Lokis
horror
dona

lolipop13 | 2014-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Podobnie jak w "Carmen" ramą narracyjną jest dawna podróż uczonego w egzotyczne kraje, w tym przypadku jest to Litwa. Profesor Wittembach po latach sięga po sporządzony przez siebie w 1866 roku rękopis. Zapiski te dotyczą poznanego na Litwie hrabiego Szemiota. Profesor podjął się kierownictwa i pieczy nad przekładem na ten język Ewangelii Świętego Mateusza. Ojciec wspomnianego hrabiego miał w swej kolekcji rzadkie książki w języku ojczystym i chęć zapoznania się z nimi skłoniła Wittembacha do wizyty w zamku Medintiltas. Narrator, będący obserwatorem z zewnątrz, przygląda się zachowaniu i tradycjom miejscowej ludności. Stara się jak najlepiej poznać kulturę, z którą przyszło mu się zetknąć. Jednocześnie zjednuje sobie sympatię gospodarza.
Ciekawa lektura z zaskakującym zakończeniem. Oprócz odmalowanego kolorytu lokalnego Merimee przedstawia ciekawych bohaterów, żyjących na pograniczu jawy i snu. Warto przeczytać.

| 2013-04-18

Polecam ekranizację w reżyserii Janusza Majewskiego.

Neij | 2015-01-01
Przeczytana: październik 2014