Orlando furioso
klasyka
Galicja

Epos rycerski napisany przez Ludovico Ariosto, ostatecznie w 46 pieśniach, razem 38 736 linijek (najdłuższy epos europejski), pisany w formie rymowanej oktawy (ottava rima) według wzoru abababcc. Po raz pierwszy wydany 1516 w Ferrarze, wersja ostatnia 1532, oprócz tego Pięć pieśni (Cinque canti) pominięte przez poetę, ale wydane pośmiertnie przez jego syna Virginio Ariosto. Polskie...

Po raz pierwszy wydany 1516 w Ferrarze, wersja ostatnia 1532, oprócz tego Pięć pieśni (Cinque canti) pominięte przez poetę, ale wydane pośmiertnie przez jego syna Virginio Ariosto. Polskie tłumaczenie Piotra Kochanowskiego (bratanka poety Jana Kochanowskiego) wydane zostało w połowie (pieśni I-XXV) w 1799, a w całości dopiero w 1905.
Opisuje przygody Orlanda, paladyna króla Franków, Karola, walki z najazdem muzułmańskim oraz nieodwzajemnioną miłość Orlanda do Angeliki, królewny z Orientu. Epos zawiera również wiele rozbudowanych dygresji (szczególnie przygody Rudgera (Ruggiero) i Bradamanty (Bradamante), przodków panującej w Ferrarze rodziny d'Este, patronów poety), wiele elementów fantazji i magii oraz walki dobra ze złem.

źródło opisu: pl.wikipedia.org/wiki/Orland_szalony

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

onika | 2016-09-27
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Klasyka
Przeczytana: wrzesień 2016

Przyznaję, zabierając się za czytanie „Orlanda szalonego” porwałam się z motyką na słońce. Myślałam, że jak dałam radę „Pieśni o Rolandzie”, "Pieśni o Nibelungach” i „Dziejom Tristana i Izoldy”, to i szaleństwu Orlanda sprostam. Koniec końców wyszłam z tego starcia zwycięsko, ale walka momentami była ciężka.

Ariosto stworzył najdłuższy europejski epos rycerski, który na język polski przetłumaczył Piotr Kochanowski (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa - Piotr to bratanek Jana). Jądrem fabuły tego utworu są walki wojsk Karola Wielkiego z muzułmanami. Ale bardziej niż walka z niewiernymi rycerzy obu stron konfliktu zajmują historie miłosne, zupełnie prywatne potyczki i szlajanie się po błędnych szlakach w poszukiwaniu sławy i chwały. Swoich królów bohaterowie wspierają dopiero na wyraźne wezwanie, a i tak ich myśli są albo przy pannach nadobnych, albo przy przeciwnikach, których trzeba zgładzić, by pozyskać wyjątkowego konia lub zaczarowaną zbroję.

W „Orlandzie szalonym” magia jest na...

jasmina | 2012-08-21

Właśnie czymś takim delektowano się dla rozrywki nim zaczęła się kształtować nowożytna powieść w XVIII wieku. Ten romans żyje w zgodzie z regułami swego gatunku. Miłość, zdrada, wojna, dynamiczna akcja i fantastyczne przygody. Polecam, ale też ostrzegam - to nie jest lektura na jednorazowe połknięcie.

MacG | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Piękne damy, dzielni rycerze (płci męskiej i żeńskiej), potężni czarownicy i czarodziejki, niezwykłe stwory, bajeczne krainy, pojedynki, porwania i podstępy.

AMisz | 2011-06-03
Na półkach: Arcydzieła, Przeczytane

Absolutne arcydzieło! Polecam wytrwałym i zaawansowanym czytelnikom.

Misae | 2017-03-02
Konrad | 2016-10-01