oczami dziecka i książka dla dziecka. Książka niezwykła.

Amarisa | 2014-11-12
Przeczytana: 08 listopada 2014

Czy wojna jest dla dziewczyn? Takie pytanie pewnego dnia zadaje Elka swojemu tacie. W odpowiedzi słyszy, że wojna nie jest ani dla chłopców, ani dla dziewczynek, w ogóle dla żadnego dziecka. Niestety Ela nie zdążyła podzielić się tą wiedzą ze swoim kolegą Antkiem, który podczas wakacji twierdził, że wojna nie jest dla dziewczyn. Wybucha II wojna światowa, która wszystko zmienia. Na nic nie zdaje się już zabawa w Głupie Odpowiedzi na Głupie Pytania, ani zapewnienia ojca dotyczące ochrony ich państwa przez potężnych przyjaciół z zagranicy. Nagle tata musi stanąć w obronie kraju wraz z innymi mężczyznami, a mama, która była lekarką, od teraz ma pełne ręce roboty. Kolejne dni, tygodnie, miesiące uczą Elę, jak ważne jest dochowywanie sekretów, zwłaszcza tych najpoważniejszych tajemnic, uważanie na wypowiadane słowa oraz by nie ufać obcym panom, gdyż wśród nich można spotkać wilki w owczej skórze. Zło kryjące się pod pozorami dobra. To czas, w którym niejednokrotnie czuje strach,...

goskrzys | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Od tego typu książek warto zacząć edukację dzieci w tematyce II wojny światowej. Chociaż, tak naprawdę, można by ją odnieść do każdego konfliktu zbrojnego, do każdej rzeczywistości okupacyjnej. Pojawiają się tu wprawdzie Niemcy i Hitler - jako ci źli, jako wrogowie; są niemieckie samoloty, bombardujące Warszawę, jest wzmianka o warszawskim powstaniu - czyli dla każdego polskiego czytelnika czas i miejsce akcji są logiczne. Ale w zasadzie cała treść ukazana jest w bardzo uniwersalny sposób, bez szkicowania tła historycznego i politycznego. Bo w końcu podobne przeżycia dotyczą każdej wojny, bez względu na to gdzie i kiedy się rozgrywała.

Jest tu bowiem nastrój niepokojącego oczekiwania: czy będzie wojna, czy nie? A gdzieś w tej tlącej się grozie - dzieci, z całą ich beztroską i niewinnością, z całą ich wiarą w to, że choćby i świat miał się zawalić, silny tata i tak osłoni je swoim ramieniem i uratuje... Wojna przerywa beztroskie dzieciństwo, zmusza dzieci do szybszego dorastania,...

Magda | 2015-10-13
Przeczytana: październik 2015

Bardzo dobra książka o trudnych sprawach. Spojrzenie na wojnę oczami dziecka nie jest nowatorskim pomysłem,a le zawsze porusza, zwraca uwagę na pewne detale, na które dorośli często są już "za duzi". Historia Elki wydarzyła się naprawdę. Dzielna dziewczynka doświadczyła grozy i strachu wojny, straciła ukochanego ojca, ale wojnę przeżyła i swoje późniejsze życie wypełniła dobrem. Polecam absolutnie wszystkim czytelnikom.
P.S. Jedyne, co mnie w tej książce nie zachwyciło, to ilustracje. Nie lubię tego dziwnego sposobu rysowania, a niestety większość podręczników obecnie wygląda podobne. Szkoda, że zupełnie odchodzi się od korespondencji sztuk i nie zamieszcza się w książkach do polskiego reprodukcji, które uczą wrażliwości i powiększają wiedzę o świecie.

