Wariant jednorożca

Wydawnictwo: Rebis
Unicorn Variations
83-7120-265-2
Panda

W opowieściach Rogera Zelaznego jest miejsce na smoki i jednorożce, lecz i na futurystyczne wytwory techniki; na bogów starożytnego Egiptu, ale też na stwory rodem z nocnych koszmarów; Indian Nawaho i psychologię postaci. Jeśli nie boisz się rozegrać partii szachów z mikrosfinksem ani stawić czoło zbuntowanej hordzie inteligentnych i uzbrojonych samochodów - znaczy to, że trzymasz w ręku książkę napisaną specjalnie dla Ciebie.

W zbiorze m.in. Wariant jednorożca (nagroda Hugo) oraz Powrót kata (nagrody Hugo i Nebula).

Spis treści:

• Wariant jednorożca (Unicorn Variation)
• Ostatnia z dzikich (The Last of the Wild Ones)
• Recital (Recital)
• Nagi matador (The Naked Matador)
• Rzeczy, które dostrzegamy tylko kątem oka: Trzy odruchy (The Parts That Are Only Glimpsed: Three Reflexes)
• Blask nad Chandrą (Dismal Light)
• Idź w noc, a gwiazdy niech ci nie towarzyszą (Go Starless in the Night)
• Tylko nie Herold (But Not the Herald)
• Galaktyczny most pomocy (A Hand Across the Galaxy)
• Moc, która przez obwód prąd prowadzi (The Force That Through the Circuit Drives the Current)
• Powrót kata (Home Is the Hangman)
• Ogień i/lub lód (Fire and/or Ice)
• Exeunt omnes (Exeunt Omnes)
• Bardzo dobry rok (A Very Good Year)
• Moja pani z diod (My Lady of the Diodes)
• I potom tylko zbiegł, by wam dać świadectwo (And I Only Am Escaped to Tell Thee)
• Konie Lira (The Horses of Lir)
• Noc o 999 oczach (The Night Has 999 Eyes)
• Anioł, czarny anioł (Angel, Dark Angel)
• Walpurgisnacht (Walpurgisnacht)
• Interes George'a (The George Business)
• Garść parametrów science fiction: Spojrzenie stronnicze (Some Science Fiction Parameters: A Biased View)

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brexxxer | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

Zelazny miał wielki umysł i jego twórczość to pokazuje. Rekomendacje Sapkowskiego doskonale rozumiem.
W zbiorze znajdują się bardzo różnorodne opowiadania, głównie SF lub hybrydy gatunków. Jednorożce, smoki, mówiące auta, bogowie greccy, podróże kosmiczne to tylko część z atrakcji, które ten zbiór oferuje.
Niestety, nie przemówił do mnie. Większość opowiadań, nawet te, które mi się spodobały, uciekło mi z pamięci. Styl pisarza niezbyt mi odpowiada, chociaż chylę czoła przed wyobraźnią.

Maynard | 2012-09-02
Przeczytana: 1998 rok

Najlepszy (moim zdaniem) zbiór opowiadań Zelaznego, eklektycznie łączący wiele podgatunków s-f i fantasy. Zbuntowane samochody, anioły śmierci, potwór z Loch Ness oraz miologiczne zwierzęta to tylko niektórzy z wielobarwnych bohaterów tych zaskakujących opowieści.

Iselor | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Bardzo się zawiodłem na tym zbiorze opowiadań. Większość zamieszczonych tu opowiadań jest po prostu przeciętna, nie zrobiły na mnie wrażenia nawet nagrodzone "Wariant jednorożca" (Hugo) ani "Powrót Kata" (Hugo i Nebula). Może mam po prostu inny gust. Naprawdę zainteresowały mnie tylko opowiadania "Konie Lira" i "Interes George'a". Reszta to przeciętne wg mnie czytadełka. Zbiór tylko dla zdeklarowanych fanów Zelaznego, choć i ja do nich należę.

mwoznicaur | 2010-12-14
Przeczytana: grudzień 2010

skusiłem się za namową kolegi, ale ani styl ani tematyka opowiadań nie przypadły mi specjalnie do gustu

Akira_ko | 2013-05-04
Przeczytana: 03 maja 2013

To mój pierwszy kontakt z Zelaznym, jednak od razu pokochałam jego styl!

PWojwski | 2012-11-09
Przeczytana: 2002 rok

Niezły zbiór ciekawych opowiadań.

annaroza | 2016-09-13
Przeczytana: 1996 rok