Dilvish przeklęty

Cykl: Dilvish (tom 1)
Wydawnictwo: ISA
Dilvish, the damned
838891653X

Po dwóch stuleciach tortur w Piekle, Dilvish ma tylko jeden cel: zemścić się na tym, który go przeklął... Jeleraku, najpotężniejszym i najstraszliwszym czarnoksiężniku na ziemi. A ucieczka z Piekła to dopiero początek... W Dilvishu Przeklętym Roger Żelazny opowiada przygody Dilvisha po ucieczce z Piekła, a przed ostatecznym starciem z wrogiem w Krainie zmian śledzimy losy Dilvisha i jego towarzysza, magicznego stalowego konia, zwanego Karym. Przemierzają oni ziemię w poszukiwaniu Jeleraka. Losy zawiodą ich do zaczarowanego miasta, którego poruszające się budynki stanowią śmiertelną pułapkę, do pałacu ostatniego wyznawcy dawno zapomnianego boga, który pragnie odebrać Dilvishowi życie, i w miejsce masakry sprzed stulecia, gdzie Dilvish ma naprawić wyrządzone szkody. Okładka: miękka, Rok wydania: 2003,

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sławomir | 2013-11-16

Książka bardzo ale to bardzo mnie zaskoczyła. Zaskakujące było w niej to, że dałem się w nią wciągnąć. Alergicznie reaguję na magię i tego typu pierdoły w książkach (a wszystko przez tą cholerną modę, która do zarzygania drąży ten temat) a jednak... Czytało się świetnie. Świetnie do tego stopnia, że nawet sięgnąłem po dalsze losy Dilvish'a.

Przyznać się szczerze, który fan fantastyki nie słyszał nazwiska: Roger Zelazny. Powiem prawdę - byłoby się czego wstydzić. Roger Zelazny to amerykański pisarz science fiction i fantasy, który tworzył także pod pseudonimem: Harrison Denmark. Dzieła tego autora zostały wiele razy nominowane i nagrodzone Nebulą i Hugo (nagrodami przyznawanymi utworom z gatunku fantasy). Powieść Zelaznego pt. „Pan Światła” uważana jest za jedno z najważniejszych osiągnięć science fiction.

Dzisiaj pokrótce przedstawię inne dzieło tego amerykańskiego twórcy. „Dilvish Przeklęty” to zbiór jedenastu krótkich opowiadań ukazujących przygody Dilvisha po ucieczce z piekła, a przed ostateczną walką z wrogiem (mającą miejsce w „Krainie Zmian”).

Dilvish – pół-elf i pół-człowiek poszukuje Jeleraka – straszliwego czarnoksiężnika, który na dwa stulecia zesłał go do piekła. Bohater postanawia, za wszelką cenę, odnaleźć swojego śmiertelnego wroga i dokonać zemsty. Wraz z magicznym, stalowym rumakiem – Karym,...

Iselor | 2012-04-02
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Jedno z najlepszych heroic fantasy jakie czytałem. Zelazny po raz kolejny pokazał klasę. Mistrzostwo!

noname | 2015-03-01
Na półkach: Fantasy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 marca 2015

Proste, podstawowe Heroic Fantasy. Zbiór opowiadań z Dilvish'em z różnych gazet. Opowiadania są bardzo króciutkie (poza dwoma dłuższymi w środku książeczki) i w miarę łączą się w całość (niektóre wątki są niedokończone)... Bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Książeczka ma mały kieszonkowy format (wydanie z pomarańczową okładką) i kosztowała niecałe 2 złote na internecie. Same plusy :)

LOKI | 2013-02-08
Przeczytana: 1995 rok

Roger Zelazny pełną gębą takiego go lubię!

Wojciech | 2014-01-11
Przeczytana: 23 kwietnia 2009