Lucky Luke kontra Pinkerton

Okładka książki Lucky Luke kontra Pinkerton Achdé, Tonino Benacquiste, Daniel Pennac
Okładka książki Lucky Luke kontra Pinkerton
AchdéTonino Benacquiste Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Lucky Luke (tom 74) komiksy
48 str. 48 min.
2010-01-01
48 min.
Maria Mosiewicz

Okładka książki Samotny jeździec Tonino Benacquiste, Daniel Pennac
Samotny jeździec Tonino Benacquiste,...
Okładka książki Lucky Luke versus the Pinkertons Tonino Benacquista, Daniel Pennac
Lucky Luke ver... Tonino Benacquista,...

Czy można się znudzić, biorąc do ręki kolejny tom serii przygód samotnego kowboja rodem z Dzikiego Zachodu? Choć w każdym numerze mamy kowboja stojącego na straży sprawiedliwości, rzezimieszków planujących rabunki i inne niecne cele, to dobry humor, ironia i dobra kreska, sprawia, że każdy kolejny tytuł dobrze bawi młodego i dorosłego człowieka.

Tym razem autorzy sięgnęli do historii i przedstawili w nowym tomie wątek Alla Pinkertona, który w roku 1849, w wieku trzydziestu lat, został mianowany na stanowisko głównego detektywa-śledczego miasta Chicago. W latach pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku zakłada agencję detektywistyczną pod nazwą Agencja Pinkertona, która doprowadziła do rozwiązania serii spraw dotyczących napadów na pociągi.

Gdzie zatem pojawia się Lucky Luke? Czyżby czekała go emerytura, wraz z pojawieniem się nowej agencji detektywistycznej, która ma świetne wyniki w walce z przestępczością? Czy jest dla niego jeszcze miejsce?

Komiks Lucky Luke kontra Pinkerton to kwintesencja przygód naszego dzielnego samotnego kowboja, szybszego od własnego cienia. Połączenie przygód na Dzikim Zachodzie z wątkiem historycznym nawiązuje do klasyki tego tytułu. Do tego odwieczni wrogowie Luke’a, bracia Daltonowie i dobry humor, wartka akcja sprawiają, że to jeden z naszych ulubionych tytułów w wykonaniu nowych scenarzystów.

Tym razem autorzy sięgnęli...

Allan Pinkerton nie cieszy się dobrą sławą w USA, choć to zależy od punktu widzenia. Człowiek ten stworzył pierwszą w Ameryce prywatną agencję detektywistyczną, świadczącą usługi wielu firmom. W praktyce agencja była czymś na kształt zbrojnej firmy ochroniarskiej, detektywistycznej oraz będąc zbrojnym wsparciem rządu. Jego dzieło, czyli ogromną kartotekę kryminalną i system jej klasyfikacji, dziś kultywuje FBI. W komiksie poświęconym Pinkertonowi, gdzie mierzy się z Lucky Luke'iem uwypukla się w krzywym zwierciadle wiele wad systemu amerykańskiego. W tym nadmiernego śledzenia obywateli czy inne, nieraz poruszane w poważnych dziełach, czyny.

Oczywiście to nadal komedia, nadal klasyczny western, ale pewne sprawy dają do myślenia. Jak np. zakładanie teczek każdej osobie albo rozpuszczanie nieprawdziwych plotek, aby zdyskredytować przeciwnika. Komiks trafnie piętnuje wiele nie do końca moralnych praktyk prowadzonych przez stróżów z agencji Pinkertona, choć należy pamiętać, ze przedstawia tą firmę przez pryzmat tego, jak jest postrzegana w USA. Jej zła sława wzięła się z tłumienia strajków, zamieszek oraz ochrony mienia firm, przez co zyskała miano "Zbrojnego ramienia kapitalizmu". Prawda jest jednak taka, że agencja miała na swym koncie wiele sukcesów w łapaniu bandytów, udaremnianiu rabunków czy rozbijaniu zorganizowanych grup przestępczych. Jak to mawiają: każdy medal ma dwie strony.

