Czarna suknia

Wydawnictwo: Graffiti
Black robe
historyczna
marge

"Ten świat jest dla nas światłem słońca, mówi Chomina, i dla niego to jest prawda. Nie wolno mi ochrzcić go wbrew jego woli. Laforgue spojrzał na dzikiego: chorego, cierpiącego, czekającego na śmierć. Z rozpacza pomyślał o łasce Bożej, której nie dostąpi. Nie wolno mi o tym myśleć. To diabeł podszeptuje mi takie myśli. Naprawdę diabeł? Co się ze mną dzieje? Dlaczego przestałem się modlić?"

Czarna suknia to powieść osnuta wokół dramatycznych losów siedemnastowiecznych misjonarzy — jezuitów, którzy w pozornie prymitywny świat wierzeń Indian Ameryki Północnej próbują wprowadzić chrześcijański ład wiary. W ogniu bolesnej próby, jaka przechodzi ojciec Laforgue, dokonuje się wewnętrzna przemiana jezuity. Rozdarty między wiarą a zwątpieniem zaczyna rozumieć niedostępny mu dotąd i pogardzany świat Dzikich.
Książka posłużyła za podstawę scenariusza do filmu o tym samym tytule w reżyserii Bruce'a Beresforda (Wożąc panią Daisy).Autorem scenariusza jest sam Brian Moore.

źródło opisu: Wydawnictwo Graffiti, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

sdheadb | 2012-03-18
Przeczytana: 18 marca 2012

Krótka to plus. Można poszerzyć wiedzę o mentalności i zwyczajach Indian Ameryki Północnej.

Agi82 | 2013-10-02
Dorota | 2013-01-10