Gry wojenne. Patton, Monty i Rommel

Patton, Montgomery, Rommel: Masters of War
978-83-240-1484-2
Patton, Monty, Rommel
Dorota_1988

Zaskakująca biografia porównawcza trzech najwybitniejszych dowódców drugiej wojny światowej. Podczas drugiej wojny światowej armie amerykańska, brytyjska i niemiecka wydały po jednym dowódcy wojsk lądowych, z których każdy wybijał się spośród pozostałych najwyższych rangą oficerów w swojej nacji. George Patton, Bernard Montgomery i Erwin Rommel odnosili efektowne zwycięstwa i nie mniej...

Podczas drugiej wojny światowej armie amerykańska, brytyjska i niemiecka wydały po jednym dowódcy wojsk lądowych, z których każdy wybijał się spośród pozostałych najwyższych rangą oficerów w swojej nacji. George Patton, Bernard Montgomery i Erwin Rommel odnosili efektowne zwycięstwa i nie mniej spektakularne porażki. Cieszyli się wielkim autorytetem wśród swych żołnierzy oraz opinią najwybitniejszych strategów.
W toczących się między nimi bitwach w Afryce Północnej, na Sycylii, we Włoszech i w Normandii udział brały setki tysięcy żołnierzy. Jednak każde z tych starć było także bezpośrednim pojedynkiem umiejętności i ambicji dowódców.
Terry Brighton po raz pierwszy w literaturze wprowadza wszystkich trzech generałów na jeden ring. Pozwala im na trójstronną wymianę ciosów i wykazanie się militarnym geniuszem. Pokazując ich ludzkie słabości i wrzucając w wir politycznych wydarzeń, kreśli relacje łączące dwóch arcywrogów: Rommla i Monty’ego, oraz współzawodnictwo między tym ostatnim a Pattonem.

anek7 | 2011-04-18
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Terry Brighton to brytyjski historyk wojskowości, który zaistniał na polskim rynku wydawniczym w 2006 roku książką „Szarża lekkiej brygady”. W bieżącym roku do rąk czytelników zainteresowanych historią trafiła jego kolejna praca pt. „Gry wojenne: Patton, Monty i Rommel”. Książkę wydała krakowska oficyna „Znak literanova” mająca w planach całą serię poświęconą najważniejszym momentom II wojny światowej i ludziom, którzy je współtworzyli.

Bohaterami swojego opracowania uczynił autor trzech wybitnych dowódców walczących po obu stronach konfliktu. Śledzimy losy Niemca Joachima Rommla, Anglika Bernarda Montgomery’ego i Amerykanina Georga Pattona od chwili urodzenia (wszyscy trzej przyszli na świat w listopadzie i byli zodiakalnymi skorpionami) poprzez dzieciństwo, lata szkolne, udział w I wojnie światowej, rozwój kariery wojskowej w okresie XX-lecia międzywojennego aż do najważniejszego okresu w ich życiu – II wojny światowej. I tu objawia się wojskowy geniusz każdego z nich. Rommel to...

Autor na 376 str. rozprawia się z 3-ema największymi, a przynajmniej najbardziej znanymi generałami II wojny światowej tj. Rommlem, Montym i Pattonem. Książka ciekawa ze względu na swój układ, gdyż omawia życiorysy tych trzech generałów równocześnie. Autor przeskakując między bohaterami nie pozwala czytelnikowi się znudzić. Dodatkowo na plus lekkie pióro Brightona. Wydanie bardzo fajne, książka w twardej oprawie i szyta. Wspólnie z Autorem podróżujemy przez fronty I wojny światowej na której bohaterowie książki wykazali się odwagą i zostali ranni. Później wkarczamy z impetem do Francji w 1940 roku wraz z 7 DPanc Rommla, a następnie akcja przenosi się do Afryki. Tutaj do dwójki Rommel i Monty dołącza Patton. Poznajemy El-Alamein, rozpaczliwe walki Rommla z przeważającymi wojskami Aliantów, a następnie mamy Sycylię, gdzie uwaga Autora koncentruje się już do samego końca książki na rywalizacji Montyego z Pattonem. Rywalizacji brytyjsko-amerykańskiej w wyścigu, którego celem jest...

Jacek | 2012-11-18

Wokół Pattona, Montgomerego i Rommla narosło bardzo wiele różnych mitów i legend, czyniąc z nich jakieś enigmatyczne postaci doby II Wojny Światowej. Dużą część ich osiągnięć, działań czy nawet cech charakteru, albo się wyolbrzymia, albo o nich nie pisze. Tym większą wartość ma książka Terrego Brightona, który odmitologizowuje sylwetki generałów, pokazując nie tylko ich talent taktyczny i błyskotliwe zwycięstwa, ale obnażając też ich słabości, wybujałe ego, pychę i błędy, które kosztowały życie tysiące żołnierzy. A ponieważ robi to w sposób niezwykle ciekawy i pasjonujący, czerpiąc z bardzo wielu wartościowych źródeł (w tym bardzo często cytuje osobiste dzienniki czy listy naszych trzech bohaterów) dostajemy do rąk rewelacyjną lekturę.

Jeżeli znudziły ci się już suche i nudnawe opracowania historyczne, gdzie narracja sprowadzona jest do wyliczenia kolejnych chronologicznych dat, to sięgnij po tę książkę, na pewno się nie zawiedziesz.

Ocena końcowa: mocne 8,5/10! - czyli coś...

bibliofilka | 2011-04-17
Przeczytana: 22 marca 2011

"Gry wojenne" opowiadają historię trzech nadzwyczajnych osobowości, a zarazem dowódców o kluczowym znaczeniu dla wysiłków wojennych Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. O przebiegu i wyniku wojny decydowały wybuchy pasji w ich wzajemnych relacjach oraz błyskotliwe popisy bitew pancernych. Książka zaczyna się cytatami odnoszącymi się do opisywanych bohaterów. Zostały one bardzo dobrze dobrane – świetnie wprowadzają w klimat panujący w dalszych częściach tekstu. Pozycja podzielona jest na trzy części, których końce wyznaczają główne fazy wojny. Pierwsza kończy się na zwycięskim dla Niemców Blitzkriegu na zachodzie, druga dotyczy kampanii afrykańskiej i włoskiej, a trzecia – okresu od lądowania aliantów w Normandii do końca wojny.

Począwszy od krótkiej historii młodości poznajemy karierę każdego z bohaterów, a według autora to waśnie pierwsze wojenne doświadczenia miały wpływ na późniejsze poczynania generałów. Terry Brighton ukazuje różnice i podobieństwa jakie...

Usul | 2011-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Bardzo dobra książka ukazująca wzajemne animozje największych dowódców II Wojny Światowej. Każdy z nich stosował inny sposób dowodzenia i inne spojrzenie na sposób prowadzenia wojny. Mimo że podobni charakterami, ich podejście do prowadzenia działań wojennych różniły się znacząco, tak jak i wyniki.

Panio | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

*Zastrzeżenie: obok starożytności, głównie historii Rzymu, okres II wojny światowej to mój ulubiony okres historyczny do eksplorowania.

Fragment przemówienia generała George'a Smith Pattona Jr. do żołnierzy 3. Armii przed D-Day, na przełomie maja i czerwca 1944 r. : "Nie chcę słyszeć żadnych meldunków w rodzaju 'Trzymam pozycję'. Nacieramy bez przerwy i trzymać możemy co najwyżej wroga, za jaja. Kopniemy go w dupę, chwycimy za jaja, wykręcimy je i przypieprzymy mu tak, że się zesra. Nasz plan operacji: nacierać i jeszcze raz nacierać. Przejdziemy przez kraj wroga jak gówno przez rurę."
O sobie samym: "Jestem zadziornym, walecznym, swarliwym draniem i jestem z tego dumny".

Reasumując i parafrazując pewnego polskiego prozaika: "Patton wielkim generałem był".*

Książka opowiada o życiu i karierach trzech największych i zarazem najsłynniejszych dowódcach II wojny światowej - generałów, marszałków i feldmarszałków armii pancernych, zatem tych, które dawały największe pole do popisu...

Krzysztof_g | 2016-08-01
Na półkach: Przeczytane, Historia

Ciekawa książka napisana w stylu "biografii równoległych". Książka raczej dla miłośników historii - mamy tu trochę elementów z życia prywatnego Rommla, Monty'ego i Pattona, ale wszystko to podane w kontekście ich kariery wojskowej. Faktograficznie na pewno nie będzie to jakieś novum dla czytelników książek historycznych, ale dopełnienie tych faktów rysem psychologicznym głównych bohaterów ma istotne znaczenie dla zrozumienia tych faktów. Na pewno warto przeczytać, książka dostępna również w Google books więc można sobie coś przeczytać np. przez zakupem wersji papierowej ;)

| 2013-05-20
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Na największą uwagę w tej książce zasługuje aneks do drugiej części, czyli przemowa George'a Pattona do żołnierzy w przeddzień lądowania w Normandii. Powstała ona na podstawie wspomnień żołnierzy, którzy mieli okazję słuchać motywacyjnej mowy amerykańskiego dowódcy.

Alex | 2011-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Temat drugiej wojny światowej jest brany na warsztat przez wielu autorów. Jednak wielu nie wychodzi poza stereotypy lub powiela to co zostało już napisane w przeszłości. Biografie ówczesnych dowódców to książki liczone w setkach tytułów. Czy można jeszcze napisać coś co wcześniej nie byłoby przytoczone? Czego nie pokazano w filmach dokumentalnych bądź na dużym ekranie? Czy można odkryć jakąś "sensację" i zaskoczyć odbiorcę? Okazuje się, że można interesująco przedstawić ludzi, od których zależało losy II wojny światowej i to nie tych zapomnianych, ale tych ciągle pamiętanych. Może nie trzeba szukać rewelacji, ubarwień tylko wystarczy spojrzeć z innej perspektywy na bohaterów tamtych lat by dać czytelnikowi ciekawą i wciągającą lekturę

"Gry wojenne" to portret trzech generałów – Montgomery`iego, Pattona, Rommla, kolejność nazwisk przypadkowa, bo każdy nich odegrał najważniejszą rolę życia w okresie 1939-1945. Nawet ponad sześćdziesiąt lat po zakończonych walkach ich nazwiska nadal...

GAME_MAN | 2015-10-28

Genialna książka. Autor perfekcyjnie skupia sie na trzech tytułowych postaciach juz od I wojny światowej opisujac niebywałymi szczegółami ich strategiczne posuniecia, przmyślenia, poglądy, przytacza wypowiedzi... Odnosi sie wrażenie, że towarzyszył wszystkim trzem jednocześnie podczas wojny i planowania każdego kolejnego kroku w walce o każde kolejne miasto, most czy wzgórze.