joly_fh

Opis książki od autorki, Renaty Piątkowskiej: "Wszystkie moje mamy" to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która...

Opis książki od autorki, Renaty Piątkowskiej:
"Wszystkie moje mamy" to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? "Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy" - powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki.

Od Elżbiety Ficowskiej (urodzona w 1942 roku w warszawskim getcie i z inicjatywy Ireny Sendlerowej, jako niemowlę przewieziona w drewnianej skrzyneczce na aryjską stronę. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki UW. Autorka literatury dziecięcej, opozycjonistka, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w latach 2002-2006):

"Wszystkie moje mamy" to opowieść żydowskiego chłopca o okrutnym, złym świecie, w którym przyszło mu żyć w czasie Holokaustu. Szymek spotkał też dobrych ludzi, ratowali go, próbowali ukoić jego strach, rozpacz i przerażenie. Dobrzy ludzie, to światło w czasach pogardy. Autorka nie zapomina o Irenie Sendlerowej, która kierowała akcją Żegoty ratowania żydowskich dzieci. Wrażliwość z jaką Renata Piątkowska pokazuje zło i dobro sprawia, że możemy bezpiecznie oddać tę książkę w ręce dzieci.

Ilustracje Maciej Szymanowicz.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2013

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

Beata | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Rewelacyjna seria dla dzieci, pozwalająca im poznać i zrozumieć trudne wątki historyczne. Jest to historia Szymka, którego bohaterstwo wielu ludzi uchroniło od śmierci w getcie w czasie II wojny światowej.

beata | 2016-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Nie każdy może sięgnąć do rodzinnego skarbca po historię, jaką dziś podzieliła się z nami Lilu_Dallas przy okazji pisania opinii nt.: „Dziewczyn z Powstania”:). I wtedy pomocne mogą się okazać książeczki dla dzieci z cyklu: Wojny dorosłych – historie dzieci. W zasięgu moich rąk znalazła się pozycja Renaty Piątkowskiej z ilustracjami Macieja Szymanowicza „Wszystkie moje mamy”. Mimo że książeczka pisana jest dużą trzcionką, to raczej polecałabym ją do wspólnego czytania z dzieckiem (lub czytania dziecku), niż zostawienie jej samodzielnej lekturze. To trudna książeczka, bo nie dość, że traktuje o wojnie, to jeszcze jej bohaterem jest żydowski chłopiec – wymaga więc dwutematycznego wprowadzenia: informacji o wojnie i informacji o Żydach.
Renata Piątkowska opowiada historię Szymka prostym językiem, nie unikając trudnych zagadnień, ale bez nadmiernego wzbudzania negatywnych emocji. Książeczka wzbudza zainteresowanie dzieci, zachęca do zadawania pytań,...

Magda | 2018-06-25
Przeczytana: czerwiec 2018

Wzruszająca historia chłopca, który przeżył wojnę, bo spotkał na swej drodze kilka dobrych osób. Trudny temat, prosty język. Polecam.

Asia | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Piękna seria, która w pewnym stopniu ułatwia zrozumienie naszym dzieciom temat wojny, który nie jest ani łatwy, ani przyjemny. "Wszystkie moje mamy" ukazuje nam z perspektywy małego chłopca, ciężkie życie podczas wojny. Życie za murami getta. Mnie osobiście bardzo wzruszyła ta książka. Uwielbiam takie książki o tematyce wojennej dlatego koniecznie te książeczki musiały się znaleźć w mojej biblioteczce. Będę do nich wracać i ogromnie polecam każdemu z rodziców.

książek: 1901

"Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej to opowieść o dzieciństwie pewnego pana, Szymona Baumana, którego do dziś, mimo że jest już osobą w podeszłym wieku, nadal prześladują obrazy z czasów II wojny światowej. Będąc małym chłopcem nie do końca zdawał sobie sprawę z tego, jak może wyglądać prawdziwa wojna. Dla niego była to jedynie zabawa z jego najlepszym kolegą Dawidem przy użyciu drewnianych karabinów oraz późniejsze wręczanie medali w postaci guzików owiniętych w złotka po chanukowych pieniążkach. Kiedy Niemcy przekroczyli granicę Polski, życie chłopców zmieniło się bezpowrotnie. Na samym początku Szymek stracił tatę, którego Niemcy po ulicznej łapance wywieźli do obozu. Nigdy więcej już go nie zobaczył. Następnie spadająca z nieba bomba zabrała mu dom. Wraz z mamą i starszą siostrą trafił do cioci, ale i tu nie dane im było na dłużej zagrzać miejsca. Wkrótce powstało getto, do którego trafiły wszystkie żydowskie rodziny. Szymuś poczuł nie tylko przejmujące do szpiku kości...

