Bitwy polskiego września

Znak
2009-01-01
1989-01-01
historia Polska II wojna światowa kampania wrześniowa bitwy wojny

Ogromna kopalnia informacji, źródeł czy relacji. Nie jest to książka lekka w lekturze, ale niezwykle przydatna, gdy po prostu ktoś szuka wiadomości na temat nawet jakichś małych starć z 1939. Za to autorowi chwała. Szkoda, że temat walk z czerwonymi został pominięty, no ale wiadomo, w czasach, kiedy autor to pisał, inaczej się nie dało.

Szczerze?
Książka jest bardzo gruba, starcza na dłuższe czytanie i dobra do popijania kawki...
Tak na poważnie, spodziewałem się rzetelnych i ciekawych informacji. Przeczytałem do połowy i odechciało mi się czytać do końca. Dlaczego?
Ponieważ zawiera bardzo mało informacji o jednej bitwie. Brakuje więcej informacji o Westerplatte, Bzurze, Wiźnie, itd.
Szanuję autora, bo sam był żołnierzem w czasie wojny obronnej w 1939 roku, ale ta książka nie jest wart do uzupełniania wiedzy historycznej.
Ciężko jest cokolwiek zapamiętać z tej książki, zbyt dużo dywizji np. 20. Dywizja Pancerna, 6. Dywizja Piechoty i to się powtarza w kółko.

Szczerze?
Szanuję autora, bo...

Książka jest bardzo ciekawa. Opowiada o wrześniu 1939 roku, o tych wydarzeniach, które miały miejsce na terenie naszej Ojczyzny. Autor w trafny sposób wybiera i opisuje wydarzenia z bitw oraz atmosferę, jaka miała miejsce w sztabach.
Ukazana zostaje postać doskonałego dowódcy gen. Kutrzeby oraz równie marnego dowódcy jakim okazał się marszałek Rydz-Śmigły. Można prześledzić to dzień po dniu.
Przeczytałem w jednej z poniższych opinii, że książka jest nuda i trudna. Zgadzam się tylko z tym, że książka może być trudna. Aby po nią sięgnąć trzeba mieć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu historii i wydarzeń tamtego okresu, jak również w terminologii wojskowości. Przede wszystkim jednak uważam, że powinny ją przeczytać i brać do ręki te osoby, które tym się interesują. Dla osoby niezorientowanej rzeczywiście powyższa lektura może stać się nuda.

Nie sięgam często po książki historyczne, ale uznałam, że warto poznawać też inne gatunki i warto dowiadywać się nowych rzeczy, także tych o II wojnie światowej. Chociaż nie interesuję się jakoś bardzo tym tematem to jednak chciałam trochę poszerzyć swoją wiedzę, poczytać o wojnie, o tym jak to wszystko wyglądało. Ta książka pozwala nam na szczegółowe poznanie polskich bitew września.

1 września 1939 roku III Rzesza zaatakowała Polskę, co doprowadziło do wybuchu II wojny światowej. Polska nie zgodziła się na żadne kompromisy i nie uległa groźbom Hitlera. Zaczęła się okrutna wojna.
"Bitwy polskiego września" to książka, która że szczegółami opisuje pierwszy okres II wojny światowej, jej walki i losy dowódców i żołnierzy. Jest ona również hołdem złożonym przez autora "żołnierzom września".

Już na samym początku muszę wspomnieć o tym, że nie jest to łatwa lektura. Autor ze szczegółami opisuje chronologicznie wojenne zmagania, skupia się na dokładnym przedstawieniu nam każdej bitwy stoczonej w kampanii wrześniowej. Nie zapomina o opisaniu również polskiej armii, ich stanowisk i położenia. Jest tutaj dużo nazwisk i stopni wojskowych, dużo przypisów, które czasem są naprawdę długie. Wszystko to sprawia, że lektura jest bardziej wymagająca, trzeba poświęcić jej trochę czasu. Czasami książka mi się dłużyła, ale były też takie rozdziały, które naprawdę mnie zainteresowały. Widać,
że autor włożył w tę pozycję dużo pracy, bo jest to książka dopracowana i szczegółowa, ale mnie czasem ta drobiazgowość trochę przytłaczała. Może dlatego, że dopiero zaczynam czytać takie publikacje. Myślę, że książka jest nie tylko dla pasjonatów takiej tematyki. Dzięki niej można spojrzeć na wszystko dokładniej, można przeczytać o znanych nam wydarzeniach, ale również dowiedzieć się czegoś nowego.

Autor był oficerem wojska polskiego, historykiem i pisarzem. Był dowódcą baterii armii "Pomorze", brał udział w walkach. Podczas pisania tej książki wzorował się nie tylko na doświadczeniach żołnierzy, ale także na wielu innych źródłach, dzięki czemu możemy poznać szczegółowy przebieg bitew września oraz działania militarne. W lepszym zrozumieniu całej tej wojskowej tematyki pomagają nam liczne mapy zamieszczone w książce oraz beletryzowane fragmenty i autentyczne cytaty.

