Nocą pod kamiennym mostem

Nachts unter der steinernen Brücke
83-7001-634-6
Noc, kamień, most
corrum

W tej książce, uznanej przez krytykę za najlepsze dzieło Perutza, realizm stapia się z subtelną fantastyką, historia z tym, co wieczne w ludzkiej psychice, świetny humor z dramatyzmem, nad wszystkim góruje jednak kunszt narracyjny pisarza, umiejętność ciągłego zaskakiwania czytelnika. Rzecz dzieje się w Pradze na przełomie XVI i XVII wieku. Są tu dwie postacie centralne: cesarz Rudolf II i jego najbogatszy poddany, Żyd Mordechaj Meisl. Cesarza i żonę Meisla, piękną Esterę, łączy miłość – dziwna miłość, trudno bowiem orzec, co jest w niej jawą, a co snem. Między obu mężczyznami tworzy się osobliwa, bardzo skomplikowana sieć wzajemnych relacji. Czytelnik znajdzie tu także całą galerię barwnych postaci reprezentujących różne stany: wielkich panów, dworaków, rycerzy, uczonych, artystów, szarlatanów i nędzarzy, uwikłanych w niezwykłe sytuacje i wydarzenia

Voudini | 2014-12-05

Oryginalny zbiór opowiadań, składających się w misterną całość i to skrzących się humorem w typie swojskim, to przejmujących atmosferą tajemniczości. Praskie Żydowskie Miasto przełomu wieków XVI i XVII ożywa pod piórem Perutza jako wyjątkowa arena małej polityki i wielkiej miłości, miejsce, gdzie żywi spotykają się ze zmarłymi, a w powietrzu unoszą się potężne zaklęcia.
Są to opowieści różnorodne i niejednoznaczne, a przy tym zniewalające swą innością.
Zapewne owocniej czytałoby się ten zbiorek z kluczem w postaci znajomości Tory, kabały czy, szerzej, kultury żydowskiej; bez klucza zyskuje on z kolei na tajemniczości i wciąż zawiera dość uniwersalnej mądrości, by usatysfakcjonować kogoś, kto nie może już patrzeć na papkę.

Dorota Ciapa | 2016-08-09
Magnis | 2016-04-28