Sonata jednorożców

Tłumaczenie: Zofia Zinserling
Książka jest przypisana do serii/cyklu "fantastyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Unicorn Sonata
83-7180-905-0
Raimunda _

Autor Ostatniego jednorożca, książki, która przed dwudziestu laty odniosła światowy sukces, znów wprowadza czytelnika w krainę jednorożców, fantastyczną a zarazem rzeczywistą, oglądaną oczami trzynastolatki Joe, która trafiła tam z kalifornijskiego miasta Woodmont, idąc za dźwiękami niezwykłej muzyki.

Winky | 2012-08-09

Kompletnie nie rozumiem nagonki na tę książkę jako głupiutką opowiastkę o różnokolorowych kucykach. Przede wszystkim należy sobie uświadomić fakt, że jest to literatura dla DZIECI. I jako taka sprawdza się bardzo dobrze. Choć niektóre porównania są dość dziwne, w większości powieść napisana jest pięknym językiem, tak że od razu przyjemniej się czyta i fantastyczny świat Shei'rahu tym bardziej przemawia do czytelnika, nawet pomimo swojej wtórności. Jednorożce, owszem, mają wiele kolorów, ale to dlatego że autor podzielił je na trzy rasy - i to też nie wzięte z kosmosu, tylko oparte na innych jednorogich stworzeniach z mitologii całego świata, jak ki'riny czy karkadanny (założę się, że co najmniej połowa miłośników fantastyki nie ma pojęcia, czym jest to drugie). Ogólnie: książka dobra dla dzieci, młodszej młodzieży i sentymentalnych dorosłych. ;)

Yardash | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Krótka (120 stron) ale ciekawa opowieść dla młodszego pokolenia czytelników. Opowiada o 13-letniej Joey, która trafia do Shei'rahu, fantastycznej krainy zamieszkanej przez różne fantastyczne stworzenia, a przede wszystkim - jednorożce. Razem z bohaterką poznajemy ich świat i staramy się dociec, dlaczego co niektóre z jednorożców chcą zamieszkać w naszym świecie pod ludzką postacią i dlaczego jednorożce z Shei'rahu cierpią na plagę ślepoty.
Myślę, że książka może przypaść do gustu fanom "Opowieści z Narnii", choć "Sonata jednorożców" dość mocno się różni od tej kultowej pozycji - nie ma tu aż tyle magii, akcji i przygód, ale wciąż pozostaje ten baśniowy klimat, który po prostu może się spodobać dzieciakom marzącym o podróżach do innych światów.
Jakieś minusy? W polskim wydaniu momentami (zwłaszcza na początku) niestety zdarzają się poważne błędy edytorskie - kwestie dialogowe nie pooddzielane od narracji, co jest niewygodne i wybija z rytmu czytania. Ale co do samej treści - nie mam...

visenna88 | 2013-07-11
Przeczytana: 07 lipca 2013

Świat odmalowany w tej książce jest przepiękny.

Kreacja jednorożców jest świetna i inna niż ta w "Ostatnim jednorożcu" tegoż autora: czerpie on z mitologii i wyobrażeń różnych ludów i narodów odnośnie mitycznych stworzeń. Wydało mi się intrygujące przedstawienie upływu czasu jako pojęcia względnego i niejednoznacznego.

Dałabym więcej gwiazdek, gdyby nie główna bohaterka, która została wykreowana na dziewczynkę bardzo irytującą. Co, swoją drogą, wydłużyło moją lekturę trzykrotnie, gdyż nierzadko po niewielkim fragmencie ciskałam książkę z frustracją przez pokój. Chętnie przeczytam jakiś fanfiction bez niej, zachęcam do przesyłania mi prac.

curious | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Króciutkie, sympatyczne, z pięknymi opisami (Beagle umie wspaniale tworzyć klimat opisywanych zdarzeń), ale w sumie dosyć błahe. To raczej rozbudowane opowiadanie niż powieść. Choć zwykle jestem mało wyczulona na wtórność, zgrzytnęło mi trochę to, że kraina Shei'rah nie jest zbyt oryginalna: baśniowy raj z jednorożcami, gdzie nie wszystko jest tak cudowne jak się wydaje. Z plusów: polubiłam Joey i jej babkę oraz zbuntowanego Indygo.

Nefer | 2011-09-13
Przeczytana: 2001 rok

Typowa książka dla młodszych czytelników. Po "Ostatnim jednorożcu" liczyłam na coś więcej, a nie na opowieść o dziewczynie, która trafia do MaGiCzNeGo ŚwIaTa. Nagle okazuje się, że jednorożce są śmiertelne, różnokolorowe jak kucyki Pony, umieją zmieniać postać... Itd. itp.

darumari | 2014-10-22
Przeczytana: październik 2014

Chciałam posiadać tą książkę od bardzo dawna i nareszcie się udało.
Mimo mojego wieku była w stanie mnie zaciekawić.
Jest to książka dla dzieci, dlatego napisano ją w taki a nie inny sposób. Jednak świat w niej przedstawiony oraz bohaterowie są na tyle barwni i intrygujący, że ta pozycja pozostanie w mojej biblioteczce dla moich dzieci. Posiada w sobie wystarczająco dużo mądrości.

irbis18 | 2012-04-30
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane

Różowe drzewa i tego typu rzeczy.
Jak z teledysku Katty Perry ,tylko gorzej.

krasnylud | 2015-05-30

Czytana bardzo dawno temu, ale podobała mi się. I miała piękne ilustracje

Chilled | 2015-01-09

Będąc dzieckiem, bardzo mi się ta książka podobała.

Findzio | 2016-10-09