Pasażer

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Wydawnictwo: Albatros
Le passager
dasio72

"Pasażer Jean-Christophe Grangé’a to dramatyczna, pełna niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o ucieczkach psychicznych, wywołanych trudnymi do zaakceptowania wydarzeniami, którym towarzyszy całkowita amnezja. Bohater, François Kubiela, szanowany, ceniony psychiatra i naukowiec, interesujący się bliźniakami i chorymi na amnezję, praktykujący w paryskiej klinice, po traumatycznym przeżyciu tworzy sobie nową osobowość, staje się „pasażerem bez bagażu”. Jego kolejne wcielenia to: Nono, czyli Arnaud Chaplain – fałszerz dokumentów, elegant, bawidamek z Paryża; Narcyz – szalony malarz, którego dziwaczne autoportrety cieszą się wielkim uznaniem znawców sztuki; Victor Janusz - bezdomny, kloszard z Marsylii i wreszcie Mathias Freire – lekarz psychiatra, pracujący w szpitalu dla psychicznie chorych w Bordeaux. Narcyz, Janusz i Freire są wmieszani w zabójstwa bezdomnych, inspirowane mitologią grecką. Anaïs Chatelet, kapitan policji z Bordeaux, która prowadzi śledztwo w sprawie tych zabójstw, nazywa ofiary umownie Minotaurem, Ikarem i Uranosem, bo sceneria zabójstw wskazuje na mity o tych właśnie postaciach. Chaplain i Kubiela mają coś wspólnego ze zniknięciem kilku kobiet ogłaszających się w sieci na portalu randkowym. Mathias Freire, od którego zaczyna się cała opowieść, z przerażeniem stwierdza, że jest Victorem Januszem, podejrzanym o zabójstwo Minotaura. Postanawia odnaleźć prawdziwego mordercę, a zarazem odnaleźć własną, prawdziwą osobowość. Po starciu ze ścigającymi go z niewiadomego powodu zabójcami dostaje się do szpitala i tam dowiaduje się, że ma w okolicy nosa wszczepiony implant. Freire nie wie, kto, kiedy i w jakim celu dokonał na nim tej operacji. Ucieka ze szpitala. Kontynuuje swoje prywatne dochodzenie. Przez cały czas musi uciekać przed zabójcami i policją. "

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: www.albatros.com

czytamcałyczas | 2016-03-12

Książka troszkę,mnie przerażała.Bo,gruba i jeszcze nie największe literki.Ale okazało się,że nie było czego się bać.Bo,to wciągający thriller był.
Mamy tu z człowiekiem,który ma zaniki pamięci.
Nie wiem,gdzie ostatnio był.Co robił.
A i pojawia się wiele morderstw.
Są one stylizowane na mity greckie,czyli tego nie czytałem jeszcze w thrillerze.

Ciekawa postać,była też policjantka.Która sama miała poważane kłopoty.
Dużo akcji toczy się wśród kloszardów.
Przekonujemy się,że wcale nie byli oni zbyt mili i uprzejmi.

Pasażer,miał jednak pewną wadę.Mimo,że ma interesującą fabułę.To w wielu miejscach mnie zmęczył.
Mimo,to książka podobała mi się.

Pola | 2016-03-16
Przeczytana: marzec 2016

J. CH. Grange to autor cechujący się nieprawdopodobną wyobraźnią, i trzymający poziom w każdej powieści. Pisałam to już we wcześniejszej recenzji, ale pragnę podkreślić raz jeszcze, że dla mnie w porównaniu z Cobenem, Grange wypada o wiele lepiej.
„Pasażer” to thriller psychologiczny o zawiłej intrydze. To bezpretensjonalna i trzymająca w napięciu do samego końca lektura z dramatyczną fabułą.
Autor w sposób genialny ukazuje głównego bohatera i rozwija jego osobowość.
Mimo 720 stron czyta się bardzo szybko, zakończenie zaskakuje choć zarazem pozostawia pewien niedosyt.
Bardzo polecam.

emindflow | 2013-05-02
Przeczytana: 02 maja 2013

Jean-Christophe Grange znałem dotąd tylko z filmowej wersji "Purpurowych rzek". Po "Pasażera" sięgałem z lekką obawą (głównie ze względu na objętość) i były takie momenty na początku, kiedy miałem chęć odłożyć tę książkę na lepszy czas. Jednak po kilkudziesięciu stronach wsiąkłem bez reszty i nie byłem w stanie oderwać się od lektury do samego końca. Chylę czoła przed autorem, bo trzeba być nie lada mistrzem, żeby na ponad siedmiuset stronach utrzymać tak niesamowite tempo i napięcie, które nie spada nawet na moment. Fabuła książki obraca się wokół medycznych eksperymentów na mózgu oraz ich przerażających skutków i łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy thrillera, kryminału i powieści sensacyjnej. Całość jest rewelacyjna! Gorąco polecam.

