Afryka Kazika

Wydawnictwo: BIS

Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.

AnnaSikorska | 2016-03-14

JA UWIELBIAM WSZYSTKO, CO UWIELBIA MOJA CÓRKA :)
Jak wyglądały wyprawy do Afryki sto lat temu? Na pewno inaczej niż obecnie. Nie było zorganizowanych szlaków turystycznych, planowanych wycieczek. Podróżnicy zwykle musieli radzić sobie sami. Prawdziwi łowcy przygód wybierali się w drogę nieuczęszczanymi szlakami, dzięki czemu mogli być bliżej przyrody i miejscowych ludzi. Do śmiałków wędrujących własnymi ścieżkami należał Kazimierz Nowak, autor pamiętników i listów z podróży po Czarnym Lądzie.
Łukasz Wierzbicki wprowadza nas w świat przygód Kazika dzięki scence odsłonięcia pamiątkowej tablicy na dworcu w Poznaniu, rodzinnym mieście podróżnika. Chłopiec obserwujący wydarzenie przypomina sobie, że ma w domu książkę Kazimierza Nowaka. Kolejne rozdziały to właśnie wędrówka przez pełne przygód wspomnienia. Bohater odkrywa uroki nocowania na pustyni, w puszczy, w dżungli. Spotyka groźne zwierzęta, odkrywa w jaki sposób ludzie w Afryce przekazują sobie informacje, jakie kruszce można tu...

Marcelina | 2016-01-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2015

„Afryka Kazika” to oparta na faktach historia o niezwykłym człowieku, który w latach 30. XX wieku postanowił wyruszyć w daleką podróż, powrócił do Polski dopiero po pięciu latach. Choroba nie pozwoliła mu jednak wydać książki o jego niezwykłej wyprawie, a śmierć pokrzyżowała plany dalszych podróży. Łukasz Wierzbicki po raz pierwszy usłyszał o Kazimierzu Nowaku od dziadka, zafascynowany historią postanowił odszukać dokumenty, listy oraz reportaże podróżnika. Pokłosiem poszukiwań była książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931 – 1936”.
„Afryka Kazika” to opowieść dla najmłodszych, bogata w kolorowe ilustracje oraz mapę, na której można prześledzić szlak podróży Kazika. Opisane przygody pokazują codzienne zmagania z klimatem, trudnymi warunkami, dzikimi zwierzętami, chorobą czy pustynią. Kazik, główny bohater spotyka na swojej drodze różnych ludzi: wojowników, czarownika, ludożercę, uczestników karawany. Każda z tych postaci wzbogaca naszego...

KhalDrogo | 2015-03-10
Przeczytana: 01 marca 2015

Fajnie napisana, ciekawa i do zrozumienia dla dzieci. Kolory i ilustracje przyciągają wzrok i uwagę młodego czytelnika więc tylko brać. Polecam!

Elvis7 | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Książka przeczytana w ramach akcji "A poczytasz mi tato wieczorem? Bo bez czytania nie zasnę".
Kazimierza Nowaka znałem z kilku artykułów prasowych, tablicy na dworcu w Poznaniu i artykułu na Wikipedii. Książki o jego wyprawie nie dane mi było jednak zdobyć bardzo długo. Ostatnio jednak wpadła Maćkowi w rękę książka o tym podróżniku skierowana do dzieci.Afryka Kazika to nie tylko książka dla dzieci. To przygoda, na którą autor zabiera dziecko. Przemierza dalekie kraje i spotyka dzikie zwierzęta. Dzięki tej książce mamy możliwość spotkania ludożerców bojących się ludzi i przebyć pustynię na wielbłądzie. Mój Maciek już wie, że wielbłąd zawsze znajdzie wodę na pustyni a hipopotamy nie lubią ludzi śpiących w miejscach gdzie one jedzą. Macie dzieci, które lubią czytanie przed snem? Przeczytajcie im Afrykę Kazika.

Lidia D | 2014-11-24
Przeczytana: 02 września 2014

Jeżeli masz dziecko które uwielbia dobrze się bawić, ruch, przygody. TO ta książka jest własnie dla niego. Ale też dla Ciebie dorosły czytelniku. 3 razy czytałam dziecku tą książkę ( lat 4) ciągle ogląda mapy przemierza palcem Afrykę zupełnie jak Kazik Nowak. Piękna książka, piękny pomysł, żeby dzieci mogły odbywać podróże. :-) BARDZO POLECAM.

filipinka | 2012-11-04
Przeczytana: 2011 rok

Razem z moim synem "Afryke Kazika" przeczytalismy już dwa razy. Myśle, ze czeka mnie jeszcze jedno czytanie, tym razem na życzenie młodszej córki.

Lektura tej książki zachęciła mnie do sięgnięcia po "dorosła" wersje tej książki. Obie należą do ulubionych. Gorąco polecam! Do czytania koniecznie z mapa.

Besia | 2014-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2014, Dla dzieci
Przeczytana: 27 lipca 2014

Jak dla mnie i mojego syna rewelacja!!! Przygody rzeczywiste, nie udziwniane, napisane przystępnym językiem, ładnie wydane.

beataj | 2010-11-06

Znakomita przygoda nie tylko dla dzieci ;-) Czyta się z przyjemnością, a starszym od razu nasuwa się chęć poznania "dorosłej" wersji. Polecam, szczególnie na jesienne, bure wieczory

Agata | 2015-01-12

Niesamowita historia pięcioletniej wyprawy Kazimierza Nowaka rowerem, czółnem i pieszo przez Czarny Ląd odbytej w latach 30. Dzieci były zachwycone przygodami "Kazika", niestety musiałam na żywo przeredagowywać papierowy i toporny styl autora, za co odejmuję tej skądinąd ciekawej i pouczającej książce trzy gwiazdki.. Szkoda, że szlachetnego dzieła przypomnienia zapomnianej niestety postaci dzielnego podróżnika nie podjął się ktoś sprawniej władający naszą piękną mową ojczystą;)

Karotka | 2016-05-20
Na półkach: Dla dzieci, Przeczytane

Afryka. Nawet dzisiaj to słowo brzmi tajemniczo i egzotycznie. Jak zapowiedź przygody. Sto lat temu ten ląd był jeszcze bardziej egzotyczny i mniej znany, choć - paradoksalnie - chyba bezpiecznejszy. Wędrował po nim wtedy niezwykły Polak, Kazik Nowak, z Poznania. Sam, rowerem przemierzał afrykańskie bezdroża. Łukasz Wierzbicki najpierw opisał jego wyprawę w książce dla dorosłych, a potem przygotował wersję dla dzieci, właśnie "Afrykę Kazika". Warto ją przeczytać, by poznać przygody Kazika i uwierzyć, że marzenia mogą się spełniać.

Recenzja na blogu: