Córka króla elfów

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
The King of Elfland's Daughter

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby dzisiejszym boom high fantasy bez jednego z głównych twórców jej podwalin, Lorda Dunsany. Był on prawdopodobnie największym pisarzem fantasy na świecie... „Lord Dunsany to mistrz czarodziejskiej prozy, dotąd praktycznie nieznany polskim czytelnikom. Mistrz równie ważny dla gatunku, jak Tolkiem, Howard czy Le Guin. Przyjmijmy go życzliwie, a na pewno nie pożałujemy” Marek S. Nowowiejski.

"Gdyby Dunsany napisał tylko tę jedną książkę, to już by wystarczyło... zaufajcie jej poetyczności, jej odmienności, magii atramentu, którym napisał ją autor" Neil Gaiman

wiejskifilozof | 2015-08-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z najpiękniejszych powieści fantasty,jakie znam.Cudowna wędrówka w kraję elfów i trolli.Miłość człowieka do córki króla elfów.Kończy się urodzeniem chłopca i jej odejściem.
Można sobie tylko wyobrażać rozpacz Alweryka.
Książka jest napisana archaicznym językiem.Ale wydana po raz pierwszy w 1924 roku.Mimo,to zachęcam to przeczytania.Jak uda Wam się ją znaleźć.Nie zawiedziecie się.Piękne klasyczne fantasty.

pmb | 2010-09-28

Książkę tą należy czytać mając na uwadze datę jej powstania - 1924, 13 lat przed Hobbitem. I właściwie głównie z takiej perspektywy jest ona interesująca.

maszynistaGrot | 2015-11-15

Doceniam specyfikę, nastrój tej pięknej opowieści, ale jakoś specjalnie zachwycony nie jestem. Być może dlatego że słabo cenię sobie gatunek fantasy. W przeciwieństwie do fantastyki grozy. Ale może to się kiedyś to zmieni, gdy zacznę więcej tego fantasy czytać.

Alannada | 2015-09-27

Córki króla elfów zabierałam się chyba ze trzy razy w przeciągu ostatnich lat, niestety moje problemy z koncentracją speawiały, że nie mogłam przebrnąć przez teksty dłuższe niż kilka stron - tak więc nie docierałam za daleko nim zapominałam, co stało się na początku książki. Jednakże teraz czuję się już nieco lepiej, wróciłam do bardziej systematycznego czytania. Zatem podjęłam kolejną próbę aby przeczytać tę książkę.
Fabuła rozgrywa się w dwóch światach - w realnej dolinie Erl i w Krainie Elfów, ojczyźnie magii (aczkolwiek większość akcji rozgrywa się w Erl). Poznajemy młodego księcia Alweryka, którego lud zapragnął, aby rządził nimi ktoś władający magią. Ojciec Alweryka wysłał więc syna do Krainy Elfów, by poślubił tamtejszą księżniczkę Lirazel. Przy pomocy czarownicy, która stworzyła dla Alweryka czarodziejski miecz ze strzałek piorunowych młodzieńcowi udało się przejść granicę zmierzchu i wejść do baśniowej krainy, gdzie Czas nie istniał a jednorożce i trolle żyły w pokoju....

Isiliel | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, Zakochane
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Kawałek piękna. Doskonały, cieszący oko klejnot pośród wszechobecnego zalewu miernej literatury. Opowieść pokrzepiająca i dająca nadzieję.

Lirazel | 2013-05-22

Magia tchnie z każdej strony tej powieści. Nic dziwnego, ze do jej miłośników zaliczają się Peter S. Beagle oraz Neil Gaiman.
Po przeczytaniu pozostaje tylko żałość, ze ta baśń tak szybko się skończyła - i że dziś trudno o TAKIE fantasy.
Pozycja obowiązkowa dla fanów tego gatunku(a zwłaszcza, jeśli uwielbiają dzieła wspomnianych wyżej autorów).

darumari | 2015-09-28
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Książka nie za długa, a jednak ciągnęła się w nieskończoność. Może i Lord Dunsany jest jednym z twórców high fantasy, lecz nie do końca trafił w mój gust.
Zbyt długie, powtarzające się opisy, które zniechęcały mnie do kontynuowania lektury.
Jednak nie mam w zwyczaju przerywać czytania jeśli się za coś zabiorę i dlatego daję plusa fabule oraz odmiennemu spojrzeniu na magiczność. Ciekawsze niż wiele innych schematycznych powieści.

Ola | 2015-02-26
Przeczytana: luty 2015

Długo męczyłam się z tą książką. Nie była nudna ale nie była też na tyle porywająca abym chciała jak najszybciej dowiedzieć się jakie jest zakończenie. Oczekiwałam chyba czegoś innego po tego typu książce. Opis pierwszej wizyty w magicznej krainie elfów wydawał mi się tak mało szczegółowy, tak szybko minął a przyznaję że czekałam na coś więcej.

Karolina | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 01 maja 2013

Szerze mówiąc nie dotrwałam do końca lektury, dlatego nie wystawiam oceny. Zbytnio mnie nudziła. Może nie dojrzałam to przeczytania tej książki albo po prostu nie jest w moim guście. Mimo, że fantastykę uwielbiam i między innymi dlatego chciałam ja przeczytać. Skusiła mnie magia i elfy.

Lolanta | 2014-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2014