Właśnie wokoło takich spraw wiruje fabuła tego tomu. Pinkerton rywalizuje z Lucky Luke'iem i w celu wyeliminowania konkurenta zaczyna rozgłaszać o nim niestworzone plotki. Ostatecznie sprawia to, że nasz bohater ląduje na emeryturze, a agencja Pinkertona zaczyna rozprzestrzeniać się po całym kraju. Wszystko wydaje się być w porządku, gdy na scenę wkraczają Daltonowie. I tutaj zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki, operująca schematami z poprzednich tomów. Jest zatem wystrzałowo, wesoło, a całość ukazana w krzywym zwierciadle. Świetnie się to sprawdza na dzisiejsze czasy, a przy tym utrzymuje w jakimś stopniu ducha oryginału. W efekcie czego bawiłem się przy tym komiksie znakomicie i czekam na kolejne odsłony nowych przygód Lucky Luke'a.

2021

Lucky Luke to bez cienia wątpliwości prawdziwa legenda. Niestrudzony stróż prawa, który od bardzo dawna łapie bandytów i dba o porządek. Jego popularność zaczyna być jednak mocno nadszarpnięta wraz z pojawieniem się Allana Pinkertona. Założyciela coraz bardziej rozpoznawalnej agencji detektywistycznej, która rozpoczęła rewolucję w łapaniu przestępców. Czyżby oznaczało to, że dzielny kowboj będzie musiał przejść na zasłużoną emeryturę? Nic nie jest jednak do końca przesądzone, szczególnie kiedy do akcji kolejny raz wkraczają Daltonowie, z którymi Pinkerton będzie miał wiele problemów.

Autorem albumu Lucky Luke kontra Pinkerton jest Tonino Benacquiste. Francuski ceniony scenarzysta, który otrzymał przywilej kontynuowania kultowego dzieła duetu Morris i Goscinny. Doskonale zdawał on sobie sprawę z mocno wygórowanych oczekiwań fanów serii na całym świecie. Śmiało można jednak stwierdzić, że spełnił on pokładane w nim nadzieje, chociaż nie obeszło się bez kilku małych potknięć.

Tym, co na pewno wyróżnia album, jest dobrze poprowadzona ciekawa historia. Autor trzyma się tutaj prawdziwej historycznej ścieżki Allana Pinkertona, prezentując czytelnikowi jak jego pomysły zaczęły „rewolucjonizować” otaczający go świat. Oczywiście wszystko to podane jest w odpowiednim uproszczeniu i skrócie, nie ma jednak tutaj żadnych poważniejszych przekłamań. Kreślona przez niego postać Pinkertona jest dobrze prowadzona i stanowi wyraźną przeciwwagę do LL. Sam kowboj w scenariuszu również odgrywa dość kluczową rolę, chociaż nie zawsze jest ona pierwszoplanowa.

Tak jak było wspomniane, nie wszystko jest tutaj jednak idealne. Największy kłopot scenarzysta ma z warstwą humorystyczną. Zaprezentowanym tutaj żartom bardzo daleko do charakterystycznego humoru Goscinnego. Benacquiste nie potrafi idealnie oddać głębi żartów z dawnych części serii, zresztą w wielu scenach nawet nie próbuje tego robić, stawiając na bardzo proste dowcipy. Nie jest to poważna wada albumu, ale na pewno będzie ona zauważalna dla wielkich fanów cyklu.

2029

Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o Lucky Luke'u. Rewolwerowiec ten, szybszy od swojego cienia wpisał się już na stałe w nasze wyobrażenie o prawym kowboju, który z wprawą rozprawia się z bandytami. Nasz Luke oczywiście najczęściej zmaga się z bandą niezbyt inteligentnych braci Daltonów, którzy nie mogą pokonać dzielnego strzelca. Niemniej istotny jest pełen ironicznego humoru dzielny rumak oraz pojawiający się od czasu do czasu troszkę głupkowaty pies.
Oczywiście, nie mogła się ta historia komiksowa obyć bez licznych adaptacji, nie tylko animowanych, ale także pełnometrażowych filmów. Któż z nas nie widział Lucky'a w interpretacji Hilla? Nakładem Wydawnictwa Egmont ukazały się wszystkie tomy przygód rewolwerowca.
Tym razem przeczytałem tom noszący tytuł „Lucky Luke kontra Pinkerton”. Jest album, który Morris zaledwie zainspirował.

