Wielka księga fantasy, tom 1

Tłumaczenie: Milena Wójtowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielka Seria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
The Mammoth Book Of Fantasy
zbr

Jedenaście wyśmienitych tekstów, które utorowały drogę dzisiejszym mistrzom. Fantasy. Zrodzona z mitów, legend i upiększanych opowieści o przygodach herosów w dalekich krainach. Odrywa od szarości dnia powszedniego i porywa w krainy niezwykłe. Ale to nie tylko historie zaludniane przez elfy i gobliny. To każda opowieść ze szczyptą magii, odrobiną niezwykłości, która sprawia, że świat jest o...

Jedenaście wyśmienitych tekstów, które utorowały drogę dzisiejszym mistrzom.

Fantasy. Zrodzona z mitów, legend i upiększanych opowieści o przygodach herosów w dalekich krainach. Odrywa od szarości dnia powszedniego i porywa w krainy niezwykłe. Ale to nie tylko historie zaludniane przez elfy i gobliny. To każda opowieść ze szczyptą magii, odrobiną niezwykłości, która sprawia, że świat jest o wiele dziwniejszy, niż nam się wydawało.

Czas przekroczyć mur oddzielający nasz świat od fantazji.
Pora stawić czoło potworom, czarodziejom i tajemnicom ukrytym po drugiej stronie.
Sięgnij po złoty klucz i poznaj sekrety władców oraz magów.

Le Guin, Howard, Zelazny i inni roztoczą przed Tobą panoramę światów fantasy.

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

książek: 2004
Dominik | 2011-03-14
Przeczytana: 10 marca 2011

W związku z napisaniem tej recenzji jak i również z własnej chęci zapytałem się swoich znajomych, którzy nie czytają fantastyki, z czym kojarzą im się książki fantasty. Dostałem mało satysfakcjonujące odpowiedzi, zaczynając od: „Jakaś tam magia i dziwne stwory, tak?”, przez: „ miecze, elfy, krasnoludy…” i niepewne: „ no to coś jak Władca Pierścieni?”- dodam, że osoba ta oglądała tylko i wyłącznie filmy (i to tylko dwa pierwsze) - do: „Tak oglądałem Harry’ego Pottera”. I jak tu rozmawiać z takimi ludźmi?! Przecież fantasty to nie tylko Tolkien, czy Rowling, ale osoby, które tworzyły przed nimi (tak, istnieją tacy autorzy), jak i po nich. Twórczość tych pisarzy możemy poznać, choć trochę, w antologii „Wielka Księga Fantasy t.1” wydanej przez Fabrykę Słów.

Na początku rzuca się nam w oczy mnogość nazwisk i co za tym idzie różnorodność tekstów. Znajdziemy tu osobistości znane (Le Guin, Howard, Zelazny), jaki i trochę mniej czy w ogóle nieznane na polskim rynku (Lord Dunsany, Clark...

Chrisstofferr | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Pierwszy tom antologii "Wielka Księga Fantasy" to jedenaście opowiadań... opowiadania dobrane do siebie ze względu na styl w jakim są napisane... łączy je to że głównie jest to literatura magii i miecza...

Wśród tej jedenastki na wyróżnienie dla mnie zasługują:
- Mur wokół świata - Theodore R. Cogswell - czyli magia kontra technika... czy świat jest w stanie pogodzić te dwie zwaśnione ze sobą dziedziny
- Złoty Klucz - George MacDonald - bajka dla dzieci i dorosłych... i przez nich powinna być czytana i zapamiętana
- Skarb Gibbelinów - Lord Dunsany - bo nie wszystkie opowiadania muszą być o herosach z happy endem...

Reszta opowiadań również wciąga choć niektóre - dokładnie Królowie w Mroku - ma w sobie coś z typowych "blogasków" piętnastoletnich "aŁtorek"... wiem że czepiam się jednego imienia oraz niefortunnego zwrotu - co nie zmienia faktu że czytając je ubawiłem się co nie miara

Magg0t | 2011-11-08
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Historyczna przebieżka po fantastyce. Możemy zaobserwować jak z biegiem lat fantasy ewoluowało do obecnej formy. Niektóre teksty dobrze zniosły próbę czasu, inne już niekoniecznie. W gruncie rzeczy pozycja tylko dla fanów fantasy, ot tak w ramach ciekawostki.

Józef Śliwiński | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Księga Fantasy nie jest kolejnym zbiorem opowiadań, który świecąc kilkoma dobrymi nazwiskami z okładki niesie ze sobą jedynie kilkanaście przeciętnych opowiadań. Zbiór jest pozycją obowiązkową dla każdego pasjonata fantasy, a także wszystkich skłonnych poznać starych mistrzów nurtu.
Na uwagę zasługują świetne opisy przedstawiające sylwetkę autora oraz tłumaczące wybór opowiadania.
Mówi się, że współczesne fantasy to dziecko Tolkiena, Howarda czy Lovecrafta. Poczytajmy więc, jakie opowiadania spłodziły dzieła tych twórców.

Mur wokół świata - chłopiec marzący o maszynach w świecie magii, mocno w stylu J.K.Rownling

Czarna róża i diament - osadzony w świecie Ziemiomorza epizod opowiadający o poświęceniu dla miłości

Dolina Czerwia - przed Conanem był Niord

Złoty klucz - abstrakcyjna podróż przez baśniowy świat niemal całkowicie oderwany od rzeczywistości

Skarb Gibbelinów - heroic/dark fantasy z przymrużeniem oka

Ostatni hieroglif - dark fantasy bez przymrużenia oka ;)

Czarodziej...

Akira_ko | 2013-05-29
Przeczytana: 29 maja 2013

Zbiór zawiera naprawdę ciekawe teksty i moim zdaniem nie widać w nich "przestarzałości". Jeśli jest się miłośnikiem fantasy, to naprawdę warto do niego zajrzeć.

Adam | 2012-08-07

Tytuł "Wielka księga" to raczej chwyt marketingowy - opowiadania takie sobie, jako wypełniacz czasu może być.

kudybcia | 2015-01-13

tak jako dodatek do porannej kawy, nic specjalnego

Archerito | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017