Zaklęty miecz

The Broken Sword
83-7001-453-4
fantasy, Anderson, elfy
Nahya

Zaklęty miecz jest spragniony! Rozszczepia najtęższe żelazo. Śpiewa o rozłupanych czerepach. Gasi pragnienie w strumieniach krwi.

Trwa straszna wojna między Królestwem Elfów a chłodną krainą Trollów, które starły się w najkrwawszej z bitew. I jedyną nadzieją Elfów jest porwany przez nich młodzieniec, Skaflok...

wiejskifilozof | 2015-05-02

rok 1954, rok urodzenia mojej mamy i mojego ojca.I rok jak na półkach poowija się ta książka.
Jedna z najlepszych Fantazy jakie czytałem.Fantazy z najwyżej półki,książki dla fanów i fanek Tolkiena.Bo nie będą zawiedzeni.
Oto mamy tereny Skandynawii i Anglii.Ludzi,trolli,goblinów,elfów.Nordyckich Bogów też.
Trwa walka elfów z trollami.Między nim zwyczajny człowiek Skaflok.
Mnóstwo walk,magii.Sprawia,że książkę szybko się pochłania.
Przy czytaniu tej Fantazy nie ma nudy.
Już od dawna chciałem przeczytać takie dobre Fantazy.

tsantsara | 2017-05-23
Przeczytana: 14 maja 2017

Mimo znamion klasyczności w literaturze fantasy, niewątpliwej żywości wyobraźni autora, okazanej zwłaszcza przy opisach postaci elfów i innych baśniowych istot oraz przestrzeni przez nich zamieszkiwanych, oraz jego znajomości mitologii celtyckiej i germańskiej (co bez wątpienia mógł u Andersona podziwiać Sapkowski), odniosłem wrażenie, że lepiej jest przeczytać tę powieść przed 18ym rokiem życia - później może wydać się nieco naiwna i dydaktyczna. Mimo, że zawiera elementy dramatyczne (nieświadome kazirodztwo), jak w greckiej tragedii antycznej.

A gdzie ów dydaktyzm? Otóż autor, wybierając historyczną epokę - okres średniowiecza i początki wiary chrześcijańskiej gdzieś na terenach duńskich - być może z rozmysłem przedstawia panteon edd i eposów jako zdegenerowaną menażerię bóstw u kresu swego istnienia, a mimo to nie potrafiącą wyrzec się zgubnej wrogości i wzajemnego wyrzynania się: elfy tępią trolle, wszyscy niewolą gobliny i niziołków, a rządzące bóstwa naczelne - Asowie i...

SamNieWieszKto | 2013-07-09

Ponura, osadzona w realiach mitologii nordyckiej opowieść o Skafloku, fatalistyczna i jak legendy Wikingów. Książka przez A. Sapkowskiego umieszczona na 9 miejscu jego kanonu. Przez M. Moorcocka ogłoszona "lepszą niż Władca Pierścieni".

Chciałbym umieć pisać tak, jak Paul Anderson, kreując opowieść jednym słowem, jednym zdaniem, jedną, pełną ekspresji wypowiedzią obrysowując charakter postaci. ("-Nigdy w życiu nie zaznałem trzech rzeczy - pochwalił się kilkunastoletni podówczas Skaflok. - Strachu, klęski i nieszczęśliwej miłości." Czy może być lepszy opis głupiego szczeniaka?). Anderson pisze tak, jak anglosasi pisali, nim nastał trąd Creative Writtingu. Książkę więc czysta się jednym tchem, a mimo mnogości wątków i dramatycznych sytuacji oraz bardzo rozbudowanej treści zaskakuje zwięzłością formy.

książek: 2062
Janusz Szewczyk | 2018-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Starsze
Przeczytana: 14 maja 2018

Średniowieczna alternatywna rzeczywistość z elfami, krasnoludami i starymi nordyckimi bogami powoli ustępującymi pola chrześcijaństwu. Historia rodowej zemsty, podmienionych dzieci, miłości i nienawiści opowiedziana w klasycznym baśniowym stylu. Wszystko toczy się w przewidywalny sposób, bogowie zakulisowo sterują życiem bohaterów a jedynym zaskoczeniem było to, że czytając tę powieść po raz kolejny uświadomiłem sobie jak wiele z motywów i pomysłów opisywanych we współczesnych książkach fantasy jest ściągniętych z wcześniej napisanych utworów. Możemy nazywać je kliszami, ale smutna prawda jest taka, że niedługo ktoś ułoży algorytm generujący fabuły książek fantasy, podobny co do zasady działania do tego jaki dla książek SF zamieścił kiedyś Stanisław Lem na wewnętrznych stronach okładek "Fantastyki i futurologii".

