Przynieście mi głowę księcia

Okładka książki Przynieście mi głowę księcia Robert Sheckley, Roger Zelazny
Okładka książki Przynieście mi głowę księcia
Robert SheckleyRoger Zelazny Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Milenijny konkurs (tom 1) fantasy, science fiction
Milenijny konkurs (tom 1)
Bring Me the Head of Prince Charming
Zysk i S-ka
1995-01-01
1995-01-01
Mirosław P. Jabłoński
Przynieście głowę księcia

Przygody demona Azziego, trochę przypominają Dobry Omen, ogólnie Pratchetta i Gaimana, choć nie na takim poziomie, to jednak dobra, lekka odskocznia. Do tego miszmasz bohaterów typu Śpiąca Królewna i Kopciuszek, jak w Shreku. Daleko do wybitności, ale bawiłem się dobrze.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Rogera Zelazny'ego bardzo lubię, mimo że jego proza jest nierówna i daleko jej do wybitności. Lubię też Sheckleya, choć raczej w krótkiej formie. W dłuższej często odwalał chałtury. Razem jednak panowie są niestrawni. Trylogia o demonie Azziem Elbubie odleżała się u mnie na półce dobre dwie dekady. Zachowałem ją sobie na później, jako lekturę pewną, bo w końcu to humorystyczna fantasy pióra dwóch porządnych, doświadczonych autorów. Co można w niej zepsuć? Ano mnóstwo.

Fabuła jest cienka i nijaka. O detalach intrygi - czyli o sensie całej hecy i sposobie jej rozegrania - dowiadujemy się tak naprawdę dopiero na ostatnich stronach, wcześniej błądząc w gęstej mgle. W roku tysięcznym szykuje się rozgrywka Dobra ze Złem o dominację w nadchodzącym millenium. Demon postanawia złożyć z fragmentów różnych zwłok parkę, by odegrała klasyczne role Śpiącej Królewny i Księcia. Organizuje też szklaną górę, zamek i zaczarowany las. A potem ma kłopoty z ogarnięciem królewny (nudzi się),księcia (jest tchórzem),własnej kochanki (dąsa się, zaniedbana),niebiańskiego wizytatora (Babriel) i kwestii pewnego długu. Innymi słowy - 240 z ogólnych 280 stron, jakie liczy książka, wypełnione jest niezbyt produktywnym obijaniem się bohatera po świecie i radzeniem sobie z przypadkowymi, często dość wydumanymi kłopotami, które przede wszystkim mają nabijać objętość skromnego przecież woluminu.

W uporaniu się z przeciętnie interesującą fabułą nie pomagają realia. Przez pierwszych kilka stron zdaje się, że rzecz jest osadzona we współczesnych czasach. Dopiero z czasem okazuje się, że chodzi o rok 1000. Kłopot w tym, że do opisywanego okresu ani nie przystaje język narracji, ani dialogi, ani wyposażenie domów czy ogólne zwyczaje. Co więcej - dla "humoru" autorzy wrzucają w tekst odnośniki do lalek Barbie, wprowadzają Skautów Rycerstwa, wspominają o tenisie na trawie, ringo i cymbergaju, wsadzają bazookę, a także każą jeść bohaterowi nachos z ketchupem. No i doplątują do i tak okropnego miszmaszu m.in. świętego Mikołaja i Kopciuszka. Chyba miało to być dowcipne. Kłopot w tym, że nie jest.

Tak dochodzimy do punktu "humor". Znam sporo prozy humorystycznej, w tym w realiach fantasy (choćby Pratchett czy Morressy),i nawet jeśli niektóre z tych książek bywały słabe, mimo wszystko miewały dowcipne momenty. "Przynieście mi głowę księcia" momentów takich - dla mnie - nie miał. Owszem, kilka razy drgnął mi kącik ust, ale zastosowany tu "humor" raczej mnie męczył niż bawił. Jak w scenie z bohaterem "zachęcanym" do pracy w kieracie strugami... sfermentowanych fekaliów ze smoczego szamba. Po pachy. Ale nie ubaw.

Niespodziewanie na ostatnich 20-30 stronach opowieść nabiera rumieńców i finiszuje w niezłym tempie, z garścią zaskakujących pomysłów i ciekawych konceptów, ale ja już jestem wyczulony na takie autorskie zwody i niezła końcówka nie jest w stanie przesłonić mi przebrniętego oceanu przeciętności.

Mówiąc w skrócie - odechciało mi się czytać pozostałe dwa tomy cyklu. Byłoby to już świadome marnowanie czasu.

Przełom mileniów, rok 1000. Tak szczególna data z pewnością nie przejdzie bez echa, a niebo i ziemia zadrżą w posadach... piekło z resztą też. Teraz rozstrzygną się losy władania nad światem przez następne 10 wieków, na szczęście siły Wyższe i Niższe pogardzają tradycyjną wojną. Zawody w pomysłowości i sprycie, przede wszystkim efektownej demonstracji swej potęgi na niebiańskim poziomie, rozgrywane z iście diabelska zaciętością i boskim humorem! Drzemiąca Królewna, królewicz frankensteina, smok umierający ze starości - tu naprawdę wszystko się może zdarzyć.

To chyba,żart ? A może nie ? Fantasty,z takim humorem.Ja kupuję,dając za to ćwierć złota.
Tu,nie ma herosów,ani wielkich wypraw.
Brak,mitycznych królestw i znakomitych rodów.
Ale i tak książka,broni się sama.
Pełna absurdów,głupota goni głupotę.A wszystko podlane ironią.
Brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!

Tu,nie ma herosów,ani wielkich wypraw.
Brak,mitycznych królestw i znakomitych rodów.
Ale i tak książka,broni się sama.
Pełna absurdów,głupota goni głupotę.A wszystko podlane ironią.
Brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!

Książeczka na miarę Zelaznego, przezabawna wersja baśni o Śpiącej Królewnie w której to Demon jest narratorem i panem całej opowieści, a wszystko po to, by Zło mogło rządzić światem przez kolejne 1000 lat ;) Wciąga, bawi, czyta się za jednym zamachem. Pierwszy tomik trylogii.

Całkiem niezły, pomysłowy retelling baśni o Śpiącej Królewnie. Znajdziemy tu odniesienia do kultury (w tym jedną żywcem ściągniętą z Monty Pythona scenę),a zarazem będziemy się nieźle bawić.

• 2010
  • Kolejka
  • Fantasy/Sci-fi
  • Serie

Dodaj cytat z książki Przynieście mi głowę księcia