Wariant jednorożca

Wydawnictwo: Rebis
Unicorn Variations
83-7120-265-2
Panda

W opowieściach Rogera Zelaznego jest miejsce na smoki i jednorożce, lecz i na futurystyczne wytwory techniki; na bogów starożytnego Egiptu, ale też na stwory rodem z nocnych koszmarów; Indian Nawaho i psychologię postaci. Jeśli nie boisz się rozegrać partii szachów z mikrosfinksem ani stawić czoło zbuntowanej hordzie inteligentnych i uzbrojonych samochodów - znaczy to, że trzymasz w ręku książkę napisaną specjalnie dla Ciebie.

W zbiorze m.in. Wariant jednorożca (nagroda Hugo) oraz Powrót kata (nagrody Hugo i Nebula).

Spis treści:

• Wariant jednorożca (Unicorn Variation)
• Ostatnia z dzikich (The Last of the Wild Ones)
• Recital (Recital)
• Nagi matador (The Naked Matador)
• Rzeczy, które dostrzegamy tylko kątem oka: Trzy odruchy (The Parts That Are Only Glimpsed: Three Reflexes)
• Blask nad Chandrą (Dismal Light)
• Idź w noc, a gwiazdy niech ci nie towarzyszą (Go Starless in the Night)
• Tylko nie Herold (But Not the Herald)
• Galaktyczny most pomocy (A Hand Across the Galaxy)
• Moc, która przez obwód prąd prowadzi (The Force That Through the Circuit Drives the Current)
• Powrót kata (Home Is the Hangman)
• Ogień i/lub lód (Fire and/or Ice)
• Exeunt omnes (Exeunt Omnes)
• Bardzo dobry rok (A Very Good Year)
• Moja pani z diod (My Lady of the Diodes)
• I potom tylko zbiegł, by wam dać świadectwo (And I Only Am Escaped to Tell Thee)
• Konie Lira (The Horses of Lir)
• Noc o 999 oczach (The Night Has 999 Eyes)
• Anioł, czarny anioł (Angel, Dark Angel)
• Walpurgisnacht (Walpurgisnacht)
• Interes George'a (The George Business)
• Garść parametrów science fiction: Spojrzenie stronnicze (Some Science Fiction Parameters: A Biased View)

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Maynard | 2012-09-02
Przeczytana: 1998 rok

Najlepszy (moim zdaniem) zbiór opowiadań Zelaznego, eklektycznie łączący wiele podgatunków s-f i fantasy. Zbuntowane samochody, anioły śmierci, potwór z Loch Ness oraz miologiczne zwierzęta to tylko niektórzy z wielobarwnych bohaterów tych zaskakujących opowieści.

mwoznicaur | 2010-12-14
Przeczytana: grudzień 2010

skusiłem się za namową kolegi, ale ani styl ani tematyka opowiadań nie przypadły mi specjalnie do gustu

Akira_ko | 2013-05-04
Przeczytana: 03 maja 2013

To mój pierwszy kontakt z Zelaznym, jednak od razu pokochałam jego styl!

PWojwski | 2012-11-09
Przeczytana: 2002 rok

Niezły zbiór ciekawych opowiadań.

annaroza | 2016-09-13
Przeczytana: 1996 rok