"Zaklęty miecz" po latach stracił sporo ze swego uroku i może razić schematyzmem i brakiem jakichkolwiek zaskoczeń w fabule, ale z czasach gdy ta książka powstała,...

| 2011-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2011

Książka opowiada historię Skafloka ludzkiego dziecka porwanego i adoptowanego przez jara Elfów Imryka. Wychowany w kulturze elfickiej wyrasta na mężnego wojownika, jednakże w Krainie Czarów nic niepozostawione jest własnemu losowi. Wychowankowi Imryka przyjdzie zmierzyć się z własną przeszłością, odkupić błędy przybranego ojca oraz przeżyć nieszczęśliwą miłość. W powieści dużą rolę odgrywa tytułowy zaklęty miecz, który stanowi niezwyciężoną broń w dzierżącej nim dłoni. Jednakże miecz ten może stać się też przekleństwem dla tego, kto nim włada. Autor zgrabnie wplótł losy Elfów oraz ich wrogów Trollów w kulturę skandynawską. Miejsca oraz postacie z mitologii skandynawskiej stanowią nieodzowne tło w świecie „Zaklętego Miecza” Poula Andersona.

Robevil | 2014-12-24

Gdzieś pośród głębokiej skandynawskiej nocy szaleją bogowie a walkirie z chichotem przemierzają przestworza aby bohaterów zabrać do walhali.
Tak wygląda świat skandynawskiego człowieka, a jak widzi ten sam świat elf lub trol, tudzież jotun czy as.
Piękna historia fantasy, doskonale wkomponowana w zestaw nordyckich wierzeń, wielka miłość, pogrążająca bohatera w morzu rozpaczy zgodnie z konwencją prawdziwej sagi bądź edy.
Dla wszystkich tych , którzy nigdy nie poznali elfa innego od tolkienowskiego oraz dla tych, którym norny nie dały sposobności przeczytania ładnej sagi.
Zdecydowanie na plus.

surykatek86 Mazur | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Mity wikinskie,olbrzymy ,trolle,elfy ,wojna pomiedzy trollami i elfami o władanie Brytanią .Zdrady brutalne opisy walk.Całkiem mroczna książka polecam.

Pani-Sokolnik | 2015-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Mroczne lata wczesnego średniowiecza. Stara wiara w bogów, bóstwa i wszelkie magiczne, nieśmiertelne istoty jest w odwrocie gdy nadchodzi nowa wiara w Białego Chrystusa, która ma wszystko zmienić.
To historia a raczej saga o Skaflok ludzkim wychowanku elfów i Walgardzie odmieńcu, który zajął jego miejsce w ludzkim świecie. Tak jak w skandynawskich sagach krew leje się gęsto, magiczne stworzenia (tu elfy i trolle) toczą ze sobą wojnę, w którą wtrącają się bogowie i mamy w końcu magiczny artefakt, który przeważy losy wojny, i doprowadzi do tragicznego końca.
Klasyka fantasy - literacko tak jak sama opowieść jest szorstka. Bohaterowie sam tu narzędziami, aby popychać akcje do przodu i raczej symbolami niż postaciami z krwi i kości. Pomimo tych mankamentów książkę czyta się szybko i przyjemnie. To zapewne z powodu jej formy, która przypomina stare legendy, na których zostaliśmy wychowani. Oczarowuje nas mroczny i brutalny świat Krainy Czarów a wyobraźnie porusza wartka akcja....

kapplakk | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

Książka powstała w latach 50., więc nie będę się zbytnio czepiał, ale wobec jej banalności warto wspomnieć, że w tamtych czasach Poul Anderson pisał lepsze S-F niż fantasy.
ps. książka znalazła się w kanonie Sapkowskiego. Nie wiem jakim pisarzem jest Sapkowski, bo nie przeczytałem póki co żadnej z jego książek, po raz kolejny przekonałem się jednak, że jest marnym krytykiem i więcej nie będę sugerował się jego rekomendacjami.

ElGregoro | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Nie porwała mnie. Wolałbym bardziej przeczytać dzieje Tyrfinga, jak służył i zabijał tych, którzy go dzierżyli.