Teoria Gai

Cykl: Człowiek (tom 3)
Wydawnictwo: Sonia Draga
La Theorie Gaia
Ag2S

Trójka naukowców, którym przypadło zadanie skontrolowania sekretnych badań prowadzonych przez podejrzanych naukowców. Duszna atmosfera wysokich partii Pirenejów, wilgotna, niepokojąca aura panująca na polinezyjskiej wyspie, strach, trwoga, przerażenie. Wyobraź sobie, że wysłannicy Komisji Europejskiej usilnie proszą o twoją pomoc, aby rozwiązać bardzo pilny... i ściśle tajny problem. Wyobraź...

Wyobraź sobie, że wysłannicy Komisji Europejskiej usilnie proszą o twoją pomoc, aby rozwiązać bardzo pilny... i ściśle tajny problem. Wyobraź sobie, że twoja żona zostaje wysłana na jakąś wyspę na końcu świata, wraz z zupełnie obcym człowiekiem, i że całkowicie tracisz z nimi kontakt. Wyobraź sobie, że utkwiłeś odcięty przez straszną burzę na szczycie góry, w towarzystwie tajemniczych naukowców. Wyobraź sobie, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat liczba seryjnych morderców wzrosła dziesięciokrotnie. Wyobraź sobie, że wszystkie te wydarzenia mają związek z ludzką przemocą. Ciągle jeszcze się nie boisz? A powinieneś...

Reckless Bastard | 2013-10-29
Przeczytana: 23 października 2013

7/10 – BARDZO DOBRA

Pewnego dnia małżeństwo naukowców Peter i Emma DeVonck dostaje od Komisji Europejskiej tajne i niezwykle ważne zadanie, którego powodzenie może wpłynąć na dalsze losy świata. Pomimo otaczającej zlecenie aury tajemnicy i narastających z tego powodu wątpliwości oboje zgadzają się je przyjąć. Aby wypełnić zadanie małżeństwo zmuszone jest się rozdzielić – Emma trafia na małą tropikalną wyspę w Archipelagu Markizów, natomiast Peter swoją część zlecenia ma wykonać w bazie znajdującej się na pokrytym śniegiem szczycie góry Pic du Midi. Uczeni mają wcielić się w role konsultantów, a ich misja ma mieć charakter czysto rozpoznawczy i przebiegać pod okiem wysłanników Komisji Europejskiej. W takich warunkach nie może im przecież grozić nic złego, żadne z nich nie zdaje sobie jednak sprawy jak bardzo się mylą.

„Teoria Gai” to po „Tajemnicy chaosu” oraz „Drapieżcach” trzecia odsłona „Le Cycle de l'homme” (cykl o człowieku) i według mnie jest to zdecydowanie najlepsza...

Jenah | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

"Instynkt drapieżcy jedynie drzemał w człowieku. Zdarzały mu się szczyty aktywności, chwile przebudzenia, odkąd jednak staliśmy się ludźmi cywilizowanymi, instynkt ten nigdy nie był całkowicie czynny. Wkrótce to się zmieni. Trwająca od kilkudziesięciu lat (...) gwałtowna fala przemocy i wzrastająca w szybkim tempie liczba seryjnych morderców pozwalają sądzić, że nasz najbardziej podły instynkt znajduje się na dobrej drodze, by wyjść ze stanu hibernacji. I jak wszystko co śpi zbyt długo, jest wygłodzony, potężny".

Peter i Emma DeVonck tworzą od lat bardzo udane małżeństwo. Ponadto łączy ich fakt, że oboje są naukowcami. Pewnego dnia dostają propozycję nie do odrzucenia. Kiedy dzwoni do nich członek Komisji Europejskiej, zgadzają się wziąć udział w bardzo ważnej i tajnej misji. Problem w tym, że nie wiedzą zupełnie dokąd mają się udać i jakie mają zadanie do wykonania. Ciekawość jednak zwycięża. Już na lotnisku Petera ogarniają wątpliwości, czuje się zaniepokojony faktem, że...

słoneczko | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Coraz bardziej lubię czytać książki Chattama.
Za każdym razem jestem mile zaskoczony ich poziomem oraz ciekawą fabułą.
Tym razem też się nie zawiodłem.
Książka z pogranicza thrillera i horroru.
Plusy:
- tajemnicze laboratoria i eksperymenty naukowe w nich przeprowadzane;
- umiejscowienie akcji w dwóch różnych świetnie opisanych miejscach świata;
- świetna fabuła z zagadkami do rozwiązania;
- dynamiczna akcja, trzymająca w napięciu do końca;
- pokazanie człowieka z jego wszystkimi wadami i ograniczeniami;
- wizja upadku cywilizacji, spowodowana „genem zbrodni”.
Rządy naszych państw zrobią wszystko, aby usunąć ślady swoich szemranych interesów i doświadczeń w imię „bezpieczeństwa narodowego”. Nawet kosztem życia wielu niewinnych ludzi.
Minusem jest trochę za dużo naukowych wywodów (szczególnie socjologicznych), dla zwykłego człowieka niezrozumiałych, przez co czasami akcja traci na dynamice.
Pomimo tego czyta się świetnie.
„Człowiek człowiekowi wilkiem”.
Polecam.

J_Xavier_B | 2013-11-03
Przeczytana: grudzień 2011

Z niniejszą książką miałem identyczną sytuację jak w przypadku poprzednio czytanych "Drapieżców" tegoż samego autora - czyli przeczytanie na dwa razy ;).

