historyczna
adamats

Trzeci tom trylogii o Krzysztofie Arciszewskim znowu ukazuje bohatera na tle polskim. Oczyszczony z zarzutów, wraca do kraju gdzie może wykorzystać zdobyte na obcej ziemi doświadczenia. Jako generał artylerii bierze udział w wojnie kozackiej, jednak niechęć do nowo mianowanego hetmana Jeremiego Wiśniowieckiego powoduje, że podaje się do dymisji. Ale dzieje Arciszewskiego schodzą w tej książce na plan dalszy. Dramatyczna walka Władysława IV z samowolą i tępotą magnatów, którzy uniemożliwiają podjęcie wielkiej wyprawy przeciwko Turkom a potem pierwszy okres wojny kozacko-polskiej to istotna część "Królestwa pychy". Opisując te same wydarzenia historyczne, podejmuje Rusinek polemikę z obrazem wojny zarysowanym przez Sienkiewicza w "Ogniem i mieczem".

źródło opisu: Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jolka | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Warto poczytać o dziejach dawnej Rzeczypospolitej w dobie magnackiej oligarchii. Mistrzostwo

AnnaDe | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

"Królestwo pychy" kolejny tom opowieści o Krzysztofie Arciszewskim. Bardzo dobra książka, ukazuje prawdziwe oblicze naszej szlachty, tchórzliwe oblicze. Aż przykro czytać o zachowaniu się magnaterii i szlachty w obliczu wroga.
Prywata i wzbogacenie się ponad wszystko, nawet kosztem narażenia ojczyzny. Natomiast pozytywnie są przedstawieni nasi królowie, Władysław IV i Jan Kazimierz. No i główny bohater - bardzo pozytywna postać. Szlachcic, żołnierz walczący bezinteresownie, dla dobra ojczyzny. Dbający o własnych żołnierzy. Szkoda, że takich ludzi było i jest tak mało.
Bardzo, bardzo polecam całą trylogię.

roberto29 | 2018-07-09
Przeczytana: 24 lipca 2018