Afryka Kazika

literatura dziecięca
BIS
2023-01-01
2023-01-01
dla dzieci i młodzieży literatura dziecięca literatura przygodowa lektury szkolne

Ta książka jest skierowana do młodszych czytelników, ale jej prosty, przystępny język i fascynujące historie sprawiają, że może ją docenić każdy, kto interesuje się przygodami i odkrywaniem nowych kultur. Wierzbicki przedstawia Kazika jako odważnego, ciekawskiego i życzliwego człowieka, który potrafi zjednać sobie ludzi nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Książka ta to opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i przygodami Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 30. XX wieku przejechał samotnie Afrykę rowerem, przemierzając tysiące kilometrów i przeżywając niezapomniane przygody. Ilustracje w książce dodają jej uroku, pomagając młodym czytelnikom wyobrazić sobie różne krajobrazy i sytuacje, z którymi Kazik się styka. Wydanie jest atrakcyjne wizualnie, co dodatkowo zachęca dzieci do czytania.

Bardzo dodra

Bardzo dodra

Fajna ja czytam bo zadali w szkole

Fajna ja czytam bo zadali w szkole

Przeczytana dzieciom lektura szkolna. Wydaje mi się,ze dzieciom się bardziej podobała. Przedstawia Afrykę Kazimierza Nowaka jako miejsce pełne przygód, wznieca w ich małych głowach instynkt odkrywcy.
Dla mnie trochę za bardzo oderwana od rzeczywistości jednak dobrze się ją czyta a najmniejsi słuchacze bardzo ją polubili.

Opowiadania dla dzieci napisanie na podstawie podróży do Afryki słynnego podróżnika. Czyta się właściwie jednym tchem w parę godzin. Ciekawe lekko pisane przygody, z których to również można się dowiedzieć różnych ciekawostek o Afryce.

Książka dla dzieci, która przybliży sylwetkę Kazimierza Nowaka. Niezwykłego podróżnika, który w latach 1931-1936 zwiedził Afrykę. Samotnie. Na rowerze. A gdy rower mu się rozpadł przesiadł się na konia, potem na łódź, by zakończyć podróż na wielbłądzie. Opowieść ciekawa, jednakże pozostawia pewien niedosyt, zwłaszcza u dorosłego lektora. Mam odczucie, że zbyt wiele razy relacja była bliska streszczeniu, zabrakło kolorów, informacji o tym, co wydarzyło się dalej. Dlatego zamiast narzekać i marudzić sięgnę po wersję oryginalną, spisaną na podstawie reportaży wysyłanych przez Kazika do Polski. Mam nadzieję, że nie zabraknie w niej zdjęć. Za to niniejsza książka na pewno zachęci do podróży i podkreśli to, co w nich najważniejsze - wspomnienia. Nie pamiątki, trofea, czy złoto, lecz fotografie i skrzętnie zanotowane wspomnienia. Polecam

"Afryka Kazika" zdobyta.

Najbardziej podobało mi się słowo „Od autora”, ale szkoda, że było na końcu, a nie na początku opowieści. Świetnym pomysłem było również wydrukowanie na wklejce książki, zdjęć z podróży oraz dołączona mapa Afryki z zaznaczonym szlakiem trasy Kazimierza Nowaka. Podobał mi się również ponadprzeciętny optymizm wędrownika, który radośnie i bardzo pozytywnie podchodził do wszelkich przeszkód i niewygód. Kazik jest żywym przykładem zasady, że jeżeli czegoś chcesz, to dasz radę.

W małej główce mojej córki na pewno została świadomość, że ta historia działa się bez mała sto lat temu i polski podróżnik naprawdę przejechał tę trasę głównie rowerem. Na pewnych odcinkach zdarzyło mu się pokonywać ją również konno, czółnem, a przez Saharę na wielbłądzie.

Mojej dziewięciolatce najbardziej podobał się rozdział o nocnych odwiedzinach skoczka pustynnego, o wizycie Kazika u króla Rwandy i o gepardziątku z kolcem w łapie. Mnie, o samotnych świętach Bożego Narodzenia na pustyni Kalahari.

Najmniej podobało mi się to, że Kazik, za każdym razem, gdy kogoś spotykał na swojej drodze i wdawał się z nim w pogawędkę, rozmawiał bez problemu w naszym ojczystym języku. Nieważne jaki reprezentant afrykańskiego plemienia miał do czynienia z Kazikiem – język polski nie był mu obcy.

