Przygody kanoniera Dolasa

Wydawnictwo: Replika
Darmowe dodatki Edytuj książkę
wojna, wojak, Niemcy, przygody, Franek Dolas

Na podstawie książki nakręcono jedną z najlepszych komedii w historii kina polskiego. W książce z satyrycznym zacięciem przedstawione zostały niezwykłe przygody kanoniera Dolasa na niemal wszystkich frontach II wojny światowej. Któż nie zna przygód jednego z najbardziej pechowych żołnierzy XX wieku.

źródło opisu: Replika, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książka opowiada o Kanonierze Dolasie i jego przygodach, lecz zawiodłam się na tej książce nie ma porównania co do filmu. Uważam, że film był lepszy tu nic wspólnego nie było jak w komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Zawiedziona i rozczarowana jestem ogromnie. W tej książce przygody inne przeżywał Franek Dolas, którego zagrał Marian Kociniak.

Magda | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Ponieważ uwielbiam film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", a także zachęcona niezłymi opiniami na LC postanowiłam przeczytać książkę (naszukałam się po bibliotekach).
Abstrahując od faktu iż książka mało ma wspólnego z filmem, w którym Marian Kociniak zagrał fenomenalną rolę główną muszę stwierdzić że tak słabej książki nie czytałam już dawno.
Styl pisarza jest kiepski, płaski, przygody niby fajne, ale opowiedziane bez ikry. Może nie mam poczucia humoru, ale nawet się nie uśmiechnęłam czytając.
Książka trąci komuną, Rosjanie są wybawcami, gonią Niemców z Polski itd. Indoktrynacja w czystej postaci. Ktoś z czytelników pyta dlaczego jest nie wznawiana. Pewnie właśnie dlatego.
Czasami naprawdę zawodzi mnie podpieranie się gwiazdkami i opiniami na tym portalu.
Nawet nie próbuję porównać tego co czytałam z genialnym filmem.

Roman Dłużniewski | 2016-12-14

Przeczytałem książkę po obejrzeniu filmu. Totalne rozczarowanie. Ani Dolas nie jest tym Frankiem Dolasem - Kociniakiem, ani jego przygody nie są tymi przygodami. Nie warto.

Nitager | 2016-04-15

Powieść owszem, zabawna. Można się uśmiechnąć. Ale jeśli czytelnik obejrzał najpierw film, będzie bardzo rozczarowany. Humoru mniej więcej 1/10 tego co w filmie. Nie ma na przykład jednej z najlepszych scen polskiej komedii, słynnego Grzegorza Brzęczyszczykiewicza - bo ten został wzięty z zupełnie innej książki ("C.K.Dezerterzy").
Już sama postać Franka Dolasa jest inna. Zamiast warszawskiego cwaniaczka, co to "cegły na budowie nosił, w trzy karty grał, wie pan, jak to jest...", mamy tu do czynienia z człowiekiem wykształconym - doktorem historii. Zachowuje się on inaczej, powściągliwiej, a tych kilka zabawnych sytuacji, jakie mu się przytrafiają, są wynikiem pecha, a nie jego zwariowanych pomysłów.
Powieść jest nieco bardziej realistyczna od filmu, ale przez to poważniejsza. Film zresztą jedynie w ogólnych zarysach ma podobną fabułę.
Polecam ją, bo dobrze jest znać materiały źródłowe polskiej twórczości filmowej, ale tylko w charakterze poznawczym. Jako rozrywka - film...

alamak99 | 2015-12-16

Przygody kanoniera Dolasa to dobra pozycja. Fani filmu mogą być zawiedzeni, książka i film to troszkę dwie inne historie.
Książka przedstawia niezwykłe i niewiarygodne przygody największego pechowca II wojny światowej, który dzięki sprytowi, szczęściu, a czasami własnej nieporadności wychodzi cało z każdej opresji.Dobra rzecz.

Parafantasta | 2017-12-06
Przeczytana: 14 września 2017

Dla mnie wybitna. Myliłby się ten, kto myślałby, że znajdzie tu sceny, które widział w filmie. Widać tam na potrzeby czasów gdzie była "prawwda ekranu", zmieniono dosyć mocno głównego bohatera. Nie chcą zdradzać mogę powiedzić, że to całkiem inna historia pełna wspaniałego humoru. To powinno być lekturą w szkole.

meteor2017 | 2018-02-01
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: styczeń 2018

Chyba nie da się czytać tej książki inaczej jak przez pryzmat filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", który został nakręcony na jej motywach. Tyle że książka jest zupełnie inna, niby szlak bojowy Dolasa mniej więcej się zgadza, ale jednocześnie wszystko jest inne. Jeśli ktoś oczekiwał powtórzenia treści filmu, może się zawieźć, ja na szczęście przeczytałem nie tylko tekst z okładki, ale też opinie o książce i byłem na to przygotowany.

A różnice mnożą się od początku, już sam bohater jest zupełnie inny - w filmie jest to Franek Dolas z Warszawy, cwaniaczek który zajmował się pracą dorywczą (cegły się nosiło na budowie, w trzy karty grało, byle do wiosny), ochotnik który służy w piechocie. W książce zaś Adolf Dolas z Katowic, doktor historii sztuki powołany do artylerii. Strzelec Dola jest pełen inicjatywy, a jego perypetie są skutkiem podjętych przez niego działań, natomiast kanonier Dolas jest niesiony prądem wydarzeń i w większości przygody spotykają go zupełnie przypadkowo....

Jarosław GrubyPerez | 2016-11-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 30 listopada 2016

Olbrzymie rozczarowanie.Kiedy się dowiedziałem, że znakomita polska komedia "Jak rozpętałem II wojnę światową" z doskonałym Marianem Kociniakiem w roli Franka Dolasa powstał na podstawie książki "Przygody kanoniera Dolasa" to pewnym było,że muszę ją przeczytać. A kiedy wpadł mi w ręce audiobook czytany przez samego Pana Mariana Kociniaka natychmiast, poza kolejką, się do niego zabrałem. Niestety, ani tu Franka (oryginał nosi idiotyczne imię Adolf), sposób pisania w żaden sposób nie oddaje komizmu niektórych sytuacji, a styczność z przygodami z filmu jest fragmentaryczna. Dodatkowo Pan Marian jako lektor- tragiczny. Nie godzi się Panie Marianie.Rzadko daję tak niskie oceny, bo podziwiam niemal każdą twórczość literacką. Tym razem jedna plus druga z sentymentu.Gdybym odradzał to napisał bym "omijać szerokim łukiem, szkoda czasu". Ale tylko to sygnalizuję, niech kto chce sam się przekona. Ech..obejrzę film dla odtrutki.Taki pożytek. Żeby książka była aż tak słabsza od filmu :(....

Krzych_b | 2015-08-05
Przeczytana: sierpień 2015

Kto spodziewa się znaleźć w książce historię zgodną z trylogią "Jak rozpętałem II WŚ" będzie zawiedziony.
Ale lektura jest przyjemna a narracja sprawna.
Historia Adolfa! Dolasa to komedia pomyłek, ale bez gagowych wodotrysków, które trzeba było wymyślić, żeby zrobić film, który bawi nawet oglądany po raz nasty...

Skryba | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Wysłuchane jako audiobook. Lektor OK. Film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to naprawdę luźne nawiązanie do książki. Gdyby dokonać wiernej ekranizacji książki mielibyśmy niemniej udany film. Bardzo polecam losy pechowego doktora historii sztuki z Katowic, którego życiem rządzi przypadek.