Moim zdaniem to ważna i warta poznania książka opisująca wydarzenia, które zmieniły losy polskiego narodu. Przedstawia nam nie tylko całościowe opisy walk, ale pokazuje nam również odwagę i bohaterstwo polskich żołnierzy. Został tutaj również poruszony wątek Anglii i Francji, ich niezaangażowanie się w kampanię wrześniową. Autor dzieli się również swymi wnioskami, prezentuje wspomnienia walczących żołnierzy oraz różne błędy polityczne. Na końcu książki można znaleźć posłowie autora, szczegółowy skład wojsk i ich jednostek, słowniczek ze skrótami, indeks nazwisk i stanowisk oraz indeks nazw geograficznych. Nie żałuję, że przeczytałam tę książkę, bo chociaż były rozdziały, które mi się dłużyły to jednak całość oceniam pozytywnie. Myślę, że warto bardziej zagłębić się w temat II wojny światowej, że warto przeczytać o bohaterskiej postawie polskich wojsk, poznać kampanię wrześniową i jej bitwy.

"Bitwy polskiego września" to książka szczegółowo opisująca ważne wydarzenia rozgrywające się w Polsce. To obraz walk w kampanii wrześniowej, opowieść o losach żołnierzy. Pozycja ta ma prawie 900 stron, nie czyta się jej lekko, ale myślę, że osoby zainteresowane tematem II wojny światowej powinny być z niej zadowolone.

''Straszne to były chwile dla narodu polskiego, Wydawało się, że wyrzekł się nas świat i ludzie. Jednak mimo rozgoryczenia i rozpaczy żołnierz trzymał nadal nieugięcie bagnet w swych dłoniach i był niezawodnym narzędziem w ręku zdeterminowanych dowódców. Bez zmrużenia oka wykonywał najtrudniejsze zadania, bez szemrania spełniał wszystkie rozkazy - z wyjątkiem jednego: złożenia broni!''

Dzieło dedykowane ludziom z co najmniej podstawowa znajomością tematu. Wiele wątków i szczególowych opisów wpływa na poziom trudności lektury. Wartość książki podnoszą opisy przebiegu walk, które są momentami niezwykle emocjonalnymi relacjami walczących żołnierzy.

Ksiazka bardzo ciezka, mialem kilkakrotne odczucie, ze sam sie do niej zmuszam gdyz chce przeczytac cala "czarna serie ZNAK'u". Autor nieustannie opisuje, która brygada, dywizja czy pułk dowodzony przez płk, gen, czy kpt zaatakował w takim miesicie czy wsi w połaczeniu z taka brygada, dywizja czy pułk dowodzony przez płk, gen, czy kpt ...itd itd. Jest to bardzo dokladny opis dzialan bojowych za co plus, bo zebranie tych faktów i polaczenie w calosc bylo z pewnoscia pracochlonne, ale brakowalo mi tutaj opisu zycia codziennego żołnierzy, co jedli i doslownie w jakich warunkach funkcjonowali, fragmentów listów itp. czego nie brakuje w ksiazkach Beevor'a, co dodaje ksiazkom wiekszego napiecia, wciaga czytelnika w akcje, tworzy jakas dokladniesza fabułe, a nie czytanie strategiczno-statystyczne. Z mojej opinii jezeli zebranie takich tresci bylo w tym przypadku niemozliwe to moze ta ksiazka nie pasuje do tej serii, moge sie mylic, bo poki co czytalem tylko Beevor'a.

Książkę kupiłem na wyprzedaży w Matrasie. Sięgnąłem po nią by dowiedzieć się jeszcze więcej na temat kampanii wrześniowej. Zaczyna się nieźle, ale z każdym kolejnym rozdziałem rozczarowuje. Doceniam ogromny wkład i ogrom pracy autora w stworzenie tej pozycji, ale (poza pewnymi momentami które są ciekawe) książka ta przytłacza ogromną ilością zbędnych informacji i w większości jest po prostu nudna. Mimo że ciężko się ją czyta dotrwałem do końca i udało mi się ją "zmęczyć", a jest bardzo gruba - prawie 1000 stron, napisana drobnym drukiem i bez zdjęć. Podsumowując - nie polecam osobom które szukają porywającej lektury i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książkami o tej tematyce.

książka zdecydowanie dla pasjonatów 2 WŚ - bardzo szczegółowe opisy wydarzeń, są też "dialogi" dodające książce lekkości - choć chyba uważałbym z ich bezkrytycznym przyjmowaniem ... trochę błędów merytorycznych, ale książka ma już swoje lata. doskonała "baza" przed zagłębieniem się w poszczególne bitwy i potyczki Polskiego Września

Bardzo, bardzo szczegółowe opracowanie na temat polskiego września. W natłoku informacji na temat poszczególnych jednostek, ich dowódców i miejsc, w których toczono walki, uwagę zwraca jednak jeden "drobiazg". Książka traktuje niemal wyłącznie o bojach z Niemcami i prawie zupełnie pomija fakt, że od 17 września udział w agresji na Polskę brał również Związek Radziecki. Taki "detal". Niestety, można to jednak zrozumieć, bo Zawilski pisał swoje monumentalne dzieło w czasach słusznie minionych. O pewnych rzeczach zwyczajnie się wtedy nie mówiło.

2011wydanie2.jest trochę nudna,i napisana za ogólnie.sporo tekstu typu:2pp zaatakował wioskę x,7pp bronił wioski y......

• II wojna światowa
  • Historyczne