Zamach

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Najnowsza książka dotycząca śmierci generała Władysława Sikorskiego Wypadek czy zamach? Spór na temat przyczyny śmierci Władysława Sikorskiego toczy się już ponad sześćdziesiąt lat, odkąd z Morza Śródziemnego wyłowiono ciało generała i osób towarzyszących mu w jego ostatnim locie. Do niedawna jednak badacze, nie dopuszczani przez rząd brytyjski do materiałów archiwalnych, które mogłyby wiele, jeśli nie wszystko, wyjaśnić, skazani byli głównie na domysły i jak zwolennik tezy zamachu David Irving, autor Wypadku mogli się poważyć jedynie na zawoalowane sugestie.Krakowianin dr Tadeusz A. Kisielewski, autor pierwszej od dwudziestu jeden lat, czwartej na świecie książki poświęconej katastrofie w Gibraltarze, oparł się na nie publikowanych dotychczas źródłach i nowych analizach w tym na materiałach z przebogatego archiwum czeskiego historyka prof. Valenty i komputerowej symulacji lotu liberatora Sikorskiego. Pozwoliło mu to otwarcie stwierdzić, że katastrofa ta w żadnym razie nie mogła być skutkiem wypadku, a co więcej zawęzić krąg dotychczasowych podejrzanych i częściowo odtworzyć bieg wydarzeń, które doprowadziły do śmierci Naczelnego Wodza i premiera rządu polskiego na wychodźstwie.

Witold Lisek | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 lutego 2014

Według mnie pozycja bardzo słaba.
W zasadzie autor stara się wykazać ,że jedynie co wiadomo ,to to, że właściwie nic nie wiadomo z wyjątkiem tego że był to zamach.
Nie wskazuje dobitnie jego zleceniodawców ,ani wykonawców -chociaż poprzez wykluczenie i kierując się starożytną zasadą -Is fecit cui prodest (ten zrobił, kto skorzystał) zdaje się wskazywać na Sowietów.
Nie rozumiem jak wogóle można było pominąc wątek córki Sikorskiego Zofi Leśniewskiej (przytacza tylko w aneksie aż 3 str opini Baliszewskiego na ten temat co wydaje mi się ordynarną kradzieżą intelektualną -czy Baliszewski wyrazil na to zgode?,śmiem wątpić )- której to ciała nigdy nie odnaleziono.
Nie omawia więc także hipotezy mówiącej o jej nieobecności podczas lotu, porwaniu i osadzeniu w obozach pod Moskwą, a później w głębi kraju, gdzie miała być z oddali widziana przez polskich oficerów, m.in. przez cichociemnego Tadeusza Kobylińskiego.
Nie został również nawet poruszony wątek bransoletki Zofii Leśniewskiej(kość...

Rafal_rn | 2013-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 października 2013

Ta pozycja to przykładne studium zebranych materiałów dotyczących katastrofy Gibraltarskiej. Autor analizuje spekulacje dotyczące nieszczęśliwego wypadku czy dokonanego zamachu. W książce padają pytania, kto mógł tego dokonać( Anglicy? Niemcy? Związek Radziecki? Czy przeciwnicy polityczni Polscy?), i kto by na tym najbardziej skorzystał. Kisielewski przywołuje szereg ustaleń czy przypuszczeń Davida Irvinga, Dariusza Baliszewskiego którzy wiele lat poświęcili na badania, poszukiwania źródeł czy do dotarcia do osób związanych z katastrofą Gibraltarską.
Niestety po przeczytaniu "Zamachu" nie jesteśmy ani trochę bliżej próby odgadnięcia co tak naprawdę się stało.
Warto dodać, że książka jest z 2005, a jak wiadomo w 2008 odbyła się ekshumacja zwłok Władysława Sikorskiego i w 2009 pojawił się raport. Cytując za wikipedią : "Wykluczono w nim hipotezy o wcześniejszym zastrzeleniu, uduszeniu lub otruciu generała i stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń...

vexlubo | 2016-05-06
Na półkach: Przesłuchane, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2016

jako zwykły amator / szarak
uważam że bardzo ciekawa pozycja, niezależnie od osobistych odczuć czy był zamach czy nie.

mnóstwo detali i szczegółów podpartych wieloma źródłami.
widać ogromną prace autora w przygotowaniu.

mam nadzieje ze nikogo nie obrażam ale słuchając nie mogłem się uwolnić od skojarzeń z katastrofą smoleńską. wyprano mi mózg.

Hipcio | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Pozycja ta wydaje się być bardziej opracowaniem naukowym i przez to niełatwo przez nią przebrnąć.

hincol44 | 2016-04-26

Można przeczytać. Uważam że takie ksiåżki så potrzebne chociaż niczego nowego nie wnoszå oprócz tego że to był zamach ale właściwie ciężko tego dowieźç, aczkolwiek autor jest o tym przekonany. Piszę to kiedy mam już przeczytane wszystki pozycje tej serii i mogę powiedzieć że i tak to najlepsza pozycja z całej serii aczkolwiek mam wrażenie że już gdzieš to czytałem...

joyjoy91 | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016