Pasażer

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Wydawnictwo: Albatros
Le passager
dasio72

"Pasażer Jean-Christophe Grangé’a to dramatyczna, pełna niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o ucieczkach psychicznych, wywołanych trudnymi do zaakceptowania wydarzeniami, którym towarzyszy całkowita amnezja. Bohater, François Kubiela, szanowany, ceniony psychiatra i naukowiec, interesujący się bliźniakami i chorymi na amnezję, praktykujący w paryskiej klinice, po traumatycznym przeżyciu tworzy sobie nową osobowość, staje się „pasażerem bez bagażu”. Jego kolejne wcielenia to: Nono, czyli Arnaud Chaplain – fałszerz dokumentów, elegant, bawidamek z Paryża; Narcyz – szalony malarz, którego dziwaczne autoportrety cieszą się wielkim uznaniem znawców sztuki; Victor Janusz - bezdomny, kloszard z Marsylii i wreszcie Mathias Freire – lekarz psychiatra, pracujący w szpitalu dla psychicznie chorych w Bordeaux. Narcyz, Janusz i Freire są wmieszani w zabójstwa bezdomnych, inspirowane mitologią grecką. Anaïs Chatelet, kapitan policji z Bordeaux, która prowadzi śledztwo w sprawie tych zabójstw, nazywa ofiary umownie Minotaurem, Ikarem i Uranosem, bo sceneria zabójstw wskazuje na mity o tych właśnie postaciach. Chaplain i Kubiela mają coś wspólnego ze zniknięciem kilku kobiet ogłaszających się w sieci na portalu randkowym. Mathias Freire, od którego zaczyna się cała opowieść, z przerażeniem stwierdza, że jest Victorem Januszem, podejrzanym o zabójstwo Minotaura. Postanawia odnaleźć prawdziwego mordercę, a zarazem odnaleźć własną, prawdziwą osobowość. Po starciu ze ścigającymi go z niewiadomego powodu zabójcami dostaje się do szpitala i tam dowiaduje się, że ma w okolicy nosa wszczepiony implant. Freire nie wie, kto, kiedy i w jakim celu dokonał na nim tej operacji. Ucieka ze szpitala. Kontynuuje swoje prywatne dochodzenie. Przez cały czas musi uciekać przed zabójcami i policją. "

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: www.albatros.com

wiejskifilozof | 2016-03-12

Książka troszkę,mnie przerażała.Bo,gruba i jeszcze nie największe literki.Ale okazało się,że nie było czego się bać.Bo,to wciągający thriller był.
Mamy tu z człowiekiem,który ma zaniki pamięci.
Nie wiem,gdzie ostatnio był.Co robił.
A i pojawia się wiele morderstw.
Są one stylizowane na mity greckie,czyli tego nie czytałem jeszcze w thrillerze.

Ciekawa postać,była też policjantka.Która sama miała poważane kłopoty.
Dużo akcji toczy się wśród kloszardów.
Przekonujemy się,że wcale nie byli oni zbyt mili i uprzejmi.

Pasażer,miał jednak pewną wadę.Mimo,że ma interesującą fabułę.To w wielu miejscach mnie zmęczył.
Mimo,to książka podobała mi się.

Pola | 2016-03-16
Przeczytana: marzec 2016

J. CH. Grange to autor cechujący się nieprawdopodobną wyobraźnią, i trzymający poziom w każdej powieści. Pisałam to już we wcześniejszej recenzji, ale pragnę podkreślić raz jeszcze, że dla mnie w porównaniu z Cobenem, Grange wypada o wiele lepiej.
„Pasażer” to thriller psychologiczny o zawiłej intrydze. To bezpretensjonalna i trzymająca w napięciu do samego końca lektura z dramatyczną fabułą.
Autor w sposób genialny ukazuje głównego bohatera i rozwija jego osobowość.
Mimo 720 stron czyta się bardzo szybko, zakończenie zaskakuje choć zarazem pozostawia pewien niedosyt.
Bardzo polecam.

emindflow | 2013-05-02
Przeczytana: 02 maja 2013

Jean-Christophe Grange znałem dotąd tylko z filmowej wersji "Purpurowych rzek". Po "Pasażera" sięgałem z lekką obawą (głównie ze względu na objętość) i były takie momenty na początku, kiedy miałem chęć odłożyć tę książkę na lepszy czas. Jednak po kilkudziesięciu stronach wsiąkłem bez reszty i nie byłem w stanie oderwać się od lektury do samego końca. Chylę czoła przed autorem, bo trzeba być nie lada mistrzem, żeby na ponad siedmiuset stronach utrzymać tak niesamowite tempo i napięcie, które nie spada nawet na moment. Fabuła książki obraca się wokół medycznych eksperymentów na mózgu oraz ich przerażających skutków i łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy thrillera, kryminału i powieści sensacyjnej. Całość jest rewelacyjna! Gorąco polecam.

Tomek | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 26 marca 2013

Wnikając w świat stworzony w najnowszym thrillerze Jeana-Christophe Grange, czułem się jakbym został zamknięty w pomieszczeniu, w którym rozrzucono puzzle, składające się z tysięcy elementów, zaś osoba odpowiedzialna za całkowicie przypadkowe ich rozmieszczenie, wykonała swoją pracę z niezwykłą starannością. Podróżując całkowicie po omacku razem z bohaterem, starałem się poznać tajemnice skrywane w jego psychice oraz poznać sekret związany z zabójstwami dokonywanymi i inspirowanymi mitologią grecką. Kiedy wydawało mi się, że jestem bliski rozwiązania wszelkich sekretów skrywanych w fabule powieści, okazywało się, że muszę wyruszać na kolejny etap eksploracji pomieszczenia, gdzie schowane są brakujące części łamigłówki. Zdarzało się także, że na poczynania bohatera patrzyłem z lekkim przymrużeniem oka, ale wcale nie wpłynęło to ujemnie na moją pozytywną opinię o tej powieści. Częściej jednak byłem pod wrażeniem ogromnej pomysłowości i kunsztu literackiego autora, powodujących takie...