Chattam jest o tyle specyficznym pisarzem, że potrafi zbudować świetne napięcie, ale w środku utworu lubuje się też rozwlekać, wręcz spowalniać akcję i kierować jej tory na naukowe dywagacje ;). Dlatego też w połowie lektury odłożyłem ją do chwilowej poczekalni, w międzyczasie sięgnąłem po dwie inne książki, by z nowym zapałem powrócić do powieści Francuza :).

Rzeczony thriller Maxime'a Chattama wyróżnia się z pewnością niesamowitymi miejscami akcji - dwa tajemnicze ośrodki badawcze, jeden na pirenejskim szczycie, drugi na jednej z wysp Polinezji Francuskiej, hen na krańcach Oceanii :). W tych dwóch punktach rozgrywa się równolegle niezwykle ciekawa, owiana niesamowitością i grozą akcja. Kolejne strony utworu obnażają mrożący krew w żyłach eksperyment naukowy, który wymknął się spod kontroli i któremu musi podołać garstka osób,...

marypoppins | 2013-08-11
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

roje naukowców Peter i Emma De Vonck i brat Emmy Ben zostają poproszeni przez przedstawicieli Unii Europejskiej o wykonanie pewnego tajnego zadania. Dowcip polega na tym, ze żadne z nich nie wie o co tak naprawdę chodzi. Jednak instynkt naukowca i ciekawość bierze górę nad cichymi podszeptami rozsądku. Z resztą kto by nie ufał wysoko postawionemu urzędnikowi UE ?
Dopiero na pokładzie samolotu Peter i Ben dowiadują się, że lecą do stacji badawczej na szczycie Pirenejów, a Emma udaje się na tajemnicza wyspę Fatu Hiva.Dlaczego ich rozdzielono tego nikt nie wie. Peter bardzo zaniepokojony o żonę nawet nie podejrzewa, że będzie po prostu umierał ze strachu o Emmę.
Trafiła ona na wyspę pełną bestii w ludzkiej skórze, całkowicie odcięta od świata, gdzie na dodatek nie wiadomo kto kim jest naprawdę.
Peter ze szwagrem powoli odkrywają, że stacja badawcza to tak naprawdę tajne laboratorium, w którym przeprowadza się eksperymenty genetyczne najbardziej groźnych mordercach, jakich nosiła...

Zabawki_Anneke | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pomysł autor miał nawet niezły - a w każdym razie wystarczający na solidny thriller, ale wykonanie już niestety kuleje. I nie wiem, czy winić za to bardziej francuskiego pisarza, czy może tłumacza. Znaczy, dziełem Chattama są niewątpliwie papierowe postaci bez cienia oryginalności czy głębi, czyste klisze wyjęte z filmów klasy B - jest więc pani naukowiec, koniecznie piękna, koniecznie dzielna, i koniecznie najlepsza w swojej dziedzinie, a przy tym radząca sobie z przeciwnościami losu jak Sara Connor (takie porównanie pada w książce, serio). I jest jej mąż, który... w sumie nie wiem, co który, bo to postać idealnie nijaka. W każdym razie też jest dzielny, inteligentny i najlepszy w swojej dziedzinie, a jeśli nie jest piękny, to przynajmniej przystojny. I bardzo kocha swoją żonę - miła cecha, szkoda że autor nie potrafił tej małżeńskiej miłości opisać tak, żebym choć trochę się przejęła. Autorowi też zawdzięczamy liczne "niespodziewane" zwroty akcji, wiecie, ktoś już-już Ma...

Ania | 2012-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

Pierwsze spotkanie z tym autorem i daje książka dużo do myślenia o przyszłości.Patrząc na dzisiejszy świat zmienia się nie tylko pod względem ekonomicznym, politycznym, czy komputerowym ale również po nas samych- LUDZIACH. Kiedyś ludzie chodzili do siebie bez "zapowiadania się" wcześniej tylko przyszło się "na kawę" i miło spędzało czas,sąsiad sąsiada odwiedzał żeby razem pogadać "po sąsiedzku", bez żadnych pośpiechu, gonitwy, egoizmu, zazdrości. W dzisiejszych czasach już tak niestety nie ma (chociaż są wyjątki ale już bardzo mało). Czytając książkę człowiek naprawdę zastanawia się czy rzeczywiście będzie taki świat jak w "Teorii gai"?- OBY NIE! Książka na prawdę warta polecenia!!

nellanna | 2011-09-01
Przeczytana: 01 września 2011

Idee, stworzone przez naukowców, dla potrzeb fikcyjnej,(mam nadzieję! sic!)treści brzmią dość przekonująco i prowokacyjnie. Sporo czasu zastanawiałam się nad nimi, już po przeczytaniu... Można się zapoznać, jest nad czym dumać i może rzeczywiście nasze dzieci wyrastają nam na okropnych egoistów? Poza tym Chattam mnie jakoś nie zaskoczył, jak zawsze akcja wciąga i są bohaterzy do polubienia, ale ... muszę przystopować z tym autorem, bo jego ścieżki są coraz bardziej znane, choć niewątpliwie kręte. Z całym szacunkiem dla pracy i uroku pisarza- tym razem daje trzy gwiazdki, ale i tak WARTO!

ilowena | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Kiedy człowiek staje się dla samego siebie zagrożeniem.
Jak zwykle świetnie się czyta, a nawet połyka się wręcz te potworoności jednym drżącym wdechem.

Ksawery Szaniawski | 2012-01-19
Przeczytana: wrzesień 2011

Przeczytałem, zapomniałem, i tyle. Nudnawe i momentami głupawe, mimo dobrego pomysłu, który został źle zrealizowany.