Rozmawiacie z dzieciakami czasem o wojnie? Tłumaczycie im jak to było, co się wtedy działo? Wasze dzieci zdają sobie sprawę z tego jak wielu ludzi w tym czasie zginęło? Nie tylko żołnierzy na froncie, ale wszystkich dookoła? Czy mówicie o tym, że źli ludzie potrafili krzywdzić nawet niewinne dzieci? Umiecie przekazywać Waszym maluchom te straszne rzeczy? Bo ja zawsze mam z tym problem... I choć moja Alicja jest już dużą dziewczynką to i tak zawsze staram się jakoś inaczej podejść do tego tematu. Załagodzić każdą straszną informację w nadziei, że jak nie powiem tego głośno, to znaczy, że to nigdy się nie wydarzyło... A przecież doskonale wiem, że to nie prawda...
Ostatnio obchodziliśmy 70 rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz. Wszędzie było bardzo głośno na ten temat co nie uszło uwadze mojego dziecka. Mała zaczęła więcej pytać, a ja nie miałam pojęcia co jej powiedzieć. Tłumaczyłam jej wszystko bardzo ogólnikowo. Że Niemcy wkroczyli bez pozwolenia do naszego kraju, że bardzo źle...

bibi | 2015-03-31
Przeczytana: marzec 2015

"Pana Szymona Baumana codziennie można spotkać w parku. W długim płaszczu i czarnym kapeluszu spaceruje asfaltowymi alejkami, a potem zmęczony siada na ławce. Może tak siedzieć godzinami. Ma przymknięte oczy i wygląda, jakby drzemał. Ale on nie śpi i chyba nikt z was nie zgadłby, o czym wtedy myśli... A ja ocalałem, bo miałem pięć wspaniałych mam".

A przymyśleń ma multum. Musi sobie wszystko poukładać w głowie, przezwyciężyć wszystkie złe myśli, zwalczyć złe wspomnienia, odkopać, to co najlepsze. Bo tyle obrazów w jego głowie się przewija, tyle bólu, tyle śmierci najbliższych osób, tyle strzałów, ognia, płaczu, głodu, izolacji getta od świata, noszenia opasek z gwiazdą Dawida, zmian imienia, znieważania i bicia Żydów. Ale też dużo szczęścia, wspomnienia dzieciństwa i zabaw z Dawidem, chwil z siostrą Chaną, z ukochaną i mądrą mamą. A potem umiejętności odnalezienia się w trudnych sytuacjach czasów wojny, akceptacji i pokochania coraz to nowej kolejnej mamy.
Jest też sylwetka Ireny...

Aleksandra Świerczek | 2014-06-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Nie potrafię znaleźć odpowiednich słów na opisanie uczuć, które towarzyszyły mi podczas czytania tej niepozornej książeczki. Nie ukrywam, że sama mocno zdziwiłam się jej niewielkimi gabarytami, jednak bardzo szybko przekonałam się o tym, iż została ona przeze mnie niesłusznie oceniona. Nie sztuką jest bowiem stworzyć trzystustronicową powieść o niczym, ponieważ taką z całą pewnością może napisać każdy z nas. Mistrzostwem jest natomiast zawarcie mocnego przesłania na o wiele mniejszej powierzchni i zrobienie tego w taki sposób, by było one zrozumiałe nawet dla najmłodszych czytelników.

Szymek Bauman to kilkuletni chłopiec, który wraz z członkami najbliższej rodziny zmuszony został do zamieszkania w warszawskim getcie. Bohater zupełnie inaczej wyobrażał sobie wojnę, a już na pewno nie był przygotowany na to, że tak szybko straci ukochanego ojca, matkę i siostrę. W wyobraźni tego dziecka wszystko miało wyglądać zupełnie inaczej. On i jego najlepszy przyjaciel Dawid mieli szybko i...

Basia | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Wspaniała lektura dla dzieci. Opisanie wojny i realiów z tamtych czasów z punktu widzenia dziecka. Polecam. Cenna książka

beataj | 2014-07-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Ciężko napisać, że opowieść o wojnie, żydowskim dziecku i jego losach jest piękna, ale tak faktycznie jest. Syn był nią zachwycony