Moja córka oceniła podróż Kazika na siedem i tyle wystawiam i ja, chociaż z utęsknieniem wypatrywałam ostatniego, czterdziestego rozdziału. I cieszę się, że oryginał, czyli „Listy z podróży afrykańskiej…” przeczytam dopiero teraz, bo w innym razie infantylizm tych przygód bardzo by mnie drażnił.

Tak czy inaczej polecam czytać. Nawet sześciolatkom. To książka zdecydowanie dla dzieci i im wcale nie przeszkadza to, co mnie irytuje. A przez laty zapomniana postać Kazimierza Nowaka warta jest przypomnienia i tym samym upamiętnienia.

"Afryka Kazika" zdobyta.

Podróżnik i reporter Kazimierz Nowak jako pierwszy samotnie przemierzył Afrykę pokonując tym samym 40 tys. km trasę pieszo, rowerem, konno, wielbłądem oraz czółnem. Jego niezwykła przygoda trwała 5 lat od 1931 do 1936 roku. Niestety niespełna rok po powrocie podróżnik zmarł, dlatego przez długi czas nikt nie znał jego niebywałej historii. Łukasz Wierzbicki postanowił przypomnieć o niej czytelnikom stąd pomysł na stworzenie w pierwszej kolejności książki "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", gdzie zebrane zostały reportaże z podróży przez Afrykę napisane przez Kazimierza Nowaka. Bazując na nich i z myślą o młodych czytelnikach napisał później książkę "Afryka Kazika".

W książce znajdziemy całe mnóstwo historii przybliżających czytelnikom najważniejsze momenty podróży Nowaka. Uporządkowane one zostały chronologicznie dzięki czemu możemy śledzić jego niezliczone spotkania z tubylcami oraz groźnymi zwierzętami od początku aż do końca wyprawy. Możemy też dowiedzieć się z jakimi trudnościami mierzył się podróżnik, w jaki sposób pokonywał kolejne odcinki trasy, co służyło mu za środek transportu, co jadł czy gdzie spał. Przeczytamy też o tym czego się w międzyczasie nauczył i poznamy wiele radosnych, a czasem nawet niezwykle zabawnych epizodów z jego kilkuletniej wyprawy.

Opowiadania są króciutkie, kilkustronicowe, wszystkie bez wyjątku wciągające i interesujące. Napisane zostały z myślą o najmłodszych czytelnikach i dlatego są dla nich zrozumiałe i atrakcyjne co sprawia, że z zapartym tchem dzieci mogą śledzić perypetie bohatera i odkrywać uroki Afryki - tej prawdziwej której nie można częstokroć dojrzeć z utartych turystycznych szlaków.

Cała podróż jaką odbył Nowak przedstawiona została na dołączonej do książki mapie. Możemy więc dzięki temu przyjrzeć się Afryce i prześledzić kolejne etapy podróży o których przeczytamy w książce. Uzupełni to zdobytą wiedzę o Afryce i jej mieszkańcach, której w tej książce jest całe mnóstwo.

Lektura zabiera nas w niezwykłą pełną przygód wyprawę, uczy, bawi, zachwyca oraz zachęca do podróżowania i odkrywania świata. Dołączone do niej ilustracje pozwalają natomiast naszej wyobraźni przenieść się w opisywane przez autora miejsca. To doskonała propozycja dla każdego sympatyka książek podróżniczych oraz przygodowych i ciekawy sposób na poznanie Afryki. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć. ;)

Rewelacyjnie napisana powieść przygodowa, oparta na faktach. Książka napisana dla dzieci, ale niejeden dorosły przy niej odpłynie. Czyta się szybko. Zamieszczone zdjęcia pomagają czytelnikowi lepiej wyobrazić sobie z czym niejednokrotnie mierzył się Pan Kazik. Serdecznie polecam.

1958

Super książka przygodowa dla dzieci i nie tylko, oparta na prawdziwych wydarzeniach , opowiedzianych przez wnuka Kazimierza Nowaka. Odpowiadam na pytanie czytelnika, dlaczego Kazik zmarł rok po powrocie do Polski. Otóż , podróżnik Kazimierz Nowak, zmarł na zapalenie płuc, które mogło być rezultatem wycieńczenia organizmu spowodowanego trudami podróży, malarią i operacją chirurgiczną nogi. (Wikipedia) . Takie podróże są wspaniałym przeżyciem i inspiracją dla innych w poznawaniu świata a jednocześnie bardzo niebezpieczne dla zdrowia, wymagające hartu i poświecenia. Książka napisana przystępnie dla najmłodszych, bardzo ciekawie i ze szczyptą humoru oraz grozy. Duży plus za piękne ilustracje.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca