Przygody kanoniera Dolasa

Wydawnictwo: Replika
powieść polska - 20w.

Inne wydania

Na podstawie książki nakręcono jedną z najlepszych komedii w historii kina polskiego. W książce z satyrycznym zacięciem przedstawione zostały niezwykłe przygody kanoniera Dolasa na niemal wszystkich frontach II wojny światowej. Któż nie zna przygód jednego z najbardziej pechowych żołnierzy XX wieku. Okładka: miękka, Rok wydania: 2005,

Magda | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Ponieważ uwielbiam film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", a także zachęcona niezłymi opiniami na LC postanowiłam przeczytać książkę (naszukałam się po bibliotekach).
Abstrahując od faktu iż książka mało ma wspólnego z filmem, w którym Marian Kociniak zagrał fenomenalną rolę główną muszę stwierdzić że tak słabej książki nie czytałam już dawno.
Styl pisarza jest kiepski, płaski, przygody niby fajne, ale opowiedziane bez ikry. Może nie mam poczucia humoru, ale nawet się nie uśmiechnęłam czytając.
Książka trąci komuną, Rosjanie są wybawcami, gonią Niemców z Polski itd. Indoktrynacja w czystej postaci. Ktoś z czytelników pyta dlaczego jest nie wznawiana. Pewnie właśnie dlatego.
Czasami naprawdę zawodzi mnie podpieranie się gwiazdkami i opiniami na tym portalu.
Nawet nie próbuję porównać tego co czytałam z genialnym filmem.

alamak99 | 2015-12-16

Przygody kanoniera Dolasa to dobra pozycja. Fani filmu mogą być zawiedzeni, książka i film to troszkę dwie inne historie.
Książka przedstawia niezwykłe i niewiarygodne przygody największego pechowca II wojny światowej, który dzięki sprytowi, szczęściu, a czasami własnej nieporadności wychodzi cało z każdej opresji.Dobra rzecz.

Krzych_b | 2015-08-05
Przeczytana: sierpień 2015

Kto spodziewa się znaleźć w książce historię zgodną z trylogią "Jak rozpętałem II WŚ" będzie zawiedziony.
Ale lektura jest przyjemna a narracja sprawna.
Historia Adolfa! Dolasa to komedia pomyłek, ale bez gagowych wodotrysków, które trzeba było wymyślić, żeby zrobić film, który bawi nawet oglądany po raz nasty...

Jarosław Czub | 2016-11-30
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2016

Olbrzymie rozczarowanie.Kiedy się dowiedziałem, że znakomita polska komedia "Jak rozpętałem II wojnę światową" z doskonałym Marianem Kociniakiem w roli Franka Dolasa powstał na podstawie książki "Przygody kanoniera Dolasa" to pewnym było,że muszę ją przeczytać. A kiedy wpadł mi w ręce audiobook czytany przez samego Pana Mariana Kociniaka natychmiast, poza kolejką, się do niego zabrałem. Niestety, ani tu Franka (oryginał nosi idiotyczne imię Adolf), sposób pisania w żaden sposób nie oddaje komizmu niektórych sytuacji, a styczność z przygodami z filmu jest fragmentaryczna. Dodatkowo Pan Marian jako lektor- tragiczny. Nie godzi się Panie Marianie.Rzadko daję tak niskie oceny, bo podziwiam niemal każdą twórczość literacką. Tym razem jedna plus druga z sentymentu.Gdybym odradzał to napisał bym "omijać szerokim łukiem, szkoda czasu". Ale tylko to sygnalizuję, niech kto chce sam się przekona. Ech..obejrzę film dla odtrutki.Taki pożytek. Żeby książka była aż tak słabsza od filmu :(....

Dalia | 2012-12-12

Któż z nas nie kojarzy świetnej ,trzyczęściowej komedii wojennej z Frankiem Dolasem w roli głównej. Nawet teraz gdy piszę te słowa , nucę sobie wpadającą w ucho melodię z tego filmu . "Jak rozpętałem II wojnę światową " w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego , jest moim zdaniem jedną z najlepszych komedii w historii polskiego kina . W rolę rezolutnego Dolasa , brawurowo wcielił się Marian Kociniak stwarzając niezapomnianą kreację pechowego żołnierza rzuconego w zawieruchę II wojny światowej. Mając w pamięci tą rewelacyjną komedię z wielką chęcią sięgnęłam po powieść Kazimierza Sławińskiego , na postawie której powstał film. Przyznam że do niedawna nie wiedziałam iż film jest ekranizacją powieści i tym bardziej byłam ciekawa oryginału który zainspirował twórców filmu. Już po przeczytaniu kilku pierwszych stron wiedziałam że ta opowieść będzie się nieco różnić od doskonale znanej mi historii filmowej.

Bohaterem książki jest Adolf Dolas i w tym momencie poczułam się zakłopotana , Adolf...

Nitager | 2016-04-15

Powieść owszem, zabawna. Można się uśmiechnąć. Ale jeśli czytelnik obejrzał najpierw film, będzie bardzo rozczarowany. Humoru mniej więcej 1/10 tego co w filmie. Nie ma na przykład jednej z najlepszych scen polskiej komedii, słynnego Grzegorza Brzęczyszczykiewicza - bo ten został wzięty z zupełnie innej książki ("C.K.Dezerterzy").
Już sama postać Franka Dolasa jest inna. Zamiast warszawskiego cwaniaczka, co to "cegły na budowie nosił, w trzy karty grał, wie pan, jak to jest...", mamy tu do czynienia z człowiekiem wykształconym - doktorem historii. Zachowuje się on inaczej, powściągliwiej, a tych kilka zabawnych sytuacji, jakie mu się przytrafiają, są wynikiem pecha, a nie jego zwariowanych pomysłów.
Powieść jest nieco bardziej realistyczna od filmu, ale przez to poważniejsza. Film zresztą jedynie w ogólnych zarysach ma podobną fabułę.
Polecam ją, bo dobrze jest znać materiały źródłowe polskiej twórczości filmowej, ale tylko w charakterze poznawczym. Jako rozrywka - film...

Ania | 2016-03-22

To jedna z tych pozycji, której nikt nie czyta (a szkoda), a każdy zna. Książka znacznie odbiega od filmu, chociaż należałoby raczej powiedzieć, że to film luźno nawiązuje do książki :)
"Przygody kanoniera Dolasa" to przyjemna lektura z lekko prowadzoną narracją i niespodziewanymi splotami zdarzeń. Jednym słowem - polecam.

Grażyna | 2013-03-05

W tym wypadku film lepszy od książki.(duża zasługa Mariana Kociniaka)

Marek Boczkowski | 2012-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Milion razy oglądałem "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i wreszcie postanowiłem przeczytać książkę. Pisząc krótko: wciągająca i dobra. Dodam jeszcze, że mija się nieco z filmem... ;) Polecam!

Catherpie | 2014-05-26
Przeczytana: 23 maja 2014

Dawno tak sie nie ubawilam czytajac te ksiazke...Film faktycznie odbiega od oryginalu. Polecam bardzo na poprawe humoru.