Ayasha 
czytam-wszystko.blogspot.com
27 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 16 książek i 2 cytaty, ostatnio widziana 6 godzin temu
Teraz czytam
  • Zanim się pojawiłeś
    Zanim się pojawiłeś
    Autor:
    Co robisz, jeśli chcesz uszczęśliwić osobę, którą kochasz, ale wiesz, że to złamie twoje serce? Jest wiele rzeczy, które wie ekscentryczna dwudziestosześciolatka Lou Clark. Wie, ile kroków dzieli prz...
    czytelników: 25224 | opinie: 2176 | ocena: 8,22 (14070 głosów) | inne wydania: 2

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-12 23:27:41
Dodała do serwisu książkę: Calineczka. Baśniowe opowieści
 
2018-12-12 23:25:00
Dodała do serwisu książkę: Zwierzaczkowo. Listonosz Felek
 
2018-12-12 23:20:03
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Książki dla dzieci
 
2018-12-12 23:19:08
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Książki dla dzieci
 
2018-12-12 23:18:21
Dodała do serwisu książkę: Calineczka
 
2018-12-11 23:05:08
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
Cykl: Lou Clark (tom 1)
 
2018-12-11 23:04:06
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Małgorzata Mikos

Jak to często u mnie bywa, do przeczytania tej książki skusił mnie jej opis, ale też okładka, która bardzo mi się podoba. To debiut Pani Małgorzaty Mikos, więc jeszcze bardziej byłam ciekawa tej pozycji. Lubię poznawać nowych autorów i często daję szansę debiutom, dlatego ta pozycja tak mnie zainteresowała. Czy to był dobry wybór?

Młoda dziewczyna zaprzyjaźnia się ze swoim sąsiadem -...
Jak to często u mnie bywa, do przeczytania tej książki skusił mnie jej opis, ale też okładka, która bardzo mi się podoba. To debiut Pani Małgorzaty Mikos, więc jeszcze bardziej byłam ciekawa tej pozycji. Lubię poznawać nowych autorów i często daję szansę debiutom, dlatego ta pozycja tak mnie zainteresowała. Czy to był dobry wybór?

Młoda dziewczyna zaprzyjaźnia się ze swoim sąsiadem - osiemdziesięciolatkiem, którego nazywa Panem P. Mężczyzna opowiada jej o swoim życiu, o swych przeżyciach. Ta podróż do przeszłości jest bardzo bolesna, ale zmienia życie i poglądy młodej kobiety.

Napiszę o tym już na samym początku - bardzo mi się ta książka spodobała. Już prolog zapowiadał świetną lekturę, a potem było jeszcze lepiej. To bardzo emocjonująca i sentymentalna powieść, która wzbudziła we mnie tak wiele najróżniejszych emocji: smutek, uśmiech, nadzieję. Potrafi naprawdę poruszyć, ale przede wszystkim opowiada o tak wielu ważnych dla nas sprawach. Autorka pisze tutaj o wielu życiowych prawdach, które niby wydają się oczywiste, ale tak naprawdę często o nich zapominamy, nie dostrzegamy tego, co powinniśmy dostrzec. To opowieść o tym co w życiu jest najważniejsze, o tym, że nie zawsze doceniamy to co mamy. Pani Małgorzata Mikos nawiązuje tutaj do celu życia, w piękny sposób opowiada o tym jak ważna jest miłość i o tym, że ma się jedno życie, które należy przeżyć jak najlepiej. Tak naprawdę znajdziecie tutaj jeszcze więcej wartościowych przesłań. Książka zawiera w sobie wiele mądrych, pięknych, ale także motywujących do zmian zdań i cytatów, do których na pewno będę wracać.