knigoholiczka | 2015-04-08
Przeczytana: 27 marca 2015

Niezwykle przypadła mi do gustu seria wydawnictwa Literatura ukazująca wojnę w sposób przystępny dla dzieci. Pozycja ta została uhonorowane nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego, zresztą bardzo słusznie.
Dla mnie, dorosłej książka była niesamowicie wzruszająca. Żałowałam, że ma tyko kilkadziesiąt stron, że tak szybko się kończy.
"Czy wojna jest dla dziewczyn?" opowiada historię małej Eli i jej rodziny. Akcja zaczyna się na dwa tygodnie przed początkiem drugiej wojny światowej, w sierpniu 1939 roku. Wtedy kolega Eli wypowiada słowa "Wojna nie jest dla dziewczyn". Okazuje się, że niewiele czasu było potrzeba by zweryfikować to, że wojna rani i dotyka nie wszystkich, nie tylko mężczyzn. Piękne ilustracje, z których można wyczytać emocje spodobają się nie tylko dzieciom.
Zastanawiałam się czy opowieść Eli jest prawdziwa czy to fikcja literacka. Na końcu czytelnik otrzymuje odpowiedź: dowiadujemy się kim byli bohaterowie, czy książka to wydarzenia zmyślone, tylko dla przybliżenia tematu...

Juta | 2011-09-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2011

Wspaniała książka dla dużych i małych. Czytałam ją z 7-letnią córką i bałam się trochę, że nie zrozumie tematu, gdyż wcześniej za bardzo nie poruszałyśmy tematyki wojennej. Myliłam się! Książka bardzo ją zafascynowała. Miałam ją podzielić na dwa,trzy dni czytania, a musiałam przeczytać jednym tchem, gdyż ciekawa była zakończenia:).
Posypały się pytania na temat wojny, dzieci, uczuć, strachu. Potem przyszła faza rozmyślania na temat: "co by było gdyby mnie to spotkało", "Jak bym się zachowała? co bym czuła?".
Książkę dopełniła ostatnia strona ze zdjęciami bohaterki Eli. W ten sposób dziecko zrozumiało, że ta książka to książka "prawdziwa", o losach ludzi, których historia nie zawsze kończy się dobrze.
Z drugiej strony książka "nie straszy" młodego czytelnika, a jedynie uzmysławia mu, że życie nie zawsze i nie wszędzie jest bezpieczne.

inkaa2000 | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Świetna książka dla dzieci, ale i dorosły może po nią sięgnąć. Czy wojna jest dla dziewczyn? Czy wojna jest dla dzieci? Nie, wojna nie jest dla nikogo dobra, ale jeżeli już nadeszła. trzeba ją przeżyć... Wspomnienia kobiety, która w czasie wojny była małą dziewczynką, świat wojny widziany oczyma dziecka...

Nika | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Piękna i prawdziwa opowieść o wojnie. Dokładnie o II Wojnie Światowej. Czy wojna jest dla dziewczyn? Takie pytanie zadaje mała Elka tacie. Wojna nie jest dla nikogo. Nikt jej nie chce. W prosty i zrozumiały dla dzieci sposób została nam opisana historia Elki. A zarazem kawał naszej historii. Jakie to ważne jest umieć dochować tajemnicy, że nie wszystko jest takie jakie się wydaje dziecku. Ona przeżyła, udało jej się. Książka trafia na półkę moich ulubionych, bo w prosty, zrozumiały sposób przekazuje wszystko co najważniejsze o tych ciężkich czasach. Dla dociekliwszych dzieci na końcu książki znajdziemy też krótkie opisy Elki i jej rodziców.

Marcin | 2015-09-12
Przeczytana: wrzesień 2015

Dla dzieci o wojnie. Trudny temat wyłożony w sposób przystępny nawet dla siedmiolatka. Wartościowa pozycja w literaturze dziecięcej, pokazująca najmłodszym że wojna nie jest ani dla dziewczyn, ani dla chłopaków, ani w ogóle dla nikogo, a mimo tego dotyka wszystkich.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2011-09-12
Przeczytana: 12 września 2011

Świetna, jak wszystkie książki tego autora. Tym razem Beręsewicz bardziej serio. :)
Mądra, wzruszająca, świetny punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem na te i inne poważne tematy. (Bo nie tylko wojna, ale też tajemnica, wierność, obowiązek, konspiracja, patriotyzm.) I wszystko naszkicowane bardzo delikatną kreską, bez zadęcia, a trafia w samo sedno.
Gorąco polecam.

Cała Polska Czyta Dzieciom - wybrano 10 książek dekady

Podczas wczorajszej uroczystości z okazji 10-lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom ogłoszono listę dziesięciu najważniejszych książek dekady.