Thadeus | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

Książka wybitna. Pierwszy raz miałem do czynienia z tworem tak pełnym zwrotów akcji. Mimo znacznej ilości stron fabuła nie nuży, a raczej bardziej skłania Czytelnika do zagłębienia się w nią. Polecam gorąco w te jesienne dni :)

Tomek | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 26 marca 2013

Wnikając w świat stworzony w najnowszym thrillerze Jeana-Christophe Grange, czułem się jakbym został zamknięty w pomieszczeniu, w którym rozrzucono puzzle, składające się z tysięcy elementów, zaś osoba odpowiedzialna za całkowicie przypadkowe ich rozmieszczenie, wykonała swoją pracę z niezwykłą starannością. Podróżując całkowicie po omacku razem z bohaterem, starałem się poznać tajemnice skrywane w jego psychice oraz poznać sekret związany z zabójstwami dokonywanymi i inspirowanymi mitologią grecką. Kiedy wydawało mi się, że jestem bliski rozwiązania wszelkich sekretów skrywanych w fabule powieści, okazywało się, że muszę wyruszać na kolejny etap eksploracji pomieszczenia, gdzie schowane są brakujące części łamigłówki. Zdarzało się także, że na poczynania bohatera patrzyłem z lekkim przymrużeniem oka, ale wcale nie wpłynęło to ujemnie na moją pozytywną opinię o tej powieści. Częściej jednak byłem pod wrażeniem ogromnej pomysłowości i kunsztu literackiego autora, powodujących takie...

Anna | 2018-04-26
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Nie dokończyłam. Poddałam się w 1/3.

Nie podejmuję się oceny tej książki, bo mało gwiazdek by ja skrzywdziło, a na dużo gwiazdek najwyraźniej nie zasłuzyła, skoro nie dałam rady dokończyć.

Porzuciłam ją, bo:
1. jest za długa - ziewałam z nudów
2. choroby psychiczne jakoś mnie nie pociagają
3. opisy życia kloszardów z brudem, syfem, chorobami, patologią psuły mi dobry nastrój.
4. a kloszard z chorobą psychiczną to już za dużo na moje skołatane nerwy.
Ale to wszystko moje subiektywne odczucia. Inni mogą tę książkę uznać za arcydzieło.

Katarzyna | 2015-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Kolejna niesamowita powieść tego autora z jaką miałam przyjemność się zetknąć. Na ponad 700 stronach Grange udowadnia nam, że nie ma na świecie nic pewnego i nawet podstawowe rzeczy w które wierzymy mogą okazać się oszustwem, za którym stoi nasz własny mózg. Od początku książki mamy do czynienia z wszechobecną atmosferą samotności i szaleństwa, które z każdą stroną coraz bardziej wchłania bohaterów i czytelnika. Ten niepokojący świat autor zaludnia równie nietuzinkowymi bohaterami. Kanwą powieści są zmagania tytułowego pasażera, który stając do walki z całym światem i własną psychiką wyrusza w trudną podróż, której celem jest odkrycie prawdy i własnej tożsamości. Równie interesujące są poczynania pani detektyw, która też jest postacią pogmatwaną i prowadzi śledztwo w sposób mocno niekonwencjonalny, pokonując piętrzące się na każdym kroku trudności. Działania bohaterów wydają się być chaotyczne i momentami mocno podkoloryzowane, wręcz nierealne, ale dzięki temu Grange uzyskał...

extramagic | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Na ksiazke natrafilem przypadkowo i musze przyznac, ze mnie zafascynowala. Jedna z lepszych jakie ostatnio czytalem. Fascynyjaca historia eksperymentu medycznego, ktory rozbija zycie glownego bohatera i dzieli je na kilka odrebnych egzystencji. Ma zaniki pamieci, nie wie kim byl wczesniej, jak mial na imie i co robil. W chwili przebudzenia postanawia dowiedziec sie kim jest na prawde. Zaczyna sie jego brawurowa wyprawa w glab swojej przeszlosci. Autor w perfekcyjny sposob laczy powiesc sensacyjna z psychologiczna. Ksiazka jest napisana barwnym jezykiem i perfekcyjnie skonstruowana. Z penoscia siegne po inne ksiazki tego autora.

książek: 1997

Dobra, wciągająca i pełna zaskakujących wątków książka... książkę można porównać do układania puzzli, czytając układa się poszczególne elementy w jedną zaskakującą całość... Gorąco polecam... warto przeczytać!!!

Meszuge | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Na terenie warsztatów, należących do dworca kolejowego w Bordeaux, w kanale naprawczym, znaleziono zwłoki młodego narkomana, kloszarda, z łbem byka nałożonym na głowę. Chłopak zmarł z powodu przedawkowania podejrzanie czystej heroiny. W pobliżu zatrzymany został mężczyzna zdradzający objawy całkowitej amnezji; trzymał klucz nastawny i książkę telefoniczną, ubrudzone krwią Chorym zajął się w szpitalu psychiatra, Mathias Freire. Śledztwo w sprawie zabójstwa kloszarda prowadzi młodziutka kapitan policji Anaïs Chatelet.

Anaïs i psychiatra zaczynają mieć się ku sobie – jak to określała moja babcia – jednak sprawy komplikują się, gdy okazuje się, że lekarz sam ma problemy psychiczne, że jest człowiekiem o wielu tożsamościach.

Mnożą się morderstwa nawiązujące do mitologii. Mathias Freire orientuje się, że ma wszczepiony w nos implant, a poza tym jest podejrzanym o zabójstwo Victorem Januszem (wcześniej fałszerzem, Arnaudem Chaplain, szalonym artystą, ale też naukowcem o nazwisku...