W tej powieści najważniejszą rolę odgrywa osiemdziesięcioletni Piotr, bo to właśnie jego historię życia poznajemy. Już od dzieciństwa nie miał łatwego życia, spotykał na swej drodze wiele cierpienia i bólu i tak samo było w późniejszych latach. Nie każdy człowiek byłby w stanie znieść tyle co on, ale pomimo tego mężczyzna się nie poddał, najważniejsze dla niego stały się wspomnienia, którymi żył i tak naprawdę to właśnie one dodawały mu sił każdego dnia. Pan P. bardzo kocha swoich bliskich, nie zapomina również o tych, których już z nim nie ma. Myślę, że dzięki niemu wielu czytelników spojrzy na pewne sprawy z innej perspektywy, może coś zmienią w swoim życiu lub zmienią choć trochę swoje poglądy i sposób myślenia. Pan Piotr opowiada o czasach, w których jego pokolenie żyło całkiem inaczej niż my obecnie. Pokazuje nam jak wtedy wyglądało życie, co się liczyło i jak wiele zmian zaszło w ciągu kilkudziesięciu lat. Uświadamia nam, że teraz wielu ludzi zapomina o tym co ważne, że w tej naszej codzienności nie zauważa się tego co istotne. Młoda kobieta, która razem z nim powraca do wspomnień z przeszłości też boryka się z wieloma problemami, ale spotkanie ze starszym mężczyzną dodaje jej odwagi do zmian, do walki o lepsze życie. Pojawia się również wątek dotyczący stereotypów, akceptacji. Dla innych ludzi przyjaźń kobiety i starszego mężczyzny jest dziwna i podejrzana, zaczynają o nich plotkować.

W książce mamy narrację pierwszoosobową, w której narratorką jest kobieta, ale jest również trochę trzecioosobowej, która pojawia się podczas powrotów do przeszłości. Bardzo mi się spodobał styl pisania autorki, bo tak jak wspominałam znajdziecie tutaj wiele wartościowych cytatów. Pani Małgorzata Mikos pisze przystępnym językiem i jest tutaj sporo opisów. Wiem, że są osoby, które za tym nie przepadają i mi też czasem to przeszkadza, ale tutaj nie miałam z tym żadnego problemu, bardzo dobrze mi się wszystko czytało. Dynamicznej akcji i masy dialogów tutaj nie ma, ale nie było to potrzebne, bo opowiedziana historia jest tak poruszająca i ciekawa, że książkę czyta się naprawdę dobrze.

''Dni naszego życia'' to książka o miłości, przemijaniu, o stracie, ale także o nadziei. To piękna opowieść, która wzbudza masę emocji, porusza i skłania do refleksji na wiele tematów. Dzięki niej można spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy, uświadamia nam co jest naprawdę w życiu ważne. Czekam już na kolejną część, bo jestem bardzo ciekawa dalszych losów bohaterów. Polecam tę książkę osobom, które lubią takie historie, bo myślę, że i Wam przypadnie do gustu.

''Czasem dzieje się dobrze, innym razem źle i to od nas zależy, jaki efekt końcowy otrzymamy. Każdy dzień i wszystkie sekundy naszego istnienia są unikatowe, ale musimy umieć doceniać dar, jakim jest życie i możliwość wytyczania coraz to nowszych ścieżek prowadzących do określonego celu.''

https://czytam-wszystko.blogspot.com

pokaż więcej

 
2018-12-11 23:03:16
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Książki dla dzieci
 
2018-12-11 23:01:46
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Książki dla dzieci
 
2018-12-11 23:01:24
Dodała do serwisu książkę: Zwierzaczkowo. Nauczycielka Hipolita
 
2018-12-10 23:33:53
Ma nowego znajomego: czytamytu
 
2018-12-10 23:33:40
Ma nowego znajomego: Katty
 
2018-12-10 23:33:16
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Książki dla dzieci
 
2018-12-10 23:32:43
Dodała do serwisu książkę: Poznaj auta
 
2018-12-10 23:32:42
Dodała do serwisu książkę: Poznaj auta
 
Moja biblioteczka
492 40 794
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (85)

Ulubione cytaty (5)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd