Afryka Kazika

Wydawnictwo: BIS

Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.

AnnaSikorska | 2016-03-14

JA UWIELBIAM WSZYSTKO, CO UWIELBIA MOJA CÓRKA :)
Jak wyglądały wyprawy do Afryki sto lat temu? Na pewno inaczej niż obecnie. Nie było zorganizowanych szlaków turystycznych, planowanych wycieczek. Podróżnicy zwykle musieli radzić sobie sami. Prawdziwi łowcy przygód wybierali się w drogę nieuczęszczanymi szlakami, dzięki czemu mogli być bliżej przyrody i miejscowych ludzi. Do śmiałków wędrujących własnymi ścieżkami należał Kazimierz Nowak, autor pamiętników i listów z podróży po Czarnym Lądzie.
Łukasz Wierzbicki wprowadza nas w świat przygód Kazika dzięki scence odsłonięcia pamiątkowej tablicy na dworcu w Poznaniu, rodzinnym mieście podróżnika. Chłopiec obserwujący wydarzenie przypomina sobie, że ma w domu książkę Kazimierza Nowaka. Kolejne rozdziały to właśnie wędrówka przez pełne przygód wspomnienia. Bohater odkrywa uroki nocowania na pustyni, w puszczy, w dżungli. Spotyka groźne zwierzęta, odkrywa w jaki sposób ludzie w Afryce przekazują sobie informacje, jakie kruszce można tu...

Marcelina | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 grudnia 2015

„Afryka Kazika” to oparta na faktach historia o niezwykłym człowieku, który w latach 30. XX wieku postanowił wyruszyć w daleką podróż, powrócił do Polski dopiero po pięciu latach. Choroba nie pozwoliła mu jednak wydać książki o jego niezwykłej wyprawie, a śmierć pokrzyżowała plany dalszych podróży. Łukasz Wierzbicki po raz pierwszy usłyszał o Kazimierzu Nowaku od dziadka, zafascynowany historią postanowił odszukać dokumenty, listy oraz reportaże podróżnika. Pokłosiem poszukiwań była książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931 – 1936”.
„Afryka Kazika” to opowieść dla najmłodszych, bogata w kolorowe ilustracje oraz mapę, na której można prześledzić szlak podróży Kazika. Opisane przygody pokazują codzienne zmagania z klimatem, trudnymi warunkami, dzikimi zwierzętami, chorobą czy pustynią. Kazik, główny bohater spotyka na swojej drodze różnych ludzi: wojowników, czarownika, ludożercę, uczestników karawany. Każda z tych postaci wzbogaca naszego...

KhalDrogo | 2015-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 marca 2015

Fajnie napisana, ciekawa i do zrozumienia dla dzieci. Kolory i ilustracje przyciągają wzrok i uwagę młodego czytelnika więc tylko brać. Polecam!

Elvis7 | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Książka przeczytana w ramach akcji "A poczytasz mi tato wieczorem? Bo bez czytania nie zasnę".
Kazimierza Nowaka znałem z kilku artykułów prasowych, tablicy na dworcu w Poznaniu i artykułu na Wikipedii. Książki o jego wyprawie nie dane mi było jednak zdobyć bardzo długo. Ostatnio jednak wpadła Maćkowi w rękę książka o tym podróżniku skierowana do dzieci.Afryka Kazika to nie tylko książka dla dzieci. To przygoda, na którą autor zabiera dziecko. Przemierza dalekie kraje i spotyka dzikie zwierzęta. Dzięki tej książce mamy możliwość spotkania ludożerców bojących się ludzi i przebyć pustynię na wielbłądzie. Mój Maciek już wie, że wielbłąd zawsze znajdzie wodę na pustyni a hipopotamy nie lubią ludzi śpiących w miejscach gdzie one jedzą. Macie dzieci, które lubią czytanie przed snem? Przeczytajcie im Afrykę Kazika.

Lidia F | 2014-11-24
Przeczytana: 02 września 2014

Jeżeli masz dziecko które uwielbia dobrze się bawić, ruch, przygody. TO ta książka jest własnie dla niego. Ale też dla Ciebie dorosły czytelniku. 3 razy czytałam dziecku tą książkę ( lat 4) ciągle ogląda mapy przemierza palcem Afrykę zupełnie jak Kazik Nowak. Piękna książka, piękny pomysł, żeby dzieci mogły odbywać podróże. :-) BARDZO POLECAM.

filipinka | 2012-11-04
Przeczytana: 2011 rok

Razem z moim synem "Afryke Kazika" przeczytalismy już dwa razy. Myśle, ze czeka mnie jeszcze jedno czytanie, tym razem na życzenie młodszej córki.

Lektura tej książki zachęciła mnie do sięgnięcia po "dorosła" wersje tej książki. Obie należą do ulubionych. Gorąco polecam! Do czytania koniecznie z mapa.

beataj | 2010-11-06
Przeczytana: 2011 rok

Znakomita przygoda nie tylko dla dzieci ;-) Czyta się z przyjemnością, a starszym od razu nasuwa się chęć poznania "dorosłej" wersji. Polecam, szczególnie na jesienne, bure wieczory

Besia | 2014-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2014, Dla dzieci
Przeczytana: 27 lipca 2014

Jak dla mnie i mojego syna rewelacja!!! Przygody rzeczywiste, nie udziwniane, napisane przystępnym językiem, ładnie wydane.

AgaGogo | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Książka Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika” to także nadzwyczaj ciekawa opowieść o człowieku i prawdziwym podróżniku, który zakochał się w Afryce, ludziach tam mieszkających i ich kulturze oraz oczywiście jej krajobrazach. Kazik to człowiek niebywale odważny, mądry, otwarty, nawiązujący łatwo kontakt z ludźmi, znający ich języki, słuchający tubylców i z pokorą przyjmujący wszystko czym chcieli go obdarzyć. Nie przyjechał, aby ich pouczać lub deptać ich tradycję, kulturę czy wydzierać im bogactwa naturalne, ale aby uwiecznić w opisie i na zdjęciach tą unikalną i zanikającą część świata. „Afryka Kazika” to opowieść wzbogacona w kolorowe ilustracje oraz mapę, na której można prześledzić szlak podróży Kazika.

Zarówno w książce Nowaka tak i w wersji dziecięcej znajdziemy codzienne zmagania człowieka z klimatem, trudnymi warunkami, dzikimi zwierzętami, chorobą czy pustynią. Kazik przeżywa mnóstwo przygód ale przede wszystkim spotyka na swojej drodze różnych ludzi: wojowników,...

Agata | 2015-01-12

Niesamowita historia pięcioletniej wyprawy Kazimierza Nowaka rowerem, czółnem i pieszo przez Czarny Ląd odbytej w latach 30. Dzieci były zachwycone przygodami "Kazika", niestety musiałam na żywo przeredagowywać papierowy i toporny styl autora, za co odejmuję tej skądinąd ciekawej i pouczającej książce trzy gwiazdki.. Szkoda, że szlachetnego dzieła przypomnienia zapomnianej niestety postaci dzielnego podróżnika nie podjął się ktoś sprawniej władający naszą piękną mową ojczystą;)