Wideo z Jezusem

Wydawnictwo: Solaris
Jesus video
8388431986
Wideo, Jezus, science fiction

Jerozolima, koniec XX wieku. Archeolodzy odkrywają grób, w nim szkielet, prawdopodobnie pierwszego podróżnika w czasie. Datowanie radiowęglem wskazuje na wiek ok. 2000 lat. Obok szkieletu znajduje się instrukcja kamery wideo. Gdzie jest kamera i co zawierają taśmy? Kazanie na Górze, Ukrzyżowanie, a może coś innego? To dopiero zalążek fabuły. Tropem kamery i taśm ruszają: magnat medialny John Kaun i młody poszukiwacz przygód, Stephen Foxx. Kto wygra? A może do walki o cenny artefakt włączy się jeszcze ktoś? Co na odkrycie powie Kościół? Każdy rozdział tej powieści to nowe spięcia fabuły, akcja toczy się w zawrotnym tempie, stale przyspieszając już od pierwszej strony. Powieść przyniosła Eschbachowi międzynarodową sławę, książkę przetłumaczono na wiele języków, w Niemczech doczekała się ekranizacji.

A-- | 2014-09-15
Przeczytana: 2014 rok

Ta okropna religia... Wątek podróży w czasie zawsze wydawał mi się intrygujący (HG Wells oczywiście rozbudził te moje uczucia). Sięgnąłem więc chętnie po tę książkę z nadzieją na ciekawe wątki sf. Zawiodłem się jednak okrutnie, ale może po kolei.

Główny wątek książki to tajemnicze znalezisko archeologiczne w Izraelu z czasów Jezusa Chrystusa - kompletny anachronizm który wskazywałby na to, że gdzieś w okolicy ukryta jest licząca 2000 lat kamera SONY, a w dodatku jest to model, który jeszcze nie został wyprodukowany. Mamy do wyboru wariant "podróżnik w czasie" lub wariant "fałszerstwo". Rozpoczyna się poszukiwanie kamery (może jest tam film kazania na Górze, albo może nawet... ukrzyżowanie...?). Akcja toczy się wartko, przygodowo i jakkolwiek część postaci to szablony wycięte z kartonu, to jest też kilka ciekawszych charakterów. Czyta się dobrze, szybko, ciekawie, sensacyjnie i miałem trochę wrażenie, że oglądam niemiecki film przygodowy z rodzaju tych jakie pojawiły się po...

aenyeweddien88 | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Zazwyczaj nie przepadam za "grzebaniem" w religii chrześcijańskiej i kiedy ktoś polecił mi tą książkę, obawiałam się, że będzie to utwór "wojującego ateisty", przepełniony krytyką kościoła, w którym autor próbuje dowieść, że wiara jest bez sensu, a wierni to idioci dający się wykorzystać największej mafii świata, co całkowicie popsułoby mi przyjemność czytania. Na całe szczęście tak nie jest. Książkę czyta się jak dobrą powieść sensacyjną - szybko tocząca się akcja bardzo wciąga i chociaż zdarzają się przeciągnięcia pewnych scen to są na tyle krótkie, że nie zdążą zirytować czytelnika. Owszem, nie brakuje tu krytyki kościoła, zwłaszcza pod koniec książki, ale nie są to "pseudointelektualne bluzgi", a raczej próba skłonienia czytelnika do przemyślenia pewnych rzeczy. Mnie książka się podobała, chociaż w wielu miejscach mogę nie zgadzać się z autorem.

wikin | 2016-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Lubię podobny typ książek czyli zderzenie współczesności z przenosinami w czasie. Ciekawie się czyta. Pomysł dobry. Najsłabsze ogniwo to przedstawienie Kościoła jako struktury wręcz mafijnej. W samej książce to zdarzenie w klasztorze i następstwa na pustyni. Jak powinni zachować się braciszkowie? Przede wszystkim racjonalnie. Bardzo podobało mi się zakończenie a zwłaszcza spotkanie z podróżnikiem w czasie. Przenosiny? Fajny pomysł. Tak zwyczajnie prosty.
Film nakręcony na podstawie książki jest wręcz beznadziejny. Z innym zakończeniem. Beznadziejnym moim zdaniem, z inną wymową. Taka produkcja klasy B czyli beznadziejny.

Sapphire | 2013-08-21
Przeczytana: 2011 rok

Książka niezwykle wciągająca. Odejmuję jedną gwiazdkę za przedłużanie w niektórych partiach książki. Polecam.

Pablos | 2011-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2011

Andreas Eschbach wydaje mi się być pisarzem, który ma dość konkretne, “twarde” podejście do kościoła, szczególnie katolickiego. Jego powieść “Gobeliniarze” zajmowała się w dużej mierze religią jako taką właśnie, a poglądy autora były widoczne także w powieści dotyczącej zupełnie innego tematu, “Bilion dolarów”.

Należę do tych czytelników, którzy lubią otwarte podejście do kwestii wiary samej w sobie, a także eksperymentów i rozważań na temat katolicyzmu. Znając podejście autora do tematu obiecywałem sobie wiele po “Video z Jezusem”, niestety chyba zbyt wiele.

Powieść opowiada o niezwykłym znalezisku jakiego dokonano na terenie Izraela. Odnaleziono kości człowieka, który trzymał niezwykłą rzecz: instrukcję obsługi kamery video. Niezwykłość odkrycia polega na tym, że nie ma najmniejszych wątpliwości, że kości leżą tu od około dwóch tysięcy lat. Skąd zatem instrukcja sprzętu, który nie tylko nie pasuje do tamtych czasów, ale także do naszych? Jak się bowiem okazuje, kamera jeszcze...

Kinga | 2012-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kilka lat temu oglądałam ekranizację tej książki. Mimo, iż niewiele z niej pamiętałam, a na dodatek była to tylko ekranizacja, to i tak miałam w głowie ogólny zarys tej historii, co w pewnym stopniu utrudniało mi czytanie (np. wiedziałam, że kaseta zostanie odnaleziona).
Co do samej książki - na początku czyta się ją dość fajnie, mimo skomplikowanej fabuły nie jest okraszona kiczem, tak jak w niektórych pozycjach można to zaobserwować gołym okiem.
Zakończenie mnie jednak rozczarowało. Przekładałam strony, byle tylko ją skończyć. Pan Eschbach mógł się trochę bardziej postarać.

PS Jest to jedna z tych książek, które skutecznie potrafią odstraszyć czytelnika okładką i które na to nie zasługują :)

swistaak | 2016-02-13
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Czy Jezus rzeczywiście był niebieskookim przystojniakiem, który patrzy na nas z każdego świętego obrazka? Czy rzeczywiście mówił to co mówił i robił to co robił? A może był inny, miał inne poglądy. To zburzyłoby cały katolicki świat i zrujnowało Watykan, którego podstawy opierają się na dogmatach. no i nagle znajduje się ta kamera...

Tilt | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Niezła, chociaż trochę udziwniona, autor trochę sie gubi.

Kasia | 2014-10-15

Sam pomysł jest fantastyczny, wybitny. Gdy szukałam książek niemieckich autorów (po urzekającym On wrócił Vermesa), trafiłam na Wideo z Jezusem. Od razu pobiegłam do biblioteki. Niestety jestem zawiedziona jak mało kiedy - akcja tak potwornie się dłuży, że można by skrócić tę książkę do 150 stron i nic by nie straciła. Niewiele się w związku z tym w niej dzieje. Szkoda, bo na prawdę można by zrobić z tego arcydzieło akcji, intrygi, sci-fi.