Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści

Nominacja w plebiscycie 2016
Inne

Oficjalne recenzje i

Słowiańskie dziedzictwo w opowieściach

Link do recenzji

Dobra na początek przygody z mitologią słowiańską.

Słuchałam świetnie nagranego audiobooka W wykonaniu moich ulubionych lektorów aż żałowałam ,że tak krótki! Dodatkowo mity Słowińskie świetnie opracowane Przyjemność ze słuchania plus element edukacyjny

Obok "Mitologii" Parandowskiego powinna to być obowiązkowa lektura szkolna zaznajamiająca dzieci z dawnymi, rodzimymi (!) wierzeniami.

Na półkach: , , , , ,

To zadziwiające jak mało wiemy o naszej własnej mitologii, na szczęście jest ta książka!
Książki wysłuchałam w formie audiobooka czytanego przez Wojciecha Żołądkowicza i to było prawdziwe przeżycie! Produkcja jest niesamowicie dobra, głos lektora przyprawia o dreszcze, a same mity (przynajmniej mnie) przyprawiły o wzruszenie.
Polecam każdemu! Zwłaszcza w formie audiobooka...

Na półkach: , , , , ,

"Drzewo" to ciekawa, krótka opowieść dotycząca słowiańskiej mitologii. W prosty sposób przybliża wierzenia naszych przodków.
Nie znajdziemy w niej wiele wiedzy, ale chyba nie tego należy spodziewać się po opowiadaniu.
Notka "Od autowa" prawie tak długa jak połowa opowiadania, przybliża źródła zaczerpniętych informacji i dodaje w lekki sposób opisanego kontekstu.
Książka...

Hm, może i autor jest pasjonatem tematu, o którym pisze ale nie urzekł mnie on językiem prowadzenia swojej opowieści. Momentami książka jest siermiężnie napisana, momentami próbuje być podniośle osnuta tajemnicą ale ten zabieg w końcu się nudzi - przynajmniej mi. Treść nie wnosi nic nowego jeśli chodzi o wiedzę na temat wierzeń i mitów słowiańskich. W dodatku uważam, że są...

Miło jest poznać mity słowiańskie, choćby w uaktualnionej do dzisiejszego przekazu. Wierzenia mają to do siebie, że przychodzą i odchodzą. Opowieści zostają.

Kolejna doskonała książka, by rozpocząć przygodę ze słowiańskim światem i poznać mity naszych przodków :) Dobra na start. Nie tyko dla dzieci :)

Książka może być dobra, aby laikowi dać ogólny zarys wierzeń Słowian, ale niestety dla zorientowanych wyjadaczy nie będzie to nowa porcja dawka wiedzy a odświeżenie znanych już wątków. Widać, że autor pozwolił popłynąć wodzy wyobraźni, co niekoniecznie wszędzie wyszło mu na dobre. Jestem świadoma, że wszystkie wierzenia, kultury wzajemnie się przenikały, ale zmyślanie i...

Ładnie napisane. Tak w sam raz dla starszych dzieci. Ale trzeba zaznaczyć, że autor, by snuć swą opowieść, wybrał tylko pewne fragmenty ze słowiańskich wierzeń. Jeżeli ktoś szuka takiego gruntownego opracowania od podstaw, to raczej powinien wybrać coś innego.

• 2021
  • Słowianie