Trójka, siódemka, as

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Trojka, semërka, tuz
asnna

"Historia stara jak świat - człowiek zabił człowieka. Od setek i tysięcy lat tacy właśnie Buszujewowie rzucali się z nożami i siekierami na innych ludzi, zmuszając ich do podjęcia broni". W ten sposób obrazuje Tiendriakow ponadczasowy problem literatury: starcie dobra i zła. W opowiadaniu tytułowym pojawienie się wśród prostych uczciwych ludzi hazardzisty, nikczemnego, pozbawionego zasad moralnych, powoduje tragedię. Opowiadanie "Na wybojach" jest obrazem walki o życie człowieka ze znieczulicą, asekuranctwem i oportunizmem urzędników.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.antykwariat-mit.pl/

Alek | 2018-05-09
Na półkach: Zostają, Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2018

Autor dotąd mi nieznany, na okładce stoi, że "pisarz radziecki" - od razu staje mi przed oczami proza propagandowa.
Jednak zaskoczyła mnie ta książka bardzo pozytywnie. Są to dwa opowiadania, toczące się gdzieś na peryferiach, wśród zwyczajnych ludzi i zwyczajnego życia. Pierwsze z nich to historia kierowcy ciężarówki, który po spowodowanym przez siebie wypadku próbuje pomóc jednemu z rannych pasażerów.
Drugie opisuje spokojne życie grupy zajmującej się udrażnianiem rzeki ze spławów drewna, do której dołącza przypadkiem mężczyzna "po wyroku". Powoli zaczyna wciągać innych w hazard (tytułowe "oczko"), ogrywając ich z dorobku, co prowadzi do tragedii.
Oba opowiadania są bardzo plastyczne, jakbym oglądał je na własne oczy. Dużo emocji i mimo niewielkiej ilości tekstu spora głębia postaci. Pozostaje po przeczytaniu pytanie: Co sam byś, czytelniku, zrobił na miejscu bohaterów opowiadań?

ryszpak | 2017-06-18
Przeczytana: 1993 rok