Pan Snów

Tłumaczenie: Robert Reszke
Wydawnictwo: Atlantis
The Dream Master
Panda

Pan Snów to opowieść o tym, jak w człowieku, który zawodowo zajmuje się snami - śni, za innych, kształtuje sny w celach terapeutycznych. Z wolna zaciera się granica między życiem świadomym a snem, jak świadomość powoli się rozpada, rozsadzona szukającymi dla siebie wyjścia strumieniami nieświadomości. Charles Render - bo on im mowa - tytułowy "Pan Snów pada ofiarą, własnego złudzenia, własnego snu: przyzwyczajony do tego, że w świecie własnej imaginacji jest stwórcą i władcą wszystkiego, co mocą fantazji powołuje do życia, podejmuje próbę stworzenia świata dla kogoś drugiego, dla ociemniałej kobiety, skazanej na połowiczne zaledwie doświadczenie rzeczywistości świadomego istnienia. Co gorsza - ulegając wzbierającej w nim "Woli Mocy" usiłuje wykreować ją na "Panią Snów", smutno jest bowiem samemu przeżywać uroki, które daje władza, choćby tylko nad materią tak złudną, jak sen.

jatymyoni | 2015-01-10
Przeczytana: styczeń 2015

Fantastyczna książka. Zamiast interpretować sny, które nie zawsze są zapamiętane w całości, terapeuta wchodzi do snu i przeprowadza swoistą psychodramę. Ma w tym względzie nieograniczone możliwości. Ale czy na pewno, nieograniczone? Wszędzie istnieją jakieś granice. Autor pisze: „ świadome rozumienie i emocjonalna akceptacja nigdy nie zdały się dotyczyć jednej i tej samej rzeczy.” Jest to pułapka, która zna wielu z nas, kiedy rozum mówi jedno, a emocje robią zupełnie co innego. W tą pułapkę wpada też bohater książki, kiedy rozum mówi jedno, a ambicje, emocje, a także gra po przeciwnej stronie doprowadza do czegoś innego. Książka na jeden wieczór i nie sposób się od niej oderwać.

michnar3 | 2013-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Niestety tylko 4. Dlaczego? Książki prawie w ogóle nie rozumiałem. Przeczytałem, bo nie miałem aktualnie nic innego.
Nie polecam tej książki młodzieży, i tak nic nie zrozumiecie!

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1983 rok

Podobało mi się, ale chyba to przeczytać raz jeszcze :-)

Fidel-F2 | 2015-11-20

Świetna pozycja w krańcowo złym tłumaczeniu.

sowidyl | 2016-11-06
Jasio | 2016-02-28