Anna | 2018-04-26
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Nie dokończyłam. Poddałam się w 1/3.

Nie podejmuję się oceny tej książki, bo mało gwiazdek by ja skrzywdziło, a na dużo gwiazdek najwyraźniej nie zasłuzyła, skoro nie dałam rady dokończyć.

Porzuciłam ją, bo:
1. jest za długa - ziewałam z nudów
2. choroby psychiczne jakoś mnie nie pociagają
3. opisy życia kloszardów z brudem, syfem, chorobami, patologią psuły mi dobry nastrój.
4. a kloszard z chorobą psychiczną to już za dużo na moje skołatane nerwy.
Ale to wszystko moje subiektywne odczucia. Inni mogą tę książkę uznać za arcydzieło.

Katarzyna | 2015-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Kolejna niesamowita powieść tego autora z jaką miałam przyjemność się zetknąć. Na ponad 700 stronach Grange udowadnia nam, że nie ma na świecie nic pewnego i nawet podstawowe rzeczy w które wierzymy mogą okazać się oszustwem, za którym stoi nasz własny mózg. Od początku książki mamy do czynienia z wszechobecną atmosferą samotności i szaleństwa, które z każdą stroną coraz bardziej wchłania bohaterów i czytelnika. Ten niepokojący świat autor zaludnia równie nietuzinkowymi bohaterami. Kanwą powieści są zmagania tytułowego pasażera, który stając do walki z całym światem i własną psychiką wyrusza w trudną podróż, której celem jest odkrycie prawdy i własnej tożsamości. Równie interesujące są poczynania pani detektyw, która też jest postacią pogmatwaną i prowadzi śledztwo w sposób mocno niekonwencjonalny, pokonując piętrzące się na każdym kroku trudności. Działania bohaterów wydają się być chaotyczne i momentami mocno podkoloryzowane, wręcz nierealne, ale dzięki temu Grange uzyskał...

extramagic | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Na ksiazke natrafilem przypadkowo i musze przyznac, ze mnie zafascynowala. Jedna z lepszych jakie ostatnio czytalem. Fascynyjaca historia eksperymentu medycznego, ktory rozbija zycie glownego bohatera i dzieli je na kilka odrebnych egzystencji. Ma zaniki pamieci, nie wie kim byl wczesniej, jak mial na imie i co robil. W chwili przebudzenia postanawia dowiedziec sie kim jest na prawde. Zaczyna sie jego brawurowa wyprawa w glab swojej przeszlosci. Autor w perfekcyjny sposob laczy powiesc sensacyjna z psychologiczna. Ksiazka jest napisana barwnym jezykiem i perfekcyjnie skonstruowana. Z penoscia siegne po inne ksiazki tego autora.

książek: 1937

Dobra, wciągająca i pełna zaskakujących wątków książka... książkę można porównać do układania puzzli, czytając układa się poszczególne elementy w jedną zaskakującą całość... Gorąco polecam... warto przeczytać!!!

Meszuge | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Na terenie warsztatów, należących do dworca kolejowego w Bordeaux, w kanale naprawczym, znaleziono zwłoki młodego narkomana, kloszarda, z łbem byka nałożonym na głowę. Chłopak zmarł z powodu przedawkowania podejrzanie czystej heroiny. W pobliżu zatrzymany został mężczyzna zdradzający objawy całkowitej amnezji; trzymał klucz nastawny i książkę telefoniczną, ubrudzone krwią Chorym zajął się w szpitalu psychiatra, Mathias Freire. Śledztwo w sprawie zabójstwa kloszarda prowadzi młodziutka kapitan policji Anaïs Chatelet.

Anaïs i psychiatra zaczynają mieć się ku sobie – jak to określała moja babcia – jednak sprawy komplikują się, gdy okazuje się, że lekarz sam ma problemy psychiczne, że jest człowiekiem o wielu tożsamościach.

Mnożą się morderstwa nawiązujące do mitologii. Mathias Freire orientuje się, że ma wszczepiony w nos implant, a poza tym jest podejrzanym o zabójstwo Victorem Januszem (wcześniej fałszerzem, Arnaudem Chaplain, szalonym artystą, ale też naukowcem o nazwisku...

SeVIIen | 2015-09-29
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Pasażer bez bagażu

,,Ludzkość nie jest wizerunkiem Boga, lecz oszustwem demona."
J.C Grange

Grange nie bez powodu jest uważany za europejskiego odpowiednika Harlana Cobena. Francuz również, potrafi stworzyć zawiłą intrygę i pod koniec sprowadzić ją do prostego równania.

Pasażer jest tego doskonałym przykładem. Autor bierze na tapetę takie wyzwania dzisiejszej psychiatrii jak amnezja czy dysocjacja osobowości (lepiej znana pod terminem rozdwojenie jaźni). Później obnaża konszachty potężnych korporacji. Powieść-kundel, znajdziemy w niej morderstwa z mitologicznymi odwołaniami i rządowymi spiskami w tle. Zwrotów akcji rodem z Mission Impossible również nie zabraknie, mimo iż to jest jedno ze słabszych ogniw pióra zjadacza żabich udek. Efekciarskie ucieczki przed policją może i są miłą odskocznią od zbierania dowodów, ale są przy tym naciągane jak gumka od majtek.

Mimo kilku przywar Pasażer nadal jest wciągającą lekturą. Chociaż mam wrażenie, że autor niekiedy dał się za...