Wielka księga opowieści o czarodziejach. Tom I

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielka Seria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
The Mammoth Book Of Sorcerer's Tales
czarodziej
Pistacia

Poszukiwany: wykwalifikowany czarodziej Stanowisko: dyrektor regionalny do spraw unieszkodliwiania wszystkiego, co przykre i złe. Cóż jest takiego w czarodziejach i czarnoksiężnikach, co fascynuje nas od prawie tysiąca lat? Odpowiedź jest bardzo prosta - moc. Właściwość, dzięki której otrzymuję się władzę nad czasem, nad pogodą, nad innymi ludźmi. Nad Tobą. Historie zebrane w tej antologii, o...

Poszukiwany: wykwalifikowany czarodziej
Cóż jest takiego w czarodziejach i czarnoksiężnikach, co fascynuje nas od prawie tysiąca lat? Odpowiedź jest bardzo prosta - moc. Właściwość, dzięki której otrzymuję się władzę nad czasem, nad pogodą, nad innymi ludźmi. Nad Tobą. Historie zebrane w tej antologii, o tym właśnie opowiadają. O mocy i władzy. I jeszcze... o byciu zaczarowanym!
W antologii znalazły się opowiadania takich twórców jak:
Steve Rasnic Tem,
Michael Kurland,
Michael Moorcock,
Robert Weinberg

źródło okładki: www.fabryka.pl

Kiedyś opowiadań unikałam jak ognia. Teraz stwierdzam, że cudownie się je czyta, jak się ma mnóstwo spraw na głowie i ciężko człowiekowi zabrać się za jakąś obszerniejszą, wielowątkową powieść. Z tego też powodu sięgnęłam po "Wielką księgę...", która od jakiegoś czasu leżała samotnie ma mojej półce. Jak się łatwo domyślić, miałam przyjemność czytać o wszelkiego rodzaju czarodziejach. Przyznaję jednak, że aż takiej kreatywności autorów się nie spodziewałam.

Opowiadań jest jedenaście, pięć z nich po prostu uwielbiam ( inne również są świetne, choć nie spodobały mi się już tak bardzo). Moim faworytem jest "Drugi cień", który opowiada historię dwóch nekromantów - mistrza i jego ucznia. Dwaj mężczyźni przypadkiem odkrywają magiczny artefakt, w którym zaklęta jest tajemnicza i niezwykle potężna moc. Z czarną magią nie ma żartów, a przestrogę tą lekceważy starszy mag, uwalniając złowieszczego... cienia, który zaczyna za nim podążać, z każdą sekundą przybliżając się do jego ciała. Jak...

enga | 2010-06-27
Przeczytana: czerwiec 2010

Jest to zbiór 11 opowiadań, opracowany przez Mike’a Ashley’a. Kilka z opowiadań zostało napisanych specjalnie na potrzeby tego zbioru, kilka było opublikowanych już wcześniej i dołączonych do tego zbioru ze względu na tematykę.

Dawno nie czytałam tak dobrego zbioru opowiadań. Poziom każdego jest dobry lub bardzo dobry. Ale właściwie czemu się dziwić, jeżeli autorami są znani autorzy, czasami wręcz ikony fantastyki.

Czarodzieje przedstawieni w tym zbiorze nie są dobrotliwymi staruszkami, z długą, białą brodą i śmiesznej czapce na głowie. Tutaj magia niekoniecznie służy dobru, a jej przedstawiciele to czasami nikczemni, źli osobnicy, czasami nieudacznicy. Czasami magia jest przedstawiona bardzo delikatnie, jej źródło jest trudne do określenia, wyczuwamy ją, a tak naprawdę nie wiemy skąd pochodzi.

Naturalnie jest w tym zbiorze kilka opowiadań, które przypadły mi do gustu bardziej, niż inne. Do takich zaliczyć mogę na przykład „Zegarmistrza” Johna Morressy’ego. Bardzo stylowo,...