O samym tytule możemy przeczytać, że:
Lucky Luke, słynny pogromca bandytów, jest największą legendą Dzikiego Zachodu... ale tylko do czasu, gdy pojawia się Allan Pinkerton. Jego doskonale zorganizowana agencja detektywistyczna tropi przestępców wszelkiego typu – od drobnych oszustów po krwawych desperados. Co więcej, Pinkerton dostępuje zaszczytu utworzenia ochrony osobistej prezydenta Lincolna. Czy w takiej sytuacji Samotny Kowboj jest jeszcze potrzebny? A może lepiej będzie mu na emeryturze? Chyba jednak nie wszyscy są zadowoleni z nowych porządków, a już na pewno nie Daltonowie!

Całkiem interesująca i przede wszystkim zabawna opowieść. Nie widać zupełnie, że to nie Morris wymyślił całą tę intrygę. Przynajmniej ja tego nie zauważyłem. Jednak czytałem różne opinie i niektórzy przeglądają wyłącznie historie wymyślone przez wspomnianego przeze mnie Morrisa. To tak jakbym chwalił Biblię, w której dodano zupełnie nowe rozdziały. „Nie widać zupełnie, że nie były inspirowane przez Ducha Świętego”. Jednak chwalę, bo to dobry komiks. Można narzekać, że to nie Morris / Gościnny go zrobili, ale po co? Lepiej spojrzeć na to jako dobrą historię, pełną satyry, nawiązań i żartów, gdzie dzieje się dużo, z humorem i w sposób, który przypadnie do gustu każdemu, niezależnie od wieku.

KONIEC SAMOTNEGO KOWBOJA?

Najnowszy tom „Lucky Luke’a” na polskim rynku to jednocześnie rzecz z najnowszego etapu wydawania serii, czyli już bez udziału żadnego z pierwotnych twórców. Nadal jednak jest kawał sympatyczne, wartego poznania komiksu dla całej rodziny. I, jak niejednokrotnie pokazał nam ten cykl, także swoistej lekcji historii.

Lucky Luke zawsze był dzielnym obrońcą sprawiedliwości. Największym pogromcą zbrodni, przekleństwem przestępców… Długo by wymieniać. Ale teraz jego pozycja jest zagrożona. Na scenie pojawia się bowiem Allan Pinkerton, założyciel agencji detektywistycznej, która znakomicie radzi sobie z wszelkimi bandytami. Jakby tego było mało, to właśnie jemu przypada zaszczyt sformowania ochrony prezydenta. Gdy wszystko tak bardzo idzie naprzód, czy dla Luke’a jest tu jeszcze miejsce? A co z Daltonami? Pora się tego dowiedzieć!

KONIEC SAMOTNEGO KOWBOJA?

Lucky Luke zawsze był dzielnym...

Lucky Luke z nadszarpniętą reputacją a nawet na emeryturze? Nagle niemożliwe staje się możliwym, kiedy nowy idol publiki, niejaki Pinkerton, zaczyna odnosić kolejne sukcesy w walce z przestępczością. Pinkerton twierdzi, że Lucky Luke jest człowiekiem przeszłości i jego miejsce jest w historii - tymczasem świetnie zorganizowana agencja Pinkertona jest rzekomo skuteczną odpowiedzią na bolączki wymiaru sprawiedliwości. Ale czy metody Pinkertona i skutki jego działań zasługują na powszechną aprobatę? W tle domniemany zamach na wtedy jeszcze prezydenta elekta Lincolna. Wszystko to podane w żartobliwej formule (nie mogło zabraknąć Daltonów),ale odwołujące się do prawdziwej historii i autentycznej osoby Pinkertona, którego zresztą agencja działa do dziś. Tym bardziej uznać trzeba, że "Lucky Luke kontra Pinkerton" to bardzo ciekawy, w sumie nieoczywisty epizod serii, który skłania pośród uśmiechów, skłania do kilku refleksji.

• Lucky Luke
  • Komiks