Widmowy Jack

Jack of Shadows
83-8520-208-0
powieść amerykańska
Drzewko

Jestem Widmowy Jack. Władca Strażnicy Cieni, złodziej, który skrada się w ciszy i półmroku. Zostałem ścięty w Igles i ponownie powstałem z Otchłani Łajna w Glywe. Wypiłem krew wampirzycy i pożarłem kamień. To ja złamałem Przymierze, fałszując imię w Czerwonej Księdze Łokci. To ja byłem więźniem klejnotu. Raz już wystrychnąłem na dudka Władcę Wielkiego Gniewu. Powrócę jeszcze, aby się na nim zemścić. Jestem wrogiem moich wrogów.

Zagór | 2014-08-31
Przeczytana: sierpień 2014

W literaturze fantasy coraz popularniejsze stają się kreacje bohaterów jako tricksterów - sprytnych oszustów działających na przekór ustalonym normom i porządkowi, często przy tym kradnąc, kłamiąc i strojąc sobie żarty. Sztandarowymi przykładami są choćby mitologiczni Loki, Hermes, czy afrykański Anansi, wykorzystywani coraz chętniej przez różnych autorów jako gotowy materiał na błyskotliwe postacie. Mało kto już jednak pamięta, że jednym z pierwszych takich bohaterów w fantastyce był Widmowy Jack, żywa legenda, pomniejsza potęga i utrapienie wszystkich władców Ciemnej Strony. Fabułę i głównego bohatera w skrócie najlepiej opisuje cytat zamieszczony również z tyłu książki:

"Jestem Widmowy Jack. Władca Strażnicy Cieni, złodziej, który skrada się w ciszy i półmroku. Zostałem ścięty w Igles i ponownie powstałem z Otchłani Łajna w Glywe. Wypiłem krew wampirzycy i pożarłem kamień. To ja złamałem Przymierze, fałszując imię w Czerwonej Księdze Łokci. To ja byłem więźniem klejnotu. Raz...

ryszpak | 2014-02-23
Przeczytana: 06 lipca 1992

Bardzo dobra książka. Kupiłem nad morzem, mimo odstręczającej okładki (ale takie to były czasy - rzadko treść książki korelowała z okładką) i pochłonąłem przez kilka godzin. Widmowy Jack, złodziej odrzucony przez wszystkich, budzi się w Otchłani Łajna. Nielubiany przez nikogo, potrafi zaprzyjaźnić się tylko z przykutym do skały Aniołem Jutrzenki...Szkoda, że autor nie pokusił się o ciąg dalszy.

A Widmowy Jack został po dziś dzień jednym z mych ulubionych bohaterów.

Marcin | 2012-10-25

Fajna, bardzo krótka powieść. Trochę przypomina mi cykl "Prywatny Detektyw Garret". Szkoda, że autor nie pokusił się o wydłużenie powieści. Jest tak ciekawie zarysowany świat, że szkoda go zamykać w jednej książce.
Zdecydowanie polecam.

MatiOti | 2015-01-28
Przeczytana: styczeń 2015

Świat dzieli się na dwie strony - Ciemną na zachodzie i Jasną na wschodzie. Mieszkańcy Jasnej wierzą w naukę, mieszkańcy Ciemnej wierzą w magię. Gdzieś pomiędzy nimi rozciąga się Kraina Zmierzchu, a w niej wznosi się Strażnica Cieni, której nikt nigdy nie widział. Niejeden natomiast widział i słyszał o jej mieszkańcu i gospodarzu: Widmowym Jacku - przebiegłym złodzieju, który ponoć zawsze słyszy swoje imię, gdy jest wymawiane w cieniu.

"Widmowy Jack" jest książką niebanalną i nietuzinkową - główna postać jest wszak jednym z praojców i archetypów wszystkich późniejszych złodziejaszków, cwaniaków i tricksterów. Ale jest to także postać dramatyczna i postawiona przed trudnymi wyborami, a żeby nie było łatwo - mieszkańcy Ciemnej Strony nie mają duszy, ale mają za to wiele żyć do dyspozycji - co czyni relacje pomiędzy nimi znacznie bardziej skomplikowanymi.

Na kartach powieści dzieje się bardzo dużo, pomysły Zelazny'ego na postaci, relacje pomiędzy nimi, fabułę, konstrukcję świata...

Robert Rychel | 2012-10-03

Uwielbiam prozę Zelaznego. I tu mógłbym poprzestać, ale tego nie zrobię. Cykl "Amber", "Pan światła", "Maska Lokiego" to są fantastyczne dzieła, łączące motywy jak barman tworzący genialnego drinka :) Tamte książki są znacznie dłuższe, budujące klimat. Natomiast "Widmowy Jack" to takie dłuższe opowiadanie, ale za to jakie! Autor świetnie prowadzi nas w postrzeganiu Jacka jako bohatera - od archetypu Hermesa/boskiego złodzieja poprzez niesłusznie skazanego do potwora w ludzkiej/nieludzkiej skórze. Ścięty i wysłany do Glyve wraca, aby pomścić się na swych prześladowcach. Po drodze okazuje się, że nie jest taki bezbronny - radzi sobie z wampirzycą i żywym kamieniem - pułapką. Uwięziony, knuje swój plan ucieczki - plan, który prowadzi do... i tak już za dużo odkryłem. Fantastyczne jest połączenie świata magii i świata naszego - motyw znany choćby z "Pana światła" czy "Donnerjacka". Ale i tak najważniejszy pozostaje sam główny bohater, niezrozumiany, traktowany z pogardą i strachem,...

Doobrochoczy | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Książka pomimo swojej niewielkiej objętości, warta jest przeczytania chociażby dla swojego zakończenia, które zaskakuje pomimo pewnych symptomów które zwiastowały fabularny obrót sprawy. Postać Jacka od początku może wzbudzić sympatię jeśli ktoś preferuje bohaterów nie nie do końca poszlakowanej opinii. Wszystko okraszone błyskotliwymi dialogami i pewną dozą humoru. Dzięki temu książka pomimo swoich 203 stron potrafi zamknąć w świecie który jest w niej opisany.

Wojciech | 2014-01-11
Przeczytana: 06 maja 2012

Roger Zelazny - mistrzowskie pióro!
Widmowy Jack - świetna pozycja lekka, pełna humoru z ciekawym zakończeniem.
Czytałem kilka razy.

DagmaraF | 2012-09-15

Genialna, wciągająca książka. Zelazny wspiął się na wyżyny. Niesamowita fabuła, niezwykłe zakończenie- polecam!

Skoorses | 2015-10-20

8.5