Marsz Czarnych Diabłów. Odyseja Dywizji Pancernej generała Maczka

Wydawnictwo: Rebis
837301893X
historyczna

Marsz Czarnych Diabłów. Odyseja Dywizji Pancernej generała Maczka to doskonała monografia jednego z najsłynniejszych polskich oddziałów biorących udział w drugiej wojny światowej. Evan McGilvray opisuje rodowód tej formacji, jej powstawanie na obczyźnie, nieuchronne uwikłanie w politykę i chlubny szlak bojowy w okupowanej Europie poczynając od Normandii, przez Belgię i Holandię, a kończąc na niemieckim Wilhelmshaven. 1. Dywizja duma Polaków walczących u boku aliantów, wartość polityczna sama w sobie i nadzieja na odzyskanie godności i suwerenności odniosła gorzkie zwycięstwo. Na oczach żołnierzy Stanisława Maczka, ofiar wielkiej polityki, Polska, która miała odzyskać niepodległość, ponownie znalazła się pod okupacją.

Witold Lisek | 2014-01-11
Na półkach: Chcę przeczytać, Wojna

czaja | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Książka troszkę wybiórcza, aczkolwiek warto ją przeczytać.
Tym bardziej, że jest to pozycja nie tylko dla miłośników historii.

adamats | 2010-07-09
Przeczytana: styczeń 2009

Żołnierze Maczka zasłużyli na swój przydomek już w 1939 r. Tak nazwali ich żołnierze Wehrmachtu, którzy mieli wątpliwą przyjemność spotkać się z nimi w Kampanii Wrześniowej. Spośród innych wyróżniali się charakterystycznymi czarnymi skórzanymi kurtkami, doskonałym zgraniem i żelazną dyscypliną. Od Jordanowa do Falaise - książka przynosi świetny opis losów niepokonanych w boju pancernych dowodzonych przez jednego z najlepszych polskich dowódców. A czym się to wszystko skończyło? Zakaz udziału w defiladzie zwycięstwa i Generał polewający piwo w jakimś londyńskim pubie... Ot, typowe polskie losy

żabot | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

Praktycznie mógłbym wkleić tutaj recenzję OldSmokeOfDooma. Praca McGilvraya to przykład tego, jak można zniechęcić do poznawania historii i tego jak nie powinno się takich książek pisać. Owszem, cieszę się z każdej książki zachodnich autorów, którzy przybliżają historię Polski w krajach, gdzie o Polsce niewiele wiadomo a zwłaszcza niewiele wiadomo o czynie zbrojnym w II wojnie światowej. Tylko po co to wszystko tłumaczyć i wydawać u nas? Książka poraża suchością i nudą. Czyta się niczym zeznanie podatkowe i księgi rachunkowe. Zaczyna się od nudnego - dla praktycznie każdego Polaka - wstępu, przedstawiającego, jak to byliśmy pod zaborami, powstawaliśmy i powstawaliśmy nie mogąc powstać etc. Ja rozumiem, że to dla mało oblatanego w naszej historii Amerykanina czy Brytyjczyka, ale bez przesady. Robienie wstępu o zaborach przy temacie drugowojennym to przegięcie. Nie obywa się też bez zaskakującego błędu. Zaskakującego też z powodu braku korekty czy przypisu od redakcji. Oto autor...

Roman Dłużniewski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Stanisław Maczek. Generał. Wielka postać polskiej sztuki wojennej, a ciągle jakby w cieniu, zapomniana. Zabrano mu polskie obywatelstwo. Przeczytać koniecznie!!!

Grażyna | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

LukasMacer | 2014-05-07
Przeczytana: 01 maja 2014

Wypada zacząć od tego, że tytuł wprowadza czytelnika w błąd, ponieważ książka jest przede wszystkim o 10. Pułku Strzelców Konnych, jednostce która wchodziła w skład 1. Dywizji. Inne pododdziały zostały potraktowane po macoszemu i są wspominane w razie potrzeby. Autor opiera się w dużej mierze na wspomnieniach określonych członków z 1. Dywizji, których to znał osobiście lub utrzymywał kontakt listowny. To czyni książkę ciekawszą, lecz niestety (co bardzo mnie zabolało) treściwszy i ciekawszy (sic!) opis walk na słynnym wzgórzu 262 znalazłem na Wikipedii. Książka mocno cierpi na brak map, w wielu wypadkach autor bywa mocno stronniczy, bądź okazuje braki w wiedzy, na szczęście dla czytelnika sytuacje ratuje swoimi przypisami tłumacz Jarosław Kotarski za co należą mu się wielkie brawa.
Do plusów książki zaliczyłbym polskie tłumaczenia pana J. Kotarskiego, zdjęcia oraz bibliografię, która umożliwia nam na uzupełnienie wiedzy jeśli zaciekawiły nas losy członków tytułowych Czarnych Diabłów.

OldSmokeOfDoom | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Temat wybitnie ciekawy, ale jednocześnie książka wybitnie nudna. Autor operuje suchymi faktami, przedstawia bitwę po bitwie (analizując ważniejsze z nich), datę za datą, zdarzenie za zdarzeniem. Nie ma pomysłu na zainteresowanie czytelnika. Ciężko przebrnąć przez opisy potyczek, gdy nie mamy map. Wówczas analiza taktyki, ustawień może podobać się tylko szczególnie zainteresowanym. A to jest cała esencja tej książki. Dla tych, którzy wiedzą już trochę o Maczku i jego wojskach pozycja może okazać się warta uwagi - można dobrze prześledzić szlak bojowy, strategie itp. Przeciętny fan historii nie uzna raczej tej lektury za dobrą. Nie polecam też tym, którzy dopiero chcą poznać historię "czarnych diabłów" - na początek poszukałbym innych tytułów.

Fidel-F2 | 2015-11-20

Monografia tytułowego oddziału. Autor mieszkał po sąsiedzku z jednym z czołgistów Pierwszej Pancernej. Z licznych rozmów z nim wyniósł nie tylko masę informacji ale też duży szacunek do polskiego żołnierza. Do nielicznych wad książki można zaliczyć brak szczegółowych mapek przy drobiazgowym, czasem godzina po godzinie, przedstawieniu działań niektórych oddziałów, w efekcie czego dostajemy długaśną listę działań i miejscowości w których miały one miejsce co po kilku stronach staje się nużące i niewiele z tego zapada w pamięci.

TurboBonkers | 2014-04-08

Książka zawiera kilka ciekawych anegdot z przeprawy 1 Dywizji Pancernej przez Europę oraz sporo interesujących zdjęć. Sam opis działań przez autora nie oddaje w pełni zasług jakie nasi pancerniacy oddali aliantom w walce o wolność głównie przez brak jakichkolwiek szkiców i map poglądowych opisywanych walk (Zaledwie 2 mapy ukazujące ilość pokonanych kilometrów i wiosek przez dywizję). Skutkuje to tym iż dopiero podsumowanie strat poniesionych i zadanych znajdujących się na końcu każdego rozdziału daje jako taki pogląd na sprawę.

Książka raczej dla entuzjastów II Wojny Światowej i militariów.