Kuba Guzik | 2015-10-08

Raczej słabe te historie w środku. Może ze 2 ciekawe, reszta mnie w ogóle nie wciągnęła. Gdyby nie to, że kupiłem ją za 6 zł to bym żałował, że wydałem na nią pieniądze.

borys_ru | 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy, 2013
Przeczytana: 17 października 2013

Polecam wszystkie książki z serii Wielka księga czegoś tam, bardzo fajne zebranie zagranicznych autorów, którzy coraz częściej są wydawani w naszym kraju, a niestety mało co o nich wiem, wiec potem mogę mieć większe rozeznanie czy warto ich wytworów zaglądać.

Mateusz | 2014-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2014

Niestety sposób nastawienia się na konkretną książkę może bardzo zepsuć przyjemność czytania... Sięgając po tę książkę spodziewałem się zupełnie czegoś innego. Owszem zapoznałem się z opiniami czytelników, że nie jest to zbiór opowiadań o brodatych starszych panach w spiczastych kapeluszach rzucających zaklęcia typu "BADUM TSSS". Ale mimo wszystko spodziewałem się JAKIŚ magów. Srogo niestety się zawiodłem ponieważ jest to zbiór opowiadań, które łączy nie postać czarodzieja a mniej lub bardziej zaawansowany czynnik fantastyczny. Bardzo źle dobrany tytuł znaczniej umniejsza frajdę czytania. Chociaż same opowiadanie nie są niestety jakoś szczególnie porywające i zapadające w pamięci. Jedno opowiadanie bardzo dobre, kilka przeciętnych i niestety reszta po prostu słaba. A jestem w posiadaniu jeszcze II tomu. Ech...

Anita Piątek | 2010-08-23
Przeczytana: czerwiec 2010

Nie polecam nikomu z wyjątkiem osób, które interesują się tematem czarodziejów. Opowiadania w większości są nudne. Zainteresowały mnie może dwa.

Nemo | 2015-05-12
Przeczytana: 2015 rok

Rewelacyjny zbiór kompletnie różniących się między sobą opowiadań. W obecnej tu skali części opowiadań dałbym 7/10, innym 9/10, dlatego ogólnie przyznałem średnią. Nie ma tu klasycznych czarodziejów rodem z Hogwartu, otrzymujemy za to zegarmistrza, który potrafi naprawić i stworzyć każdy zegar(oraz ma jeszcze parę przydatnych umiejętności), albo nekromantów próbujących dobrać się do tajemnicy dawno wymarłej rasy, czy wiedźmę, która od lat połączona jest ze swym rowerem i powtarza pewną historię. Nie sposób się przy tej książce nudzić, a jak w niemal każdym zbiorze opowiadań- każdy znajdzie jakieś dla siebie, w moim przypadku większość z nich trafiła w gust.

Milka555 | 2014-12-25

miła odskocznia po przeciętnych powieściach, choć... mam wrażenie, że te stare, stare opowiadania są bardziej na czasie niż te młodszych pisarzy. I poziom zaskakująco niski przy polskich autorach...

gabinow | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Okładka i opis z tyłu książki są zdecydowanie mylące. Opowieści są mroczniejsze niż oczekiwałam. Dość długo się męczyłam z przeczytaniem tej książki. Nie mogę powiedzieć, że jest zła ani kiepska. Jest średnia. Podoba mi się pomysł zgromadzenia wielu opowieści w jednym tomie. Jedne opowiadania są dość ciekawe inne nijakie. Niestety całość książki nie wstrzeliła się w moje oczekiwania. Ale wychodzę z założenia, że każda książka warta jest przeczytania... ale tylko niektóre warte czytania ich po raz kolejny. Szkoda, bo ta do nich nie należy :(

Dyskretna | 2014-12-08
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Absolutnie fenomenalna!
Każde opowiadanie - wyjęte spod innego pióra - przenosi w zupełnie inny świat magii, niby tak odległy, a zarazem tak bliski.