Dżok. Legenda o psiej wierności

Wydawnictwo: Literatura
Dżok, pies, wierność, Kraków, pomnik, legenda
Moqueta

Dżok był już dorosłym psem, kiedy pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Zaprzyjaźnili się, razem dokonali niezwykłych rzeczy ? od całkiem drobnych (dzięki nim dwaj chłopcy polubili czytanie książek!) po wielkie (to oni uratowali kamienicę przed pożarem). Dziś zna te historie każdy krakowianin ? a to za sprawą Dżoka, który zapadł w pamięci wszystkich, dzięki swojej niezwykłej psiej wierności. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Mimo iż całkiem niedawno ? już dziś nazywana jest legendą, a jej bohater ? Dżok, ma swój pomnik w Krakowie. Dlaczego Dżok był taki niezwykły? Jakie miał przygody? Przeczytajcie koniecznie tę opowieść.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2007

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

vandenesse | 2011-10-07
Przeczytana: 07 października 2011

Historia, którą powinno poznać nie tylko każde dziecko ale i każdy dorosły. Jak już pewien czytelnik powiedział, do książki powinna być dołączana paczka chusteczek higienicznych bo gwarantowane że uronicie łezkę. Ja, która czytałam i słyszałam tą historię już chyba z dziesięć razy za każdym razem mam ściśnięte gardło.

Lena | 2016-03-13
Przeczytana: 07 marca 2016

Historię Dżoka poznałam dawno dawno temu. Z wielką sympatią podchodziłam zawsze do pomnika profesora Bronisława Chromego posadowionego nieopodal pomnika Smoka wawelskiego. Ale moja wiedza ograniczała się tak naprawdę do informacji zawartej na tablicy pamiątkowej. Dlatego opowieść pani Barbary Gawryluk stanowi idealne dopełnienie legendy. Niedawno książkę tę zaczęłam czytać mojemu synkowi. Mniej więcej w połowie głos zaczął mi się chwiać. Lektura okazała się nazbyt wzruszająca. Jej uniwersalność potwierdza niezmienność odbioru zarówno przez osobę dorosłą, jak i przez młodszego czytelnika. Książki przekazujące wartości uniwersalne są potrzebne szczególnie dzieciom, kształtują bowiem ich wrażliwość.
Autentyczna, poruszająca, piękna historia o przyjaźni i psiej wierności. Nie tylko dla miłośników psów.

ejotek | 2018-05-27
Przeczytana: kwiecień 2018

Wielokrotnie widziałam pomnik Dżoka będąc na spacerze w okolicy Wawelu, jednak o historii pieska wiedziałam raptem jedno zdanie.
Dlatego korzystając ze szkolnej biblioteki córy postanowiłyśmy zgłębić wiedzę o psim przyjacielu. Znacie ją?

Dżok to piesek, którego pan Nikodem zabrał ze schroniska. Połączyła ich ogromna przyjaźń, wiele wspólnie przeżyli, uratowali nawet kamienicę! Jednak los okrutnie doświadczył ich relację...

Nie chcę zdradzać Wam zbyt wielu szczegółów, byście mogli - jak ja - równie mocno emocjonować się tą historią - był uśmiech, łzy, żal... cała gama wstrząsała mną - dorosłym człowiekiem... Jak bardzo zadziała ona na dziecko i to jeszcze kochające zwierzęta?

Duża czcionka, kolorowe ilustracje, prosty język i średniej długości rozdziały - rozwiązanie idealne, by zachęcić do samodzielnego czytania nawet siedmiolatki.

opinia pochodzi z mojego bloga: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/

bibi | 2015-09-21
Przeczytana: sierpień 2015

Ta legenda wcale nie jest taka stara, nie ma w niej rycerza ani księżniczki, jest uroczy starszy pan, pies, przyjaźni sąsiedzi. Historia nie wydarzyła się tak dawno temu, jak inne historie, dzięki którym powstały legendy. A pomnik "najwierniejszego z wiernych" psa możemy do dziś oglądać w Krakowie.
madebybibi.blogspot.com

Marcelina | 2014-05-18
Przeczytana: 17 maja 2014

Dżok to prawdziwy przyjaciel, stworzenie, które pokochało człowieka całym swoim sercem. Jego historia zrusza zarówno małych czytelników jak i dużych. Każdy z nas marzy o tak oddanym towarzyszu a określenie psia wierność nabiera ogromnego znaczenia. Warto spojrzeć na świat z perspektywy naszego czworonoga...
Książka, która wyczula na nieszczęścia zwierząt i kształtuje wrażliwość w najmłodszych czytelnikach.
Polecam

Basia | 2017-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Genialna, wzruszająca opowieść o bezwarunkowej miłości.

Patrycja | 2011-08-05

Wzruszająca hagiografia psa Dżoka oparta na faktach autentycznych.Pies Dżok doczekał się w Krakowie swojego pomnika dzięki temu, że przez kilkanaście miesięcy czekał na swojego pana, którego zabrało pogotowie na jednym z ruchliwych, krakowskich rond. Dobrzy ludzie postawili mu tam budę i psiaka dokarmiali.
Bardzo podoba mi się w tej książce postawa ludzi wobec siebie nawzajem i wobec zwierząt - pokazuje , ze zwykła ludzka życzliwość i uprzejmość zmienia świat na lepsze i że nawet przy różnicy zdań wobec wyprowadzania psów na smyczy zawsze można się dogadać.
"Dżok" uświadamia dzieciom cały wachlarz psich uczuć i może dzięki tej ksiązce mniej będzie psó przywiązywanych do drzewa w lesie z powodu wyjazdu na urlop.

Asia | 2014-10-25
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Dostałam tę książkę od taty za zajęcie trzeciego miejsca w miejskim konkursie plastycznym ozdób świątecznych.Zaraz zabrałam się do czytania.Bajeczna. Wzruszyłam się ,miałam takie uczucie jak by ściskało mnie w gardle.Czytanie książki przeniosło mnie do magicznej krainy.

Tirindeth | 2013-06-24
Na półkach: Papierowe, Przeczytane

Dżok nie był zwyczajnym psem ze schroniska. To był TEN pies, którego pan Nikodem po prostu potrzebował. A Dżok potrzebował jego - stali się dla siebie najbliższą rodziną. Dżok był mądrym kundelkiem, który wyczuwał gości z oddali, potrafił pomóc na swój psi sposób i zawsze wiernie podążał za swoim panem. Ale pewnego dnia podczas wspólnego spaceru, tuż przy Rondzie Grunwaldzkim, pan Nikodem zasłabł. Przyjechał ambulans, ratownicy zabrali mężczyznę do szpitala, lecz nikt nie zwrócił uwagi na psa, który z nim był. A pies nie mógł wiedzieć, co naprawdę się stało. Dżok postanowił poczekać - wiedział, że jego pan go nie zostawił, że na pewno zaraz wróci. I tak czekał na niego na rondzie bardzo, bardzo długo...

Barbara Gawryluk to polska autorka książek dla dzieci. Dżok. Legenda o psiej wierności to jedno z jej dzieł poświęconych psim bohaterom - opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Dżok istniał naprawdę i choć jego historia nie jest stara, bowiem sięga roku 1990-91, to już...