Ja, Dago Piastun

Cykl: Dagome Iudex (tom 2)
Wydawnictwo: Pojezierze
Monika

Zbigniew Nienacki tym razem akcję swojej trylogii umieścił w IX wieku, aby ukazać własną wizję tworzenia Państwa Polskiego.

Koronczarka | 2013-03-26
Przeczytana: 27 marca 2013

"Władza nazywa co jest dobre, co jest złe, co jest białe, a co jest czarne, co jest ładne, a co brzydkie, bohaterskie lub zdradzieckie, co służy ludowi i państwu, a co lud i państwo rujnuje" - to fragment motta z "Księgi grzmotów i błyskawic", na którą tak często powołuje się Dago. I książka jest o tym, jak wiele może słowo, propaganda, jak właśnie za jego pomocą sprawuje się władzę. Przerażające zwłaszcza w kontekście naszej rzeczywistości, w której ze słowem dzieją się tak niedobre rzeczy.

lukaska | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Po przeczytaniu drugiego tomu nie zmieniłam zdania - świetnie napisana książka, nic się nie zestarzała (moim zdaniem) i jest tam to, co publiczność bardzo lubi, czyli: białowłosy wojownik, gra o tron i niebezpieczne kobiety korzystające z życia. W głębszej warstwie - trochę inne spojrzenie na początki państwa polskiego. Ta książka, mam wrażenie, jest niedoceniana nawet przez fanów Nienackiego (pewnie przez swoją inną tematykę niż zwykle). Na koniec jeszcze uwaga - powieść została wydana w 1989 roku.

Pablos | 2011-02-28
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 27 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Środkowa część trylogii “Dagome Iudex” to kontynuacja drogi Dago Pana i Piastuna do zdobycia pełni władzy. Wszystkie wydarzenia z tomu pierwszego prowadzą do ostatecznej konfrontacji bohatera z rodami zamieszkującymi trzy duże grody: Kruszwic, Poznanię i Gniazdo, od której zaczynamy lekturę.

Każdy kolejny rozdział przedstawia nową na scenie postać, która ma dwa wyjścia: ukorzyć się przed przedziwnym Piastunem, wejść pod jego biały płaszcz i oddać się w jego piastowanie bądź podjąć walkę - i zginąć. W ten sposób poznajemy Helgundę - kobietę tak pewną siebie, iż w niej jednej zmieścił Nienacki aż dwie niezwykle ważne legendy opowiadające o początkach państwa Polskiego. Żona Goluba Popiołowłosego bowiem okazuje się nie tylko tą, która zamknęła Popiela w wieży, ale także wytruła stryjów z kolejnej legendy, by wreszcie opuściwszy dzisiejszą Wielkopolskę udać się do Małopolski, państwa Visulan i wcielić się w... Wandę, której usypano kopiec.

Ogromną siłą powieści jest oczekiwanie na...

unbeliever | 2016-12-25
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Porwała i zauroczyła mnie ta opowieść. Dzięki świętom mogłem ją spokojnie skończyć. Autor położył szczególny nacisk na trzy elementy najważniejsze na świecie: władzę, seks i bogactwo. Wiele prostych prawd i zasad dotyczących polityki jest i nadal będzie aktualnych. Choćby ta, że olbrzymy państwa scalają i tworzą je mocnym, karły zaś państwa rozwalają. Pewnie teraz przeczytam dla odprężenia jakiś kryminał lub fantasy i powrócę do trzeciego tomu niezwykłego opowiadania o powstawaniu państwa polskiego. Bardzo polecam tę lekturę, bo książka ta nie tylko ciekawa, ale i mądra.

Galfryd | 2017-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Trylogia "Dagome Iudex", której drugim tomem jest "Ja, Dago, Piastun" jest obłędnie wręcz dobra. To mroczne, historyczne fantasy, opisujące legendarne początki państwa polskiego. Zamiast jednak Kraszewskiego i jego "Starej Baśni", "Dagome Iudex" bardziej przypomina współczesne hity popkultury, takie jak seriale "Gra O Tron" czy "House Of Cards" (!) a także współcześnie modny nurt "gritty fantasy".

W drugim tomie Dagon, wraz ze swą drużyną, zebraną w części pierwszej, rozszerza granice swego państwa, które otrzymuje nazwę Państwa Polan. Dagon zdobywa po kolei Kruszwic, Gniazdo, Poznanię, Łęczyc, Kalisię, Sieradzę i Gedanię. Ale jak zdobywa ! jeśli ktoś oczekuje rozległych scen batalistycznych, walk, podchodów, oblężeń, czeka go szok. Dago Piastun działa posługując się w zasadzie wyłącznie zdradą, wiarołomstwem, oszustwem i podstępem. Szczuje dzieci przeciw ojcom, przekupuje najemników, łamie złożone przysięgi, bez krzty litości wyrzyna możnych a na ich miejsce mianuje nowe,...

Domeru | 2017-06-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Połączenie Conana Barbarzyńcy z "House of Cards", przy czym tego drugiego jest zdecydowanie więcej. Dużo na temat propagandy (chociaż samego słowa chyba jeszcze tam nie wynaleźli) i pisania historii przez zwycięzców. Bardziej nierówna od pierwszej części, miejscami miałem wręcz wrażenie, że przydałoby się lekkie przeredagowanie, ale jako całość wykazuje delikatną tendencję wzrostową.

Karol | 2014-07-16

Niesamowita książka. Jak mało, która działa na wyobraźnie. Po pierwszym przeczytaniu nie wpadłem w zachwyt, ale z czasem nie mogłem się uwolnić od świata, który stworzył Nienacki ( przy współudziale legend i starych kronik). Czytam ja bardzo często i naczytać się nie mogę.

Kasia | 2016-05-26
Przeczytana: maj 2016

Drugi tom trylogii o Dago Panie i Piastunie spodobał mi się równie mocno, co pierwszy, dlatego mam nadzieję, że trzeci również utrzyma ten sam poziom. Co do ostatecznego zakończenia tej historii, raczej nie będzie ono zaskoczeniem – możemy naocznie przekonać się, że Piastunowi udało się stworzyć wymarzone przez niego państwo, pozostaje tylko kwestią tego, w jaki sposób drogę ku zwycięstwu utorował mu w swojej wersji historii Zbigniew Nienacki. Mam nadzieję, że przekonam się o tym już wkrótce.

Cała opinia:

Jarosław Jastrzębski | 2015-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2015

W porównaniu z "Bolesławem..." Gołubiewa i cyklem piastowskim Bunscha Dagome Iudex Nienackiego wypada przeciętnie. Jednak fanom powieści fantastyczno-historycznej na pewno przypadnie do gustu :)