Judasz Leonarda

Tłumaczenie: Maria Kłos-Gwizdalska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klub Interesującej Książki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Judas des Leonardo
Judasz, Leonard
historyczna
dona

Powieść "Judasz Leonarda" osnuta jest na tle powstania "Ostatniej Wieczerzy". Malując swój obraz Leonardo da Vinci nie mógł znaleźć modela do postaci Judasza. Wybawił go z kłopotu niemiecki handlarz końmi Joachim Beheim, który poświęcił miłość pięknej Niccoli, byle tylko wydobyć od jej ojca, słynnego na cały Mediolan skąpca i lichwiarza, siedemnaście dukatów starego długu. Dzieje miłości i intryg Beheima-Judasza to pół żartem, pół serio potraktowany główny wątek fabularny, rzutowany na tło życia renesansowego Mediolanu czasów Ludwika Moro. Wśród bohaterów powieści zjawia się m.in. pijak i poeta Mancino, który okazuje się... Villonem. Dzieje schyłku jego życia to najpiękniejszy chyba wątek książki. W tej pełnej uroku i wdzięku powieści, splatającej elementy romansu awanturniczego, dramatu-moralitetu, wnikliwego studium psychologicznego i miłosnej idylli, panuje atmosfera poetyckiej baśni, odrealniająca przebieg wydarzeń, nadająca jej charakter sennego zwidzenia.

Dama | 2016-11-17
Na półkach: KIK, Przeczytane, Historyczne