Słowo las znaczy świat

Okładka książki Słowo las znaczy świat
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: CIA-Books, Fenix Publications Cykl: Ekumena (tom 5) Seria: Science Fiction [CIA-Books] fantasy, science fiction
187 str. 3 godz. 7 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Ekumena (tom 5)
Seria:
Science Fiction [CIA-Books]
Tytuł oryginału:
The Word for World Is Forest
Wydawnictwo:
CIA-Books, Fenix Publications
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
187
Czas czytania
3 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
8390021404
Tłumacz:
Agnieszka Sylwanowicz
Tagi:
powieść amerykańska - 20w.
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
403 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
920
230

Na półkach:

Ursulę K. Le Guin większość z nas kojarzy tylko i wyłącznie ze wspaniałym cyklem o Ziemiomorzu. Nie są to jednak jedyne książki tej amerykańskiej autorki zasługujące na szczególną uwagę. Jedną z nich jest Słowo „las” znaczy świat, powieść sf wydana w 1976 roku. W Polsce wydano ją dopiero w 1991 roku.
Na Słowo „las” znaczy świat natknęłam się zupełnym przypadkiem kilka lat temu. Znałam już książki związane z Archipelagiem, więc z chęcią sięgnęłam po tę opowieść wiedząc, że po Ursuli Le Guin nie można spodziewać się czegoś nudnego.
Nie zawiodłam się. Książka jest napisana przystępnym językiem, obfituje w piękne opisy przyrody, które jednak nie przeważają i nie odstraszają czytelnika, a jedynie ukazują mu wspaniałość świata, który przedstawiła nam autorka.
Historia ta opowiada o braku tolerancji, uczeniu się wzajemnego zrozumienia i szanowania inności.
Jest to książka, po którą warto sięgnąć, nie tylko z uwagi na zagadnienia przez nią poruszane, ale także dlatego, iż jej lektura jest naprawdę przyjemna. Ja sama za pierwszym razem przeczytałam ją od deski do deski z zapartym tchem i za każdym razem, kiedy po nią sięgam, odkrywam coś nowego. Jedynym minusem książki jest jej długość, większość czytelników narzeka, iż jest za krótka.
Miejscem akcji była niewielka planetka o nazwie Athshe, przez ludzi nazwana Nową Tahiti. Większość jej lądu porastał bujny las, w gruncie rzeczy podobny do naszych puszcz. Właśnie owe drzewa przyciągnęły tu Ziemian, którzy zabrali się do eksploatowania zasobów Athshe z zapałem i bez oglądania się na tubylczy, pokojowo nastawiony lud. Istoty te, niskie i porośnięte zielonym futrem humanoidy, zostały zapędzone do niewolniczej pracy i były traktowane w najgorszy możliwy sposób. Ziemianie w krótkim czasie doprowadzili do wyjałowienia jednego z większych lądów planety. Athsheanie, nazywani przez ludzi stworzątkami zdawali się niegroźni, zawsze pogrążeni w stanie podobnym do snu na jawie.
Działo się tak do czasu, gdy jeden z nich poznał znaczenie słowa "morderstwo". Poprowadził on swoich pobratymców do walki o ich świat. Śniący lud, wspaniale przystosowany do warunków na Athshe, zaadaptował się i przejął sposób zachowania się ludzi z Ziemi. Czy uda im się wygrać z ludźmi? Czy Davidson poniesie karę za zbrodnie, które popełnił? Co stanie się z Selverem, który stał się bogiem dla swego ludu?
I co najważniejsze: czy Athsheanie będą umieli przestać zabijać?
Autorka ma lekkie pióro i świetnie operuje słowem, dobrze równoważąc opisy i akcję. Jej teksty zawsze można odbierać jako barwne opowieści o niezwykłych światach oraz jako rozważania dotyczące natury czlowieka. To głębsze dno świetnie wpasowuje się w fantastyczne światy kreowane przez pisarkę i nie nuży.
Polecam gorąco, bo jest to bardzo dobra książka. Uważam, że każdy fan fantastyki powinien zapoznać się z twórczością autorki tej powieści.

(http://dywagacjenadherbata.blogspot.com/2010/12/19-sowo-las-znaczy-swiat-ursula-k.html#more)

Ursulę K. Le Guin większość z nas kojarzy tylko i wyłącznie ze wspaniałym cyklem o Ziemiomorzu. Nie są to jednak jedyne książki tej amerykańskiej autorki zasługujące na szczególną uwagę. Jedną z nich jest Słowo „las” znaczy świat, powieść sf wydana w 1976 roku. W Polsce wydano ją dopiero w 1991 roku.
Na Słowo „las” znaczy świat natknęłam się zupełnym przypadkiem kilka lat...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    524
  • Chcę przeczytać
    268
  • Posiadam
    110
  • Fantastyka
    31
  • Ulubione
    19
  • Science Fiction
    11
  • Chcę w prezencie
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Fantastyka naukowa
    4
  • Ursula K. Le Guin
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Słowo las znaczy świat


Podobne książki